Owoce – źródło zdrowia

 • Post author:

🍏Owoce są bogate w witaminy, minerały, błonnik i fitoskładniki. Są one zatem jednymi z najzdrowszych pokarmów, jakie można spożywać.

🍋 Oto kilka superowoców:

 

 1. Śliwki

Śliwki nie tylko świetnie smakują, ale także zawierają wysokie stężenie witamin, składników mineralnych i prozdrowotnych składników odżywczych.

Są szczególnie bogate w kwasy hydroksycynamonowe, które są silnymi przeciwutleniaczami.

Śliwki są również bogate w witaminę C i karotenoidy prowitaminy A, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

 

 1. Truskawki

Truskawki są szczególnie bogate w przeciwutleniacze, takie jak witamina C, antocyjany, kwasy fenolowe i flawonoidy.

Badania sugerują, że spożywanie truskawek może pomóc zmniejszyć czynniki ryzyka chorób serca, obniżyć markery stanu zapalnego i zwiększyć spożycie błonnika, z których wszystkie mogą chronić przed chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca i niektóre nowotwory.

 

 1. Winogrona

Pomimo niewielkich rozmiarów, winogrona są źródłem wielu wartości odżywczych.

Są bogate w przeciwutleniacze, takie jak resweratrol, epikatechina, galusan katechiny, kwas protokatechowy, kwas galusowy i rutyna.

Mogą one być powodem, dla którego te smaczne owoce są związane z niższym ryzykiem chorób serca i niektórych nowotworów.

 

 1. Jabłka

Jabłka mają wiele korzyści zdrowotnych, ponieważ zmniejszają ryzyko chorób serca i różnych nowotworów, w tym raka okrężnicy.

Co najważniejsze, są one skoncentrowanym źródłem flawonoidów.

 

 1. Brzoskwinie

Brzoskwinie są często używane w dżemach i ciastach, ale najlepiej smakują na surowo.

Dzieje się tak dlatego, że świeża skórka i miąższ brzoskwiń mają wyższe działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne niż gotowe produkty.

Oprócz fitoskładników, takich jak kwasy fenolowe i karotenoidy, brzoskwinie są dobrym źródłem błonnika, witaminy C, prowitaminy A i potasu.

 

 1. Jagody

Imponujące korzyści jagód są dobrze udokumentowane.

Zawierają one kilka silnych przeciwutleniaczy i są szczególnie bogate w antocyjany, pigmenty roślinne, które stanowią do 60% wszystkich związków polifenolowych.

Codzienne spożywanie świeżych borówek, nawet w umiarkowanych ilościach 1/3 filiżanki (113 gramów), wiąże się z niższym ryzykiem chorób serca i cukrzycy typu 2, a także wolniejszym spadkiem sprawności umysłowej u osób starszych.

 

 1. Wiśnie

Dzięki wysokiej zawartości witaminy C i przeciwutleniaczy polifenolowych, wiśnie mają silne właściwości przeciwzapalne.

Zarówno czereśnie, jak i wiśnie mają wiele korzyści zdrowotnych.

Spożywanie tych owoców zmniejsza markery stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego oraz obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu LDL.

 

 1. Grejpfruty

Grejpfruty poprawiają zawartość składników odżywczych w diecie. Metaanaliza badań z udziałem 12 000 osób wykazała, że osoby spożywające ten owoc cytrusowy przyswajały więcej magnezu, witaminy C, potasu i błonnika niż osoby, które tego nie robiły.

Analiza wykazała również, że kobiety spożywające grejpfruty miały niższą masę ciała, niższy poziom trójglicerydów i markerów stanu zapalnego (CRP) oraz wyższy poziom cholesterolu HDL.

 

 1. Jeżyny

Jeżyny są bogate w antocyjany i istnieją dowody na to, że ich regularne spożywanie przynosi korzyści zdrowotne.

W 8-tygodniowym badaniu 72 osób z wysokim poziomem lipidów we krwi, którym podawano jeżyny, ciśnienie krwi i poziom CRP zostały znacznie obniżone, a poziom cholesterolu HDL znacznie wzrósł.

 

 1. Aronia

Aronia czarna (Aronia melanocarpa) pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej i jest powszechnie stosowana w dżemach, sokach i przecierach. Jest skoncentrowanym źródłem kwasów fenolowych i flawonoidów, w tym antocyjanów, proantocyjanidyn i flawonoli.

 

 1. Pomidory

Choć często uważane za warzywo, pomidory należą do kategorii owoców.

Są jednym z najbogatszych źródeł likopenu, pigmentu karotenoidowego związanego z silnymi korzyściami dla serca.

Skórka pomidora zawiera znacznie więcej przeciwutleniaczy niż miąższ.

 

 1. Figi

Figi to owoce o wysokiej zawartości błonnika, które zawierają również inne składniki odżywcze, takie jak magnez, potas, wapń oraz witaminy B6 i K1.

Są również bogate w przeciwutleniacze polifenolowe.

 

 1. Maliny

Oprócz tego, że są bogate w przeciwutleniacze polifenolowe, maliny są jednym z najbogatszych źródeł błonnika spośród wszystkich owoców i warzyw.

Badania sugerują, że spożywanie tych jagód może zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2 i choroby Alzheimera, choć potrzebne są dalsze badania na ludziach.

 

 1. Pomarańcze

Pomarańcze to słodkie owoce o czerwonawej skórce ze względu na wysoką zawartość antocyjanów.

Są również bogate w rozpuszczalną w wodzie witaminę C, która działa jako silny przeciwutleniacz. W rzeczywistości pomarańcze zawierają 32-42 mg witaminy C na 100 gramów.

 

 1. Nektarynki

Nektarynki są bogate w witaminę C, beta-karoten i wiele innych przeciwutleniaczy.

Spożywanie owoców bogatych w beta-karoten, takich jak nektarynki, może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób i przedwczesnej śmierci. W metaanalizie obejmującej ponad 174 000 osób spożycie beta-karotenu wiązało się ze znacznie zmniejszonym ryzykiem wszystkich przyczyn śmierci.

 

 1. Granaty

Liczne badania powiązały granaty z szeregiem korzyści zdrowotnych. Owoce te zawierają związki takie jak elagitaniny, antocyjany i kwasy organiczne, które nadają granatom silne właściwości przeciwutleniające.

Badania na ludziach wykazały, że sok i ekstrakty z granatu mogą pomóc zmniejszyć stres oksydacyjny, ciśnienie krwi, cholesterol LDL, trójglicerydy, stany zapalne i uszkodzenia mięśni. Badania na zwierzętach sugerują również właściwości przeciwnowotworowe.

 

 1. Kumkwaty

Kumkwaty to małe, pomarańczowe owoce cytrusowe o cierpkim miąższu. Są bogate w prozdrowotne składniki odżywcze i substancje roślinne, takie jak witamina C, polifenole i karotenoidy.

Pochodzą z Chin, gdzie od wieków stosowane są jako naturalny środek na kaszel, przeziębienie i stany zapalne.

 

 1. Mango

Mango to popularny tropikalny owoc pełen przeciwutleniaczy, w tym kwasu galusowego, kwercetyny i kwasu elagowego, a także karotenoidów luteiny, alfa-karotenu i beta-karotenu, które nadają owocowi żółtawy kolor.

Mango jest również bogate w błonnik i może przyczynić się do zdrowego funkcjonowania jelit.

 

 1. Jagody Goji

Jagody Goji pochodzą z Azji, gdzie od dawna są stosowane jako żywność funkcjonalna w celu promowania zdrowia i zwiększenia długowieczności.

Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, jagody są stosowane w herbatach i innych lekach ziołowych w celu poprawy zdrowia oczu, wątroby, nerek i układu pokarmowego.

Jagody Goji są bogate w błonnik, polisacharydy, związki fenolowe i pigmenty karotenoidowe, które nadają tym owocom jasny pomarańczowo-czerwony kolor.

Jagody Goji chronią wzrok i obniżają poziom lipidów we krwi. Mogą mieć również właściwości przeciwnowotworowe, chronić układ odpornościowy i wzmacniać mózg.

 

 1. Żurawina

Żurawina jest pełna dobroczynnych substancji roślinnych.

Badania na ludziach i zwierzętach wykazały, że spożywanie żurawiny i produktów z żurawiny może obniżyć poziom niektórych lipidów we krwi i mieć działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwcukrzycowe.

Ponieważ żurawina jest dość cierpka, często jest suszona i słodzona lub spożywana w słodkich potrawach, takich jak sosy i dżemy. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści, należy wybierać produkty o niskiej zawartości cukru lub niesłodzone.

 

 1. Cytryny

Cytryny są bogate w witaminę C, olejki eteryczne i przeciwutleniacze polifenolowe.

Badania pokazują, że codzienne spożywanie cytryn może obniżyć ciśnienie krwi (w połączeniu ze spacerem). Ponadto badania pokazują, że owoc ten ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwcukrzycowe.

 

 1. Papaja

Papaje są bogate w tropikalny smak i zawierają mnóstwo witaminy C, prowitaminy A, kwasu foliowego i potasu. Zawierają również wiele przeciwutleniaczy i są szczególnie bogate w likopen.

Spożywanie owoców bogatych w likopen, takich jak papaja, może chronić przed chorobami serca i niektórymi rodzajami raka. Co ciekawe, niska zawartość likopenu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn.

 

 1. Arbuzy

Arbuz to nawadniający owoc bogaty w błonnik, witaminę C, prowitaminę A i liczne przeciwutleniacze. Badania na zwierzętach pokazują, że ma on silne właściwości przeciwzapalne, chroniące mózg i wzmacniające wątrobę.

Arbuz jest również najbogatszym źródłem aminokwasu L-cytruliny. L-cytrulina jest niezbędna do syntezy tlenku azotu, cząsteczki niezbędnej do rozszerzania naczyń krwionośnych i innych funkcji organizmu.

Być może dlatego badania powiązały spożycie arbuza z niższym ciśnieniem krwi.

 

➡️ Podsumowanie:

Chociaż wszystkie owoce są pożywne, niektóre z nich charakteryzują się wysoką zawartością składników odżywczych i fitoskładników.

Jeśli chcesz poprawić jakość swojej diety i czerpać korzyści zdrowotne z owoców, dodaj powyższe i inne owoce do swojej diety.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!