
❗ Obecnie na świecie panuje ogromny kryzys. Nie tylko kryzys ekonomiczny, kryzys otyłości czy kryzys wirusowy.
Kryzys zdrowia psychicznego.
Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia wykazał, że częstość występowania chorób psychicznych na świecie wzrosła do 2000 na każde 10 000, co oznacza, że szokująca 1 na 5 osób doświadcza jakiejś formy choroby psychicznej w ciągu swojego życia.
Badania pokazują również, że osoby, które przeżyły COVID-19, będą bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym.
Słabe zdrowie psychiczne może wpływać nie tylko na jednostkę, ale także na osoby w jej otoczeniu, więc nieleczone choroby psychiczne mogą mieć wpływ na całą rodzinę.
Diagnoza zaburzeń zdrowia psychicznego rośnie gwałtownie każdego dnia, a obecne metody leczenia tylko zarysowują powierzchnię ogromu problemu, ale nie są wystarczające, aby go rozwiązać.
Dane wyraźnie pokazują, że za mało osób odzyskuje zdrowie dzięki naszym konwencjonalnym metodom leczenia.
Nasze obecne rozwiązanie tej rosnącej epidemii zdrowia psychicznego działa w ramach modelu farmaceutycznego – a leki są stosowane jako główna linia leczenia.
Biorąc pod uwagę, że to podejście medyczne jest uniwersalne we wszystkich zachodnich społeczeństwach, można by oczekiwać, że będzie działać dobrze.
I rzeczywiście, w niektórych przypadkach terapie te ratują życie. Ale jeśli leczenie jest naprawdę skuteczne, to czy wskaźniki zaburzeń i niepełnosprawności spowodowanych chorobą nie powinny spadać, a nie rosnąć?
Czy nie powinniśmy obserwować spadku wskaźników depresji i samobójstw?
Konwencjonalne leczenie pomaga niektórym, ale nie rozwiązuje problemu w odpowiedni sposób.
Potrzebujemy nowych rozwiązań tego kryzysu, a zmiana sposobu odżywiania może być czymś wartym rozważenia.
Wiemy, że dobre odżywianie ma znaczenie dla dobrego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Niewłaściwe odżywianie może powodować różnego rodzaju choroby fizyczne, takie jak otyłość, cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, a także przedwczesną śmierć. Złe odżywianie jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób psychicznych.
👉🏻 Dlaczego psychiatria żywieniowa jest przyszłością leczenia zdrowia psychicznego?
Wiadomo, że brak niezbędnych składników odżywczych przyczynia się do wystąpienia złego stanu zdrowia psychicznego u osób cierpiących na lęk i depresję, chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię i ADHD.
Psychiatria żywieniowa to rozwijająca się dziedzina, która koncentruje się na wykorzystaniu żywności i suplementów w celu zapewnienia tych niezbędnych składników odżywczych w ramach zintegrowanego lub alternatywnego leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego.
Jednak podejście żywieniowe do tych wyniszczających schorzeń nie jest generalnie akceptowane przez medycynę powszechną, która zaleca terapię rozmową i leki przeciwdepresyjne.
⚠️ Stosowanie leków przeciwdepresyjnych
W ostatnich latach stosowanie leków przeciwdepresyjnych wzrosło ponad dwukrotnie.
W Anglii w 2016 roku wydano 64,7 mln recept na leki przeciwdepresyjne, których koszt wyniósł 266,6 mln funtów. Stanowi to wzrost o 3,7 mln w porównaniu z liczbą recept wystawionych w 2015 r. i ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z 31 mln recept wystawionych w 2006 r.
Takie podejście sugeruje, że zły stan zdrowia psychicznego spowodowany warunkami społecznymi jest postrzegany jako łatwy do leczenia poprzez proste wydawanie leków. Leki przeciwdepresyjne są jednak odrzucane przez osoby, którym mogłyby pomóc, ze względu na społeczne piętno związane ze złym stanem zdrowia psychicznego, które prowadzi do dyskryminacji i wykluczenia.
Bardziej niepokojący jest wzrost stosowania leków przeciwdepresyjnych przez dzieci i młodzież. W Szkocji w 2016 roku 5 572 dzieciom w wieku poniżej 18 lat przepisano leki przeciwdepresyjne z powodu lęku i depresji. Liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie od 2009/2010 roku.
Jednak według brytyjskiego psychofarmakologa, profesora Davida Healy’ego, 29 badań klinicznych dotyczących stosowania leków przeciwdepresyjnych u młodych ludzi nie wykazało żadnych korzyści. Badania te wykazały, że zamiast łagodzić objawy lęku i depresji, leki przeciwdepresyjne wywoływały u dzieci i młodzieży myśli samobójcze.
✅ Odżywianie i słabe zdrowie psychiczne
W krajach rozwiniętych ludzie spożywają większą różnorodność produktów spożywczych niż kiedykolwiek wcześniej – ale nie oznacza to, że są dobrze odżywieni. W rzeczywistości wiele osób nie spożywa wystarczającej ilości składników odżywczych, które są niezbędne dla dobrego zdrowia mózgu, wybierając dietę składającą się z mocno przetworzonej żywności zawierającej sztuczne dodatki i cukier.
Związek między słabym zdrowiem psychicznym a niedoborami żywieniowymi jest od dawna dostrzegany przez dietetyków pracujących w sektorze zdrowia. Jednak psychiatrzy dopiero teraz stają się coraz bardziej świadomi korzyści płynących ze stosowania podejścia żywieniowego do zdrowia psychicznego, wzywając swoich kolegów do wspierania i badania tej nowej dziedziny leczenia.
Obecnie wiadomo, że wiele chorób psychicznych jest spowodowanych stanem zapalnym w mózgu, który ostatecznie powoduje śmierć komórek mózgowych. Ta reakcja zapalna rozpoczyna się w naszych jelitach i jest związana z brakiem składników odżywczych w naszym pożywieniu, takich jak magnez, kwasy tłuszczowe omega-3, probiotyki, witaminy i minerały, które są niezbędne do optymalnego funkcjonowania naszego organizmu.
Ostatnie badania wykazały, że suplementy diety, takie jak cynk, magnez, kwasy omega 3 oraz witaminy B i D3 mogą pomóc poprawić nastrój, złagodzić lęk i depresję oraz poprawić sprawność umysłową osób z chorobą Alzheimera.
- Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów dla optymalnego zdrowia, ale wielu ludziom go brakuje. Jedno z badań wykazało, że codzienna suplementacja cytrynianem magnezu doprowadziła do znacznej poprawy w zakresie depresji i lęku, niezależnie od wieku, płci czy nasilenia depresji. Poprawa nie utrzymywała się po odstawieniu suplementu.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 to kolejny składnik odżywczy, który ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego – a jego brak wiąże się z obniżonym nastrojem, pogorszeniem funkcji poznawczych i słabym rozumieniem.
- Rola probiotyków – korzystnych żywych bakterii w układzie pokarmowym – w poprawie zdrowia psychicznego została również zbadana przez psychiatrów i dietetyków, którzy odkryli, że ich codzienne przyjmowanie wiązało się ze znacznym zmniejszeniem depresji i lęku.
- Witamina B complex i cynk to inne suplementy, które zmniejszają objawy lęku i depresji.
✅ Nadzieja na przyszłość?
Te dostępne bez recepty suplementy są powszechnie dostępne w supermarketach, aptekach i internetowych sklepach ze zdrową żywnością, choć ich cena i jakość mogą się różnić. Dla osób, które nie zareagowały na przepisane leki lub które nie tolerują skutków ubocznych, interwencja żywieniowa może dać nadzieję na przyszłość.
Obecnie toczy się wiele dyskusji na temat skuteczności leków przeciwdepresyjnych. Stosowanie suplementów diety oferuje alternatywne podejście, które może mieć znaczący wpływ na zdrowie psychiczne wszystkich grup wiekowych.
➡️ Podsumowanie
Pojawiające się dowody naukowe sugerują, że psychiatria żywieniowa powinna odgrywać większą rolę w zakresie zdrowia psychicznego w ramach konwencjonalnych usług zdrowotnych. Jeśli chcemy zmniejszyć skalę chorób psychicznych, lekarze rodzinni i psychiatrzy muszą być świadomi związku między jedzeniem, stanami zapalnymi i chorobami psychicznymi.
Edukacja medyczna tradycyjnie wykluczała wiedzę żywieniową i jej związek z chorobami. Doprowadziło to do sytuacji, w której bardzo niewielu lekarzy właściwie rozumie znaczenie odżywiania. Uznaje się, że interwencje żywieniowe mają niewiele dowodów na poparcie ich stosowania w celu zapobiegania lub utrzymania dobrego samopoczucia, a zatem są pozostawione dietetykom, a nie lekarzom.
Jednak wraz z rosnącą liczbą dowodów, nadszedł czas, aby edukacja medyczna poważnie potraktowała odżywianie, tak aby przyszli lekarze rodzinni i psychiatrzy wiedzieli tyle samo o jego roli w dobrym zdrowiu, co o anatomii i fizjologii. Od tego może zależeć stan naszego zdrowia psychicznego.
Twój Trener Zdrowia
Karolina Pieprzyk ♦️