Nie lubisz lub nie możesz biegać?

  • Post author:

Oto inne rodzaje treningu cardio - spalającego tkankę tłuszczową i podnoszącego wydolność

Jeśli chcesz schudnąć – w Twoim planie treningowym nie powinno zabraknąć CARDIO.
Jednym z najlepszych ćwiczeń cardio jest bieganie – spala dużo kalorii, podkręca metabolizm i poprawia wydolność. 💪
 
Ci, którzy złapali bakcyla biegania, powiedzą Ci, że żadna inna aktywność nie może się równać z tą formą ćwiczeń.
Jednak lekarze odradzają ten rodzaj treningu, jeśli masz uszkodzone kolana, kręgosłup lub znaczną nadwagę.
 
Na szczęście istnieją inne rozwiązania.😁
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz czasu na regenerację po kontuzji, czy po prostu szukasz mało obciążających rodzajów treningu, te alternatywy mogą być odpowiednie:
 
1. Jazda na rowerze🚴‍♀️
Stanowi doskonały zamiennik biegania. Możesz jeździć na rowerze w domu lub na zewnątrz, nie jesteś więc zależna od pogody.
Jazda na rowerze pozwala utrzymać i poprawić kondycję bez obciążania stawów.
Wskocz na rower szosowy, rower stacjonarny w domu lub na siłowni, albo spróbuj zaawansowanych zajęć indoor cycling, aby uzyskać trening o wysokiej intensywności, który pomoże spalić zbędne kilogramy.
Używanie roweru do przemieszczania się jest nie tylko korzystne dla zdrowia, ale także dla środowiska.
Tam, gdzie to możliwe, rozważ dojazd rowerem do pracy lub sklepu zamiast korzystania z samochodu. Dodatkowo się dotlenisz.
 
2. Ergometr wioślarski🚣‍♀️
Jest to maszyna służąca do ćwiczeń imitujących prawdziwe wiosłowanie na wodzie. Choć wygląda niepozornie, jest jednym z najlepszych sprzętów treningowych, trochę niedocenianym. Przy prawidłowej technice możesz spalić więcej kalorii niż podczas biegu.
Pracuje tutaj prawie 90% mięśni naszego ciała. Oznacza to, że podczas sesji treningowej spalisz o wiele więcej kalorii. Dodatkowo, ponieważ wiele grup mięśniowych jest zaangażowanych jednocześnie, trening jest ogólnorozwojowy, wzmacnia i poprawia kształt całej sylwetki.
 
3. Orbitrek🏃‍♀️
Orbitrek to urządzenie crosstrainingowe, na którym nogi poruszają się po nieznacznie spłaszczonej elipsie wyznaczonej przez urządzenie.
Zaletą korzystania z tego sprzętu jest mniejsze, w porównaniu np. do biegu, obciążanie stawów kolanowych i biodrowych. Ruch na orbitreku wykonujemy nie odrywając stopy od miejsca podparcia, zmniejszając w ten sposób siłę reakcji podłoża i wstrząsy oddziałujące na stawy. Oznacza to, że możesz wzmocnić mięśnie, których używasz podczas joggingu, przy mniejszym obciążeniu stawów.
 
4. Chodzenie🚶‍♀️
Wbrew powszechnemu przekonaniu, chodzenie jest skuteczną alternatywą dla ludzi, którzy chcą uzyskać te same korzyści zdrowotne, jak przy bieganiu bez wpływu na stawy. Oczywiście nie mówię tu o spacerku w żłówim tempie.
Szybki spacer jest tak samo skuteczny jak bieganie w obniżaniu ryzyka nadciśnienia, cukrzycy i wysokiego poziomu cholesterolu.
Minusem jest to, że aby uzyskać ten sam efekt, jak przy bieganiu, musisz pokonać ten sam dystans, co może zająć Ci około dwa razy więcej czasu.
Plusem jest to, że oprócz korzyści zdrowotnych, możesz również cieszyć się świeżym powietrzem. Można również zaopatrzyć się w kijki do Nordic Walkingu.
 
5. Pływanie🏊‍♀️
Jest jedną z najbardziej ogólnorozwojowych, wszechstronnych i bezpiecznych aktywności fizycznych. Pływanie zapewnia prawidłowy i harmonijny rozwój ciała, poprawia kondycję, ogólny stan zdrowia i może być idealną formą rehabilitacji pourazowej.
Osoby z nadwagą często mają trudności ze znalezieniem aktywności fizycznej, która pomoże im uzyskać formę i utrzymać aktywność i zdrowie. Wysoka masa ciała sprawia, że wiele ruchów jest trudnych, a osoby z nadwagą są o wiele bardziej narażone na kontuzje. Pływanie jest często polecane jako idealna aktywność dla osób z nadwagą, które chcą poprawić swoje zdrowie i zrzucić zbędne kilogramy.
 
Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki rodzaj cardio wybierzesz, warto również do całego planu treningowego dodać rozciąganie i trening siłowy oraz najważniejsze – wykonywać treningi regularnie!🤸‍♀️
 
Jeśli chcesz możesz się zapisać na darmowe treningi na spalanie tutaj. Zawsze daję alternatywne ćwiczenie zamiast skoków i zwracam dużą uwagę na technikę ćwiczeń. Zachowasz intensywność ćwiczenia i osiągniesz założone efekty!
 
 
Twój Trener Zdrowia
Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!