Ochrona przeciwsłoneczna: Czy SPF ma znaczenie i jaki filtr wybrać?

  • Post author:

➡️ Jeśli spędzasz czas na świeżym powietrzu, prawdopodobnie słyszałaś tym, jak ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. 

 

☀️ Czy SPF ma znaczenie?

 

SPF to skrót od nazwy współczynnika ochrony przeciwsłonecznej. SPF chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym.

 

Słońce emituje dwa rodzaje promieniowania: promienie UVA i UVB. Promienie UVA przyczyniają się do powstawania oznak starzenia się skóry, takich jak zmarszczki i zwiotczenie. Promienie UVB są bardziej rakotwórcze i często powodują oparzenia słoneczne. Promienie UVA zwiększają również reaktywność promieni UVB, dlatego ich połączenie może być bardzo szkodliwe.

 

Na promieniowanie słoneczne jesteś narażony praktycznie zawsze, gdy przebywasz na zewnątrz lub w pobliżu okna, przez które pada światło słoneczne. Promieniowanie to ma wpływ na Twoją skórę, nawet jeśli nie masz skłonności do poparzeń słonecznych.

 

SPF działa poprzez rozszerzenie naturalnych mechanizmów obronnych skóry przed promieniami słonecznymi. Na przykład, filtr SPF o wartości 15 zapewnia około 15 razy większą ochronę niż zwykła skóra bez filtra przeciwsłonecznego. Filtr SPF 50 zapewnia 50 razy większą ochronę niż skóra bez filtra przeciwsłonecznego.

Wybór filtra przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania oznacza, że jest to rodzaj filtra, który blokuje zarówno promienie UVA, jak i UVB.

 

☀️ Czy nadal potrzebuję wysokiego SPF, jeśli mam ciemną lub opaloną skórę?

 

Wiele osób błędnie uważa, że osoby o ciemniejszej karnacji nie potrzebują ochrony przeciwsłonecznej, ale jedno z badań wykazało, że odsetek śmiertelnych nowotworów skóry był wyższy wśród czarnoskórych uczestników.

 

 

☀️ Ochrona przeciwsłoneczna dla niemowląt i małych dzieci

 

Należy unikać stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym u dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Nie oznacza to jednak, że nie są one narażone na ryzyko uszkodzenia skóry przez słońce. Kremy z SPF mogą być szkodliwe dla małych dzieci, ponieważ są one bardziej narażone na skutki uboczne substancji chemicznych zawartych w filtrach przeciwsłonecznych.

Najlepiej jest trzymać dzieci poniżej 6 miesiąca życia w cieniu i ubierać je w odzież ochronną, aby zapobiec narażeniu na działanie promieni słonecznych, lub używać kremu z filtrem przeznaczonego specjalnie dla niemowląt.

 

Wybierając krem przeciwsłoneczny dla dziecka, wybieraj taki, który ma co najmniej SPF 30. Większość kremów przeciwsłonecznych dla dzieci ma filtr SPF 50.  

 

☀️ Czy filtr SPF ma wpływ na to, jak długo krem chroni Twoją skórę?

 

Ochrona przeciwsłoneczna utrzymuje się średnio przez dwie godziny. Oznacza to, że powinnaś ponownie nakładać krem co dwie godziny. Jeśli dużo się pocisz, odczuwasz pieczenie skóry lub spędzasz czas w wodzie, będziesz musiała częściej ponawiać aplikację.

 

☀️ Wybór filtra przeciwsłonecznego

 

W przypadku niewielkiej ekspozycji na słońce wystarczy krem nawilżający z wbudowaną bazą SPF 15. Jednak w innych sytuacjach, aby określić rodzaj ochrony przeciwsłonecznej, jakiej należy użyć, należy wziąć pod uwagę rodzaj aktywności na świeżym powietrzu. Istnieje wiele różnych rodzajów filtrów przeciwsłonecznych, które można wybrać.

 

☀️ Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze filtra przeciwsłonecznego.

 

🌸 Wodoodporny filtr przeciwsłoneczny

 

Wodoodporny filtr przeciwsłoneczny może zapewnić dobrą ochronę podczas aktywności w wodzie, ale może nie być odpowiedni, jeśli uprawiasz sport, w trakcie którego krem będzie wpadał Ci do oczu. Należy również pamiętać, że żaden krem przeciwsłoneczny nie jest naprawdę wodoodporny.

 

🌸 Krem przeciwsłoneczny w sprayu

 

Ten rodzaj ochrony przeciwsłonecznej jest bardzo popularny, zwłaszcza wśród rodziców.

Jednak ochrona przeciwsłoneczna w sprayu budzi obawy niektórych ekspertów, którzy zalecają rodzicom, aby zamiast sprayu wybierali kremową ochronę przeciwsłoneczną. Kosmetyki przeciwsłoneczne w sprayu mogą wydzielać szkodliwe substancje chemiczne, które dziecko może wdychać.

 

🌸 Szerokie spektrum

 

Filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania oznacza, że chroni zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Warto zawsze wybierać filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania.

 

🌸 Całkowicie naturalny filtr przeciwsłoneczny

 

Większość filtrów przeciwsłonecznych na bazie minerałów nie działa tak dobrze jak filtry zawierające substancje chemiczne jako składniki aktywne. Filtry przeciwsłoneczne oznaczone jako „naturalne” są zazwyczaj oparte na składnikach mineralnych. Jeśli szukasz całkowicie naturalnego kremu przeciwsłonecznego, jedno z badań wykazało, że wybór kremu z filtrem na bazie oliwy z oliwek lub oleju kokosowego zapewni Ci najlepszą ochronę. Zarówno oliwa z oliwek, jak i olej kokosowy mają naturalną ochronę SPF około SPF 8, więc filtry przeciwsłoneczne, które wykorzystują je jako bazę, mają dobrą naturalną podstawę SPF.

 

🌸  Niski i wysoki SPF

 

Wiele filtrów przeciwsłonecznych nie działa tak dobrze, jak jest to reklamowane, dlatego należy zachować ostrożność przy wyborze bardzo niskiego SPF. Ochrona nie zwiększa się po SPF 50, ale istnieje szansa, że na butelce z napisem 50 jest mniej SPF.

 

☀️ Czy używając kremu z filtrem można się opalić?

 

Opalanie się z filtrem jest nadal możliwe. Filtr przeciwsłoneczny trzeba stale nakładać i może on zostać starty, spocony lub zmyty, jeśli spędzasz dużo czasu na basenie lub w wodzie.

 

➡️ Podsumowanie

 

Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej to ważny sposób na ograniczenie negatywnych skutków ubocznych szkodliwego promieniowania słonecznego UVA i UVB. Dorośli w każdym wieku i o każdym kolorze skóry powinni stosować filtr SPF co najmniej 30 podczas wszystkich aktywności na świeżym powietrzu. Dzieci powyżej 6 miesiąca życia powinny stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości co najmniej SPF 30. Ponadto, nie należy polegać wyłącznie na filtrze przeciwsłonecznym jako sposobie na uniknięcie promieniowania słonecznego. Odzież ochronna i cień również mogą pomóc w ochronie przed słońcem.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!