Olej kokosowy – wszystko co powinnaś wiedzieć

  • Post author:

🥥Olej kokosowy jest nadal bardzo popularny, ale niektórzy eksperci twierdzą, że nie jest on wcale taki zdrowy dla osób, które go stosują.

W ciągu ostatnich kilku lat konsumenci byli bombardowani informacjami na temat korzyści zdrowotnych oleju kokosowego.

 

➡️ Może on spowolnić proces starzenia się.

➡️ Wspomaga pracę serca i tarczycy.

➡️ Chroni przed chorobami takimi jak choroba Alzheimera, zapalenie stawów i cukrzyca.

➡️ Może nawet pomóc Ci schudnąć!

 

Olej kokosowy to nie tylko kolejna moda, która pojawia się i znika – jest on również niebezpieczny.

Istnieje bardzo mało danych wskazujących na korzyści zdrowotne.

 

💠 Dodawanie tłuszczu do posiłków.

Nie ma wątpliwości, że olej kokosowy jest popularny.

Olej kokosowy zawiera dużo tłuszczy nasyconych, więc jest najgorszą rzeczą, jaką można dodać do typowej zachodniej diety, która jest już bogata w przetworzone mięso i nabiał.

Moim zdaniem należy jeść jak najbardziej urozmaicone jedzenie – dotyczy to również tłuszczy. Nie polecam jednego konkretnego rodzaju oleju, chociaż przyznaję, że najbardziej cenię olej lniany i oliwę z oliwek. Pamiętaj, że zdrowe tłuszcze możesz również zjadać – na przykład w postaci orzechów, nasion i pestek.

Chociaż istnieje możliwość, że MCFA [średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe] mogą zachowywać się w organizmie inaczej niż tłuszcze nasycone o dłuższych łańcuchach, nie ma bezpośrednich dowodów na to, że olej kokosowy zwiększa wrażliwość na insulinę lub może być pomocny w zapobieganiu lub leczeniu cukrzycy u ludzi.

Wielu dietetyków uważa olej kokosowy za tłuszcz nasycony, którego spożywanie należy ograniczyć.

 

💠 Olej kokosowy i tłuszcze nasycone.

Prawdziwi zwolennicy twierdzą jednak, że istnieją naukowe dowody na poparcie ich twierdzeń.

Olej kokosowy powstaje w wyniku tłoczenia tłuszczu z białego części orzecha. Około 83% kalorii w oleju kokosowym pochodzi z tłuszczów nasyconych. Porównaj to z 14 procentami kalorii pochodzących z tłuszczów nasyconych w oliwie z oliwek i 63 procentami kalorii pochodzących z masła.

To wyjaśnia, dlaczego, podobnie jak masło i smalec, olej kokosowy jest stały w temperaturze pokojowej, ma długi okres przydatności do spożycia i jest odporny na wysokie temperatury gotowania.

Mimo że olej kokosowy zawiera dużo tłuszczów nasyconych, składa się głównie z trójglicerydów średniołańcuchowych (MCT). Niektórzy twierdzą, że organizm radzi sobie z tymi tłuszczami inaczej niż z innymi.

Tłuszcze MCFA, zawsze nasycone, krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe – zawierają od 1 do 6 atomów węgla, średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe – zawierają od 8 do 10 atomów węgla, długołańcuchowe kwasy tłuszczowe – zawierają 12 i więcej atomów węgla. Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (LCFA) mogą być nasycone lub nienasycone.

W organizmie zachowują się one w różny sposób. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFAs) i MCFAs są łatwiej przyswajalne niż LCFAs, ponieważ są bardziej rozpuszczalne w wodzie.

Zwolennicy oleju kokosowego wskazują na badania, które sugerują, że tłuszcz nasycony MCT zawarty w kokosie może podnosić poziom dobrego cholesterolu HDL. To, jak twierdzą, sprawia, że nie jest on tak szkodliwy dla zdrowia serca jak tłuszcze nasycone zawarte w takich produktach jak sery i steki czy produkty zawierające tłuszcze trans.

 

⚠️ Ale podnosi on również poziom cholesterolu LDL (złego).

To, że olej kokosowy może podnosić poziom cholesterolu HDL, nie oznacza, że jest dobry dla serca. Nie wiadomo, czy wzrost korzystnego cholesterolu przeważa nad wzrostem szkodliwego cholesterolu.

Nie ma dowodów na to, że olej kokosowy robi cokolwiek innego niż zatyka tętnice.

Tutaj pisałam Ci o zalecanych normach spożycia tłuszczy. Zalecane jest ograniczenie ilości tłuszczów nasyconych do nie więcej niż 11-13 gramów dziennie. Taką ilość można znaleźć w około 1 łyżce stołowej oleju kokosowego!

Nie jest to olej zalecany przez żadne znane mi wytyczne. Ogólnie rzecz biorąc, może on zwiększać ryzyko chorób układu krążenia ze względu na bardzo wysoką zawartość tłuszczów nasyconych. I podwyższać kaloryczność potraw!

 

⛔ Niebezpieczeństwa związane z olejem kokosowym.

Chociaż zwolennicy korzyści zdrowotnych oleju kokosowego twierdzą, że może on zapobiegać demencji, spowalniać starzenie się i wspomagać zdrowie serca, w rzeczywistości może być zupełnie odwrotnie.

Wiele badań przeprowadzonych wykazało, że spożywanie oleju kokosowego znacznie podwyższa poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL (złego), a także cholesterolu HDL (dobrego) w porównaniu z innymi olejami roślinnymi pochodzącymi spoza upraw tropikalnych.

A podwyższony poziom LDL wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Tutaj nie będę się wypowiadała na temat pewnego pseudodoktora, który podważa wpływ cholesterolu na zdrowie – wystarczy spojrzeć na kondycję fizyczną i wyniki badań ludzi z podwyższonym LDL.

W jednej z metaanaliz z 2020 r., obejmującej 16 badań, stwierdzono wzrost poziomu LDL o ponad 10 mg/dl w wyniku zastąpienia innych olejów roślinnych olejem kokosowym. Według autorów może się to przekładać na 6-procentowy wzrost ryzyka wystąpienia poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał serca i udar mózgu, oraz 5,4-procentowy wzrost ryzyka zgonu z powodu chorób serca.

Nie wszyscy naukowcy zgadzają się jednak, że podwyższony poziom LDL rzeczywiście powoduje zwiększone ryzyko chorób układu krążenia. A ponieważ olej kokosowy konsekwentnie zwiększa poziom HDL, który jest związany z niższym ryzykiem choroby wieńcowej, niektórzy uważają, że zła opinia o oleju kokosowym może być nieuzasadniona.

Potrzeba więcej badań, aby w pełni zrozumieć wpływ oleju kokosowego na serce i ogólny stan zdrowia.

Myślę, że wpływ na zdrowie ma zarówno dieta (w której często niestety, w parze z tłuszczami nasyconymi idzie cukier), jak i poziom aktywności fizycznej.

W Twoim najlepszym interesie leży, abyś nie ulegała entuzjazmowi związanemu z olejem kokosowym.

 

💠Korzyści zdrowotne płynące z oleju kokosowego mogą być przesadzone.

Wiemy, że olej kokosowy podwyższa poziom cholesterolu, co może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia. Ale co z jego innymi rzekomymi korzyściami zdrowotnymi – zmniejszaniem stanów zapalnych, poprawą regulacji poziomu glukozy i pomocą w kontroli wagi?

W metaanalizie z 2020 r. dotyczącej wpływu oleju kokosowego na zdrowie stwierdzono, że spożywanie oleju kokosowego nie miało znaczącego wpływu na wskaźniki stanu zapalnego, stężenie glukozy na czczo ani skład ciała w porównaniu z innymi olejami z roślin innych niż tropikalne.

Skąd więc ten cały szum medialny wokół korzyści zdrowotnych oleju kokosowego, skoro eksperci konsekwentnie ostrzegają, że działanie oleju kokosowego może być w najlepszym razie niezauważalne, a w najgorszym – zwiększać ryzyko chorób serca?

Jednym z powodów może być wysokie stężenie MCT w oleju kokosowym.

Wiele badań, na które powołują się zwolennicy oleju kokosowego, koncentruje się na oleju MCT. I choć olej MCT może być wytwarzany z orzechów kokosowych, to nie jest on taki sam jak olej kokosowy, który można znaleźć na półce sklepowej do gotowania.

Olej MCT składa się głównie z kwasu kaprylowego typu C8 (o łańcuchu 8-węglowym), kwasu kaprynowy typu C10 (o łańcuchu 10-węglowym) lub ich kombinacji.

Tymczasem połowa wszystkich kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym to kwas laurynowy, tłuszcz nasycony o łańcuchu 12-węglowym.

Chociaż chemicznie jest on klasyfikowany jako MCFA, kwas laurynowy może działać bardziej jak LCFAT w sposobie, w jaki jest transportowany i wchłaniany w organizmie.

Kolejne 25% tłuszczów w oleju kokosowym stanowią LCFA – kwas mirystynowy i kwas palmitynowy.

Z tego powodu, chcąc zrozumieć jego wpływ na zdrowie, należy zapoznać się z badaniami nad olejem kokosowym, a nie ekstrapolować wyniki z badań nad olejem MCT.

 

➡️ Podsumowując:

Olej kokosowy zyskał na popularności w odpowiedzi na szum medialny wokół jego rzekomych korzyści zdrowotnych.

Wynika to głównie z wysokiej zawartości MCT, które w organizmie zachowują się inaczej niż długołańcuchowe tłuszcze nasycone.

Olej kokosowy zawiera jednak bardzo dużo tłuszczów nasyconych, które podwyższają poziom złego cholesterolu LDL. Większość ekspertów zgadza się, że może to zwiększać ryzyko chorób serca.

Ponadto, choć olej kokosowy zawiera dużo MCT, nie ma takiej samej budowy chemicznej jak olej MCT. Z tego powodu nie możemy zakładać, że korzyści płynące ze spożywania oleju MCT rozciągają się na sam olej kokosowy.

Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić inne deklarowane korzyści zdrowotne oleju kokosowego.

Na razie postaraj się stosować różne oleje w kuchni, w tym oliwę z oliwek i olej lniany, zamiast polegać wyłącznie na oleju kokosowym.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!