Nie możesz schudnąć, chociaż próbowałaś wszystkiego?

  • Post author:

Czasami utrata wagi może wydawać się niemożliwa.🧐🤷🏻‍♀️

 

Być może pilnujesz swoich kalorii i węglowodanów, jesz wystarczająco dużo białka, regularnie ćwiczysz i robisz wszystkie inne rzeczy, o których Ci zawsze mówię, że wspomagają utratę wagi, a mimo to waga ani drgnie.

Problem ten jest dość powszechny i może być niezwykle frustrujący.

 

Ten artykuł dotyczy w szczególności kobiet, ale większość zawartych w nim zasad odnosi się też do mężczyzn i dzieci.

 

➡️ Odchudzanie to branża warta miliardy dolarów – to wielki biznes na skalę światową.

Szacuje się, że programy i produkty odchudzające generują ponad 150 miliardów dolarów rocznego zysku w samych Stanach Zjednoczonych i Europie.

 

Programy odchudzające, które wymagają zakupu specjalnej żywności, suplementów i innych produktów, są zazwyczaj najdroższe.

Chociaż “spalacze tłuszczu” i inne pigułki dietetyczne są popularne, często nie są one regulowane prawnie i mogą być wręcz niebezpieczne.

Niestety, nawet osoby z niewielką nadwagą są skłonne zaryzykować potencjalnie szkodliwe konsekwencje przyjmowania tabletek dietetycznych.

 

W badaniu przeprowadzonym wśród ponad 16 000 dorosłych stwierdzono, że około jedna trzecia osób, które zażywały tabletki odchudzające, nie była otyła, kiedy zaczęła je zażywać.

 

Nie ulega wątpliwości, że wiele osób poświęca wiele wysiłku i pieniędzy, aby schudnąć.

Dlaczego wiele kobiet nie może osiągnąć swojej wagi docelowej?

Wiele kobiet poświęca znaczną ilość pieniędzy, czasu i wysiłku na próby zrzucenia wagi.

Mimo to, niektóre z nich nie robią większych postępów.

 

✅ Na zdolność do schudnięcia wpływa kilka czynników

 

💠 Warunki zdrowotne

Niektóre choroby lub zaburzenia mogą znacznie utrudnić utratę wagi, np:

 

  • Obrzęk tłuszczowy, czyli lipodemia.

Schorzenie obejmuje tkankę tłuszczową podskórną, a polega na symetrycznym, nieproporcjonalnym gromadzeniu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, zazwyczaj w obrębie kończyn dolnych.

 

  • Niedoczynność tarczycy.

Niski poziom hormonu tarczycy prowadzi do spowolnienia metabolizmu, co może utrudniać wysiłki zmierzające do utraty wagi.

 

  • Zespół policystycznych jajników (PCOS).

Choroba ta charakteryzuje się insulinoopornością i hormonalnie uwarunkowanym gromadzeniem się tłuszczu w okolicach brzucha. Uważa się, że dotyka on do 21% kobiet w wieku rozrodczym.

 

💠 Dieta i historia odchudzania.

Jeśli w przeszłości kilkakrotnie traciłaś i odzyskiwałaś wagę lub stosowałaś drastyczną dietę, której wynikiem był efekt jo-jo, prawdopodobnie każda kolejna próba odchudzania będzie dla ciebie coraz trudniejsza (ale nie niemożliwa).

 

Badania wykazały, że jest to spowodowane głównie zmianami w magazynowaniu tłuszczu, które zachodzą po okresach niedoboru kalorii.

Zasadniczo organizm przechowuje więcej tłuszczu, gdy po okresie niedostatku zaczynasz jeść więcej, aby mieć rezerwę dostępną w razie ponownego spadku spożycia kalorii.

Ponadto, ostatnie badania na zwierzętach sugerują, że drastyczne diety i następujący po nich (nieunikniony!) efekt “jo-jo” powodują reakcję immunologiczną w tkance tłuszczowej, która utrudnia utratę tłuszczu.

 

Bakterie jelitowe również mogą odgrywać pewną rolę. Powtarzające się cykle utraty i powrotu do wagi wydają się powodować zmiany w bakteriach jelitowych, które prowadzą do zwiększonego przyrostu masy ciała w dłuższym okresie czasu.

 

💠 Wiek

Starzenie się stanowi dla kobiet wiele wyzwań, w tym utrudnia utratę wagi.

Co więcej, kobiety, które w przeszłości nigdy nie miały nadwagi, z wiekiem mogą mieć trudności z utrzymaniem swojej normalnej wagi, nawet jeśli stosują zdrową dietę.

 

Większość kobiet przybiera na wadze około 2,3-6,8 kg w procesie starzenia się z powodu zmniejszenia masy mięśniowej i aktywności fizycznej, co skutkuje spowolnieniem metabolizmu. Wiesz jak możesz tego uniknąć…

 

Dodatkowo, przyrost masy ciała w okresie menopauzy jest niezwykle częsty ze względu na liczne zmiany hormonalne, które mają miejsce. Próby zrzucenia wagi w trakcie i po menopauzie mogą być niezwykle trudne.

 

💠 Wpływ ciąży

Niestety, Twoja skłonność do tycia może być częściowo spowodowana czynnikami, na które nie masz wpływu.

 

Jednym z nich jest genetyka, ale inne, mniej znane czynniki to warunki, na jakie byłaś narażona w łonie matki.

 

Należą do nich dieta matki i ilość kilogramów, które przybrała na wadze w czasie ciąży.

 

Badania wykazały, że kobiety, które nadmiernie przybierają na wadze w czasie ciąży, częściej rodzą duże dzieci, które mają nadwagę lub otyłość w dzieciństwie lub w wieku dorosłym.

 

Co więcej, wybory żywieniowe kobiety ciężarnej mogą mieć wpływ na to, czy jej dziecko będzie miało problemy z wagą w przyszłości.

 

Ostatnie badania na zwierzętach wykazały, że szczury karmione w ciąży dietą “zachodnią” rodziły dzieci o wolniejszym metabolizmie i otyłe w różnych okresach życia.

 

✅ “Idealne” rozmiary ciała na przestrzeni dziejów

 

Choć dieta i nawyki związane z ćwiczeniami fizycznymi odgrywają pewną rolę w określaniu wagi ciała, o jego podstawowym kształcie i rozmiarze w dużej mierze decydują geny.

 

Badania sugerują, że zarówno to, jaki masz typ sylwetki, jak i to, gdzie masz tendencję do gromadzenia tłuszczu, jest silnie uzależnione od Twojego unikalnego wzorca genetycznego.

 

Podjęcie kroków w celu zmniejszenia ilości tłuszczu na brzuchu jest zdrowym i wartościowym celem. Z drugiej strony, jeśli próbujesz zmusić swoje ciało do dostosowania się do rozmiaru, który jest obecnie modny, działasz wbrew naturze, a twoje wysiłki mogą ostatecznie doprowadzić do frustracji.

 

Na przestrzeni dziejów różne typy i rozmiary ciała były uważane za “idealne”.

Jeszcze 100 lat temu bycie nieco pulchną było pożądaną cechą u kobiet. Szczupłe kobiety próbowały nawet przybrać na wadze, aby stać się bardziej atrakcyjne.

 

Jednak osobie naturalnie szczupłej (ektomorfikowi) jest tak samo trudno przybrać na wadze, jak osobie naturalnie większej ją stracić. O typach sylwetek więcej TUTAJ.

 

W okresie renesansu holenderski artysta Peter Paul Rubens stał się znany ze swoich nagich obrazów przedstawiających kobiety o pełnych kształtach, które uważał za uosobienie piękna.

Do dziś używa się terminu “rubensowski”, aby opisać piękną osobę o pełnych kształtach.

 

W XIX wieku francuscy impresjoniści, w tym Monet, Renoir i Cézann, malowali kobiety, które uważano za piękne.

Patrząc na te obrazy, można łatwo zauważyć, że wiele z nich było znacznie większych niż dzisiejsze modelki z wybiegów.

 

Nie da się ukryć, że “idealne” kobiece ciało znacznie się zmieniło w ciągu ostatnich 60 lat, stając się szczupłe i napięte, a nie zaokrąglone i miękkie.

Jednak dawniej kobiety nie były bombardowane często nieosiągalnymi obrazami w Internecie i telewizji.

Dzisiejsze kobiety mają też do czynienia z przytłaczającą liczbą reklam, programów i produktów, które obiecują im pomoc w osiągnięciu dzisiejszego “idealnego” ciała.

 

✅ Różne kulturowe spojrzenie na wagę i kobiecą sylwetkę

 

Chociaż mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i większości Europy uważają szczupłe ciało za atrakcyjne, ludzie w różnych częściach świata wolą większe, bardziej zaokrąglone kształty.

 

W wielu kulturach noszenie zbędnych kilogramów wiąże się z płodnością, dobrocią, szczęściem, witalnością i harmonią społeczną.

 

Na przykład naukowcy, którzy badali dane z kilku społeczeństw niezachodnich, stwierdzili, że 81% z nich woli pulchne lub umiarkowanie grube kobiety, podczas gdy 90% preferuje kobiety o dużych biodrach i nogach.

 

Jednak nawet w krajach rozwiniętych to, co jest uważane za “idealne” ciało, wydaje się znacznie różnić w zależności od osobistych i regionalnych preferencji.

 

Kiedy 18 grafików z całego świata poproszono o zmodyfikowanie ciała modelki plus-size tak, by stało się ciałem “idealnym”, zakres wyników był zaskakujący.

 

Zmodyfikowane wersje miały wskaźniki masy ciała (BMI) w zakresie od zaledwie 17 w Chinach do 25,5 w Hiszpanii, co odpowiada wadze około 46-69 kg dla kobiety o wzroście 165 cm.

 

Z wyjątkiem wskaźnika BMI wynoszącego 17, który jest uważany za niedowagę, pokazuje to, że szeroki zakres rozmiarów i kształtów ciała jest postrzegany jako atrakcyjny i pożądany, niezależnie od tego, jak bardzo przypominają one to, co często uważa się za “idealne”.

 

✅ Jeśli naprawdę musisz schudnąć

 

Jeśli Twój rozmiar wpływa na Twoje zdrowie, kontynuowanie odchudzania ma sens.

 

Otyłość, zwłaszcza brzuszna zwiększa ryzyko chorób i skraca długość życia. Co więcej, może utrudniać codzienne życie z powodu ograniczonej mobilności, niskiego poziomu energii i napiętnowania społecznego.

 

Badania wykazują, że jedne z najlepszych sposobów na przyspieszenie utraty wagi to stosowanie zróżnicowanej diety, ruch i odpoczynek – dostosowane do Twojego stylu życia.

 

⚠️ Pamiętaj! Nie ma drogi na skróty!

 

Oto kilka dodatkowych praktyk, które mogą pomóc w utracie wagi:

 

💠 Grupy wsparcia.

Dołączenie do jednej z nich może zapewnić zachętę, odpowiedzialność i motywację. Oprócz ogólnych grup zajmujących się odchudzaniem w Internecie, na Facebooku (LINK) i poza nim, można znaleźć społeczności internetowe zajmujące się danym schorzeniem (np. Hashimoto).

 

💠 Dostrzegaj postępy.

Nawet jeśli są powolne. Zdaj sobie sprawę, że prawdopodobnie będziesz chudnąć powoli i doświadczysz pewnych zastojów w odchudzaniu. Utrata nawet dwóch kilogramów miesięcznie jest i tak imponującym osiągnięciem.

 

💠 Wyznaczając wagę docelową bądź realistką.

Nie należy dążyć do osiągnięcia “idealnej” wagi. Wykazano, że utrata zaledwie 5% masy ciała zwiększa wrażliwość na insulinę, a dalsza utrata może przynieść dodatkowe korzyści.

 

💠 Ciesz się zwycięstwami na mniejszą skalę.

Skupianie się na poprawie mobilności, energii, wyników badań laboratoryjnych i innych korzystnych zmianach zdrowotnych jest ważne, zwłaszcza gdy utrata wagi wydaje się szalenie powolna.

 

Chociaż włączenie tych strategii do swojego życia nie gwarantuje, że schudniesz, to mogą one zwiększyć szanse na osiągnięcie tego celu.

 

💠 Skup się na optymalnym zdrowiu – nie na utracie wagi!

Dla wielu kobiet cele związane z utratą wagi mają mniej wspólnego ze zdrowiem niż z chęcią poprawy wyglądu.

 

Być może już trochę schudłaś, ale nie udało Ci się zrzucić “tych ostatnich 2-3 kilogramów”.

 

A może zawsze byłaś nieco większa niż przeciętna kobieta, ale próbowałaś się odchudzić, by nosić mniejszy rozmiar sukienki.

 

Nie jesteś sama, jeśli masz wrażenie, że wypróbowałaś już wszystkie diety i zalecenia dotyczące odchudzania, ale mimo najlepszych starań nie udało Ci się osiągnąć rezultatów.

 

Jeśli tak jest, być może najlepiej będzie skupić się na tym, by być tak zdrową, silną i pełną życia, jak to tylko możliwe.

 

💠 Skup się na sprawności fizycznej.

Jeśli chodzi o zdrowie, badania wykazały, że bycie sprawnym fizycznie jest ważniejsze niż bycie szczupłym. Co więcej, regularny trening może przynieść wiele innych korzyści.

 

💠 Popraw swój stosunek do jedzenia.

Zamiast stosować diety, zacznij wybierać odżywcze produkty, zwracaj uwagę na sygnały głodu i sytości oraz naucz się jeść intuicyjnie.

 

💠 Weź pod uwagę wyniki poprzednich prób diety.

Pamiętaj, że utrata i odzyskiwanie wagi często prowadzi z czasem do zwiększonego magazynowania tłuszczu i przybierania na wadze.

 

✅ Poza zmniejszeniem stresu i frustracji, zmiana nastawienia na optymalne zdrowie jako główny cel – według moich obserwacji – prowadzi zawsze do naturalnej utraty wagi.

 

➡️ Podsumowanie

 

We współczesnym społeczeństwie, w którym ceni się szczupłą sylwetkę, niemożność zrzucenia zbędnych kilogramów może być źródłem frustracji wielu kobiet.

 

Utrata zbędnych kilogramów jest ważna, jeśli zagrażają one zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

 

Jednak dążenie do osiągnięcia nierealistycznego rozmiaru może przynieść więcej szkody niż pożytku.

 

Zamiast skupiać się wyłącznie na utracie wagi, naucz się kochać i akceptować swoje ciało, ćwicz i stosuj taki styl życia, który pozwoli Ci zachować jak najlepsze zdrowie, a także unikaj porównywania się z innymi.

 

Takie postępowanie pozwoli Ci zachować zdrowie i sprawność a także znacznie poprawi samoocenę i jakość życia.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!