Witaminy i suplementy w osteoporozie

  • Post author:

Leki na receptę mogą pomóc Ci zbudować mocniejsze kości, gdy masz osteoporozę. Ale potrzebujesz również witamin i minerałów z diety, aby pomóc swojemu organizmowi lepiej wchłaniać kluczowe składniki odżywcze potrzebne do budowy mocnych kości.

 

Czasami ograniczenia w diecie, utrata apetytu, zaburzenia trawienia lub inne czynniki mogą wpłynąć na zdolność do uzyskania różnorodnych składników odżywczych, których potrzebujesz. W takim przypadku suplementy i witaminy mogą być sposobem na zwiększenie ilości przyjmowanych przez Ciebie składników w diecie.

 

W przypadku osteoporozy organizmowi brakuje kilku kluczowych składników odżywczych lub nie wykorzystuje ich odpowiednio, aby utrzymać mocne i zdrowe kości.

 

💎 Wapń

 

Wapń jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych suplementów, które możesz przyjmować, gdy masz osteoporozę. Przyjmowanie wapnia jest zalecane dla większości kobiet poddawanych leczeniu osteoporozy.

 

Idealnie, jeśli dostarczasz go w wystarczającej ilości w swojej diecie. Jednakże, jeśli nie, suplementy mogą pomóc. Chociaż istnieje wiele dostępnych suplementów wapnia, Twój organizm nie wchłania wszystkich suplementów wapnia w ten sam sposób.

 

Na przykład, chelatowany wapń, taki jak cytrynian wapnia, mleczan wapnia lub glukonian wapnia, jest łatwiejszy do wchłonięcia przez organizm. Chelat oznacza związki dodane do suplementu w celu poprawy jego wchłaniania. Węglan wapnia jest zazwyczaj najtańszy i zawiera 40 procent wapnia.

 

Twój organizm nie jest w stanie wchłonąć więcej niż 500 mg wapnia na raz. Dlatego też, powinnaś prawdopodobnie rozbić spożycie suplementów na przestrzeni jednego dnia. Przyjmowanie suplementów z jedzeniem może również zwiększyć ich wchłanianie.

 

💎 Witamina D

 

Podobnie jak w przypadku wapnia, ważne jest, abyś dostarczała wystarczającą ilość witaminy D, jeśli masz osteoporozę. Jest tak dlatego, że witamina D jest niezbędna, aby pomóc organizmowi wchłonąć wapń i zbudować silne kości.

 

Jednak nie występuje ona w wielu pokarmach. Ekspozycja na słońce powoduje, że organizm wytwarza witaminę D, ale czasami pory roku lub tryb pracy (cały dzień w biurze) nie pozwalają organizmowi na wytworzenie wystarczającej jej ilości.

 

Dorośli powyżej 50 roku życia powinni przyjmować od 800 do 1000 IU, witaminy D dziennie.

 

💎 Magnez

 

Magnez jest minerałem naturalnie występującym w takich produktach jak pełnoziarniste pieczywo, ciemnozielone warzywa i orzechy. Magnez i wapń ściśle współpracują ze sobą, aby utrzymać mocne kości.

 

Zalecana dzienna dawka magnezu wynosi od 300 do 500 mg. Jeśli jednak jesz dużo przetworzonej żywności, prawdopodobnie nie dostarczasz wystarczającej ilości magnezu w swojej codziennej diecie.

 

💎 Witamina K

 

W uproszczeniu – witamina K jest witaminą, która pomaga wapniowi wiązać się z Twoimi kośćmi. Zalecana dawka to 150 mikrogramów każdego dnia.

 

⚠️ Przyjmowanie witaminy K może kolidować z lekami rozrzedzającymi krew.

 

💎 Bor

 

Bor jest pierwiastkiem śladowym, co oznacza, że Twój organizm nie potrzebuje jego dużych ilości. Jest on jednak ważny, ponieważ umożliwia organizmowi efektywne wykorzystanie wapnia. Ponadto bor ma właściwości wspomagające leczenie osteoporozy poprzez aktywację witamin i minerałów niezbędnych do zdrowego tworzenia kości.

 

Potrzebujesz od 3 do 5 mg boru dziennie, aby wspomóc leczenie osteoporozy. Występuje on naturalnie w takich produktach jak jabłka, winogrona, orzechy, brzoskwinie i gruszki.

 

💎 Krzem

 

Krzem to kolejny minerał śladowy, który jest ważny dla rozwoju zdrowych kości, a także ścięgien i więzadeł. Potrzebujemy około 25 do 50 mg krzemu dziennie.

 

💎 Suplementy ziołowe

 

Alternatywne metody leczenia osteoporozy obejmują chińskie zioła i inne suplementy. Problem z wieloma z nich polega na tym, że nie są one szeroko badane, a ich pełne efekty są nieznane.

 

Według przeglądu badań z 2013 roku opublikowanego w Journal of Traditional and Complementary Medicine, kombinacja trzech ziół była badana pod kątem jej wpływu na kobiety po menopauzie: Herba epimedii, Fructus ligustri lucidi i Fructus psoraleae (były podawane w stosunku 10:8:2).

 

Formuła ta, znana jako ELP, spowodowała działanie kościoochronne u kobiet po menopauzie. Zastosowane zioła mają podobno działanie podobne do estrogenów.

 

Inne zioła, które mogą mieć wpływ na leczenie osteoporozy to czarny bez i skrzyp. Wpływ obu tych ziół na osteoporozę nie został jednak dobrze zbadany.

 

✅ Kto powinien przyjmować suplementy

 

Jeśli jesteś w stanie jeść zdrową dietę pełną dobrego źródła białka, pełnych ziaren, owoców i warzyw (szczególny nacisk na zielone!), możesz uzyskać wystarczającą ilość składników odżywczych, których potrzebujesz w codziennej diecie. Jednak, gdy masz osteoporozę, twój lekarz prawdopodobnie zaleci uzupełnienie codziennej diety.

 

Inne powody, dla których możesz potrzebować suplementów wapnia:

 

  • Jesteś na diecie wegańskiej.
  • Nie tolerujesz laktozy.
  • Przyjmujesz długoterminowo leki kortykosteroidowe.
  • Masz chorobę układu pokarmowego, która może wpływać na zdolność organizmu do wchłaniania wapnia, taką jak choroba zapalna jelit lub celiakia.
  • Jeśli masz chorobę nerek lub przytarczyc, możesz nie być w stanie przyjmować witamin lub suplementów. Te dwa schorzenia mogą wpływać na zdolność Twojego organizmu do filtrowania wapnia, witaminy D i innych składników odżywczych.

⚠️ Ważne jest, aby zawsze rozmawiać z lekarzem przed przyjęciem czegokolwiek, co nie jest dla Ciebie przepisane!

 

➡️ Podsumowanie

 

Nie wszyscy naukowcy zgadzają się, że przyjmowanie witamin i suplementów, w tym wapnia i witaminy D, przynosi korzyści. Niektórzy wskazują, że witaminy nie pomagają. Inni uważają, że nadmiar suplementów wapnia może powodować zwapnienie tętnic, co może przyczynić się do chorób serca.

 

Jeśli jednak masz osteoporozę, sugeruje to, że masz niedobór wapnia lub witaminy D i mogłabyś potencjalnie skorzystać z suplementów. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwościach suplementacji, która powinna zostać dobrana na podstawie Twoich wyników badań.

 

Postaraj się też wprowadzić zmiany w swoim odżywianiu. Jeśli będziesz potrzebowała pomocy napisz do mnie.

 

🌸 Jeszcze raz podkreślę, pamiętaj, żeby niczego nie suplementować na własną rękę, jak również o tym, że natura „dba o swoje dzieci” i daje nam wszystko czego nasz organizm potrzebuje.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!