Źródła szczęścia w diecie

  • Post author:

Czy wiesz, że kobiety są dwa razy bardziej narażone na niepokój i stres niż mężczyźni?

Dane pochodzą z badania opublikowanego w czasopiśmie “The Journal of Brain & Behavior” w 2016 roku.

Do tego genetycznego kaprysu dochodzi jeszcze waga obecnej sytuacji.

Do niepokoju i ogólnego zmęczenia emocjonalnego pandemią koronawirusa, doszedł strach i bezradność spowodowane wojną w Ukrainie.

Dlatego też działania znane ze swojej mocy uwalniania umysłu od zmartwień, takie jak medytacja, mindfulness czy ćwiczenia fizyczne, zyskują z dnia na dzień coraz więcej zwolenników.

Są to nawyki ukierunkowane zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, wśród których żywność odgrywa również fundamentalną rolę.

I właśnie kilka takich superfoodów chcę Ci dzisiaj przedstawić.

  1. Ananas

Udowodniono, że ananas, podobnie jak banany poprawia samopoczucie, ponieważ zawiera związki, które przyczyniają się do wytwarzania hormonu serotoniny w organizmie. Dodatkowy plus za pomoc w zwalczaniu cellulitu.

  1. Szparagi

Zawierają duże dawki witaminy B9, która zwiększa ilość serotoniny i jest ważna dla hamowania gniewu, agresywności, regulowania nastroju, snu itp.

  1. Owoce jagodowe

Są znane ze swojej mocy przeciwutleniającej, która neutralizuje działanie wolnych rodników, a tym samym hamuje przedwczesne starzenie się.

Borówki, truskawki, jeżyny… wszystkie zawierają pewne składniki, które pomagają w produkcji serotoniny i endorfin – hormonów szczęścia. Nie jest zaskakujące, że sława, która towarzyszy tej odmianie owoców od wieków, przyniosła im miano “roślin szczęścia”. Koktajl składników odżywczych, którego dostarczają organizmowi, wśród których wyróżniają się witamina C, fitosterole, bioflawonoidy, minerały i wiele aminokwasów, jest w stanie zrównoważyć ciśnienie krwi, a nawet obniżyć poziom cholesterolu znanego jako zły (LDL).

  1. Szpinak

Znany również jako “naturalny środek przeciwbólowy”, to zielone warzywo liściaste pomaga zwalczać drażliwość. Wynika to z faktu, że jest bogaty w witaminę B9 (kwas foliowy), substancję, która wyzwala w organizmie uczucie radości i przyjemności. Wykazuje też działanie przeciwstarzeniowe.

Kwas alfa liponowy, obecny w warzywach takich jak szpinak czy brokuły, jest naturalną substancją wytwarzaną przez sam organizm i jest jednym z kluczowych elementów przeciwdziałających starzeniu się. Poza tym szpinak zawiera prawie wszystkie witaminy!

  1. Marchew

Podobnie jak szpinak, to warzywo jest również bogate w witaminy z grupy B, w tym przypadku B6, znanej nie tylko z udziału w produkcji serotoniny ale też z pomocy w kontrolowaniu emocji, nastroju, a nawet regulowaniu apetytu.

  1. Pomarańcza

Ten owoc zawiera duże dawki witaminy C, która pomaga obniżyć poziom wanadu, minerału, który ma wpływ na rozwój depresji. Wykazano, że witamina C zmniejsza wahania nastroju i stres psychologiczny. Wreszcie, pomarańcza zawiera witaminę B, która dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

  1. Dynia

Dostarcza tylko około 29 kalorii na 100 gramów, a ponadto dzięki wysokiej zawartości błonnika i wody (90% jego składu), oprócz efektu sytości, sprzyja tranzytowi jelitowemu i diurezie. Jeśli chodzi o pestki, są one ważnym źródłem tryptofanu, aminokwasu, który stymuluje produkcję serotoniny i zwiększa poziom szczęścia. Ponadto, pestki dyni zawierają duże ilości Omega 3, które ułatwiają komunikację neuronalną.

Podsumowując:

Wiele produktów spożywczych zawiera składniki odżywcze, które mogą pomóc w poprawie nastroju, lepszej produkcji hormonów szczęścia – przedstawiam Ci je w grafice na Instagramie.

Spróbuj włączyć niektóre z tych pokarmów i napojów do swojej diety, aby w naturalny sposób poprawić sobie humor i zniwelować niepokój.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!