Korzyści zdrowotne siemienia lnianego

  • Post author:

💠 Ze swoim łagodnym, orzechowym smakiem i chrupiącą konsystencją, siemię lniane jest wszechstronnym składnikiem, który może poprawić smak i teksturę prawie każdego przepisu.

 

Jednym ze sposobów wykorzystania tego ziarna jest dodanie go do porannego smoothie. Stanowi również doskonały dodatek do ciasta naleśnikowego, domowych burgerów wegetariańskich, a nawet owsianki.

 

Co więcej, jest naładowane składnikami odżywczymi i powiązane z licznymi korzyściami.

 

💠 Oto kilka korzyści zdrowotnych z siemienia lnianego, popartych badaniami naukowymi oraz proste sposoby na zwiększenie jego spożycia.

 

  1. Bogactwo składników odżywczych

 

Siemię lniane jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Istnieją dwa rodzaje, brązowy i złoty, z których oba są równie pożywne.

 

Już jedna porcja zapewnia dobrą ilość białka, błonnika i kwasów tłuszczowych omega-3, a także kilka ważnych witamin i minerałów.

 

💠 Jedna łyżka stołowa (7 gramów) mielonego siemienia lnianego zawiera:

 

  • Kalorie: 37
  • Węglowodany: 2 gramy
  • Tłuszcz: 3 gramy
  • Błonnik: 2 gramy
  • Białko: 1,3 grama
  • Tiamina: 10% (RDA)
  • Miedź: 9% (RDA)
  • Mangan: 8% (RDA)
  • Magnez: 7% (RDA)
  • Fosfor: 4% (RDA)
  • Selen: 3% (RDA)
  • Cynk: 3% (RDA)
  • Witamina B6: 2% (RDA)
  • Żelazo: 2% (RDA)
  • Folian: 2% (RDA)

 

Siemię lniane jest szczególnie bogate w tiaminę, witaminę B, która odgrywa kluczową rolę w metabolizmie energetycznym, jak również w funkcjonowaniu komórek. Jest to również doskonałe źródło miedzi, która jest zaangażowana w rozwój mózgu, zdrowie immunologiczne i metabolizm żelaza.

 

  1. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3

 

Siemię lniane jest doskonałym źródłem kwasu alfa-linolenowego (ALA), rodzaju kwasu tłuszczowego omega-3, który jest ważny dla zdrowia serca i występuje głównie w żywności roślinnej.

 

ALA jest jednym z dwóch niezbędnych kwasów tłuszczowych, które musisz pozyskiwać z pożywienia, ponieważ Twój organizm ich nie produkuje.

 

Badania na zwierzętach sugerują, że ALA w siemieniu lnianym może pomóc zmniejszyć stan zapalny i zapobiec odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych serca.

 

Ostatnie badanie przeprowadzone na 8 866 osobach wykazało związek między zwiększonym spożyciem ALA a obniżonym poziomem cholesterolu i niższym ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca – która jest związana ze zwężonymi tętnicami – oraz cukrzycy typu 2.

 

Liczne badania powiązały również ALA z niższym ryzykiem udaru. Co więcej, jeden duży przegląd 34 badań powiązał nawet zwiększone spożycie ALA ze zmniejszonym ryzykiem śmierci z powodu choroby serca.

 

  1. Pomoc w ochronie przed rakiem

 

Siemię lniane jest bogate w lignany, czyli związki roślinne, które zostały przebadane pod kątem ich silnych właściwości antyrakowych. Co ciekawe, nasiona te mogą pochwalić się 75-800 razy większą ilością lignanów niż inne pokarmy roślinne.

 

Niektóre badania wiążą spożycie siemienia lnianego z niższym ryzykiem zachorowania na raka piersi, szczególnie u kobiet po menopauzie.

 

Badania na zwierzętach i w probówkach pokazują, że siemię lniane chroni przed rakiem jelita grubego, skóry, krwi i płuc.

 

Należy pamiętać, że potrzebne są dalsze badania na ludziach.

 

  1. Bogactwo błonnika

 

Tylko 1 łyżka stołowa (7 gramów) mielonego siemienia lnianego zawiera 2 gramy błonnika, co stanowi około 5% i 8% dziennego zalecanego spożycia dla mężczyzn i kobiet, odpowiednio.

 

Co więcej, siemię lniane zawiera dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny – które są fermentowane przez bakterie w jelitach, aby wspierać zdrowie jelit i poprawić ich perystaltykę.

 

Podczas gdy rozpuszczalny błonnik wchłania wodę w jelitach i spowalnia trawienie, co może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i obniżeniu cholesterolu, nierozpuszczalny błonnik dodaje objętości do stolca, co może zapobiegać zaparciom i promować regularne wypróżnienia.

 

  1. Obniżony poziom ” złego” cholesterolu

 

Siemię lniane może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu.

 

Według badania przeprowadzonego na osobach z chorobą tętnic obwodowych, spożywanie 4 łyżek stołowych (30 gramów) zmielonego siemienia lnianego dziennie obniżyło poziom LDL (złego) cholesterolu o 15%.

 

Podobne wyniki przyniosło 12-tygodniowe badanie przeprowadzone na 112 osobach z wysokim ciśnieniem krwi, w którym stwierdzono, że spożywanie 4 łyżek stołowych (30 gramów) siemienia lnianego dziennie doprowadziło do znacznego obniżenia wskaźnika masy ciała (BMI), całkowitego cholesterolu i ciśnienia krwi.

 

Efekty te mogą być spowodowane błonnikiem zawartym w siemieniu lnianym, który wiąże się z solami żółciowymi zanim zostanie wydalony przez organizm. Aby uzupełnić te sole żółciowe, cholesterol jest pobierany z krwi do wątroby, co powoduje jego niższy poziom.

 

  1. Obniżone ciśnienie krwi

 

Przegląd 15 badań wykazał, że uzupełnianie diety w produkty zawierające siemię lniane może znacznie obniżyć poziom zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego ciśnienia krwi – odpowiednio górne i dolne liczby na odczycie.

 

Nasiona te mogą być szczególnie skuteczne dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. 12-tygodniowe badanie wykazało, że przyjmowanie 4 łyżek stołowych (30 gramów) siemienia lnianego dziennie spowodowało obniżenie ciśnienia u tych osób.

 

Ponadto, wedługmetaanalizy 11 badań, przyjmowanie siemienia lnianego codziennie przez ponad 3 miesiące może obniżyć poziom ciśnienia krwi o 2 mmHg.

 

Choć może się to wydawać nieistotne, niektóre badania sugerują, że obniżenie ciśnienia o 2 mmHg zmniejsza ryzyko udaru i choroby wieńcowej odpowiednio o 14% i 6%.

 

  1. Ustabilizowany poziom cukru we krwi

 

Siemię lniane stabilizuje poziom cukru we krwi i promuje kontrolę cukru we krwi.

 

Według metaanalizy 25 badań, siemię lniane może obniżyć poziom cukru we krwi i zapobiec insulinooporności – stanu, który upośledza zdolność organizmu do skutecznej regulacji poziomu cukru we krwi.

 

To działanie obniżające poziom cukru we krwi może wynikać z zawartości rozpuszczalnego błonnika w tym nasionku. Badania pokazują, że rozpuszczalny błonnik spowalnia wchłanianie cukru we krwi, co może obniżyć poziom cukru we krwi.

 

W związku z tym siemię lniane może być szczególnie pomocne, jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2.

 

Należy pamiętać, że korzyści z siemienia lnianego dotyczące kontroli cukru we krwi dotyczą głównie całego siemienia lnianego, a nie oleju lnianego. Dzieje się tak dlatego, że w oleju lnianym brakuje błonnika.

 

  1. Pomoc w kontrolowaniu wagi

 

Kilka badań sugeruje, że siemię lniane może pomóc w utrzymaniu wagi.

 

Jedno ze starszych badań wykazało, że napój z błonnikiem lnianym zawierającymi 2,5 gramów błonnika rozpuszczalnego zmniejszał uczucie głodu i ogólny apetyt.

 

Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że błonnik rozpuszczalny spowalnia trawienie i zwiększa uczucie sytości, co może być szczególnie przydatne, jeśli próbujesz schudnąć.

 

W rzeczywistości, duży przegląd 45 badań wykazał, że dodatek siemienia lnianego do diety spowodował znaczne zmniejszenie masy ciała, BMI i tłuszczu z brzucha.

 

  1. Uniwersalność i łatwość użycia

 

Zarówno siemię lniane, jak i olej lniany są łatwe w użyciu i mogą być dodawane do różnych potraw. Oto kilka prostych sposobów, aby zwiększyć swoje spożycie:

 

💠 Dodaj siemię lniane do wody lub dosyp go do smoothies.

💠 Skrop olejem lnianym świeże sałatki w miejsce sosu sałatkowego.

💠 Posyp zmielonym siemieniem lnianym gorące lub zimne płatki owsiane, aby uzyskać dodatkowy błonnik i smak.

💠 Dodaj siemię lniane do swojego ulubionego jogurtu.

💠 Nadaj wypiekom zdrowy charakter, dodając siemię lniane do ciasteczek, muffinek lub chlebów.

💠 Połącz siemię lniane z odrobiną wody, aby uzyskać prosty zamiennik jajka.

 

✅ Dodatkowe wskazówki

 

Spożywaj zmielone nasiona zamiast całych.

Mielone nasiona lnu są znacznie łatwiejsze do strawienia niż całe. Dzieje się tak częściowo dlatego, że Twoje jelita nie są w stanie rozbić twardej zewnętrznej powłoki całych nasion.

 

Najlepiej spożyć je jak od razu po zmieleniu (w młynku do kawy), lub przechowywać przez kilka dni w szczelnym pojemniku.

 

💠 Co z olejem lnianym?

 

Olej lniany jest zwykle produkowany w procesie zwanym tłoczeniem na zimno, który pomaga skutecznie wydobyć olej z nasion.

 

Ponieważ olej ten jest bardzo wrażliwy na ciepło i światło, najlepiej trzymać go w butelkach z ciemnego szkła i przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu.

 

Ponieważ niektóre z jego składników odżywczych są wrażliwe na ciepło, olej lniany nie nadaje się do gotowania w wysokich temperaturach, takich jak smażenie. Niemniej jednak, niektóre badania wykazały, że krótkie duszenie w temperaturze do 177°C nie spowodowało spadku jakości oleju.

 

Warto zauważyć, że olej lniany zawiera więcej ALA niż mielone siemię lniane. 1 łyżka stołowa (7 gramów) zmielonego siemienia lnianego zawiera 1,6 grama ALA, podczas gdy 1 łyżka stołowa (14 gramów) oleju lnianego zawiera około 7 gramów.

 

Niemniej jednak, siemię lniane zawiera wiele innych korzystnych składników odżywczych, które nie znajdują się w oleju, takich jak błonnik.

 

💠 Ile siemienia lnianego spożywać?

 

Wiele korzyści zdrowotnych odnotowanych w powyższych badaniach zaobserwowano przy spożyciu zaledwie 1 łyżki stołowej (7 gramów) mielonego siemienia lnianego dziennie.

 

Jednak najlepiej jest ograniczyć spożycie do maksymalnie około 4-5 łyżek stołowych (28-35 gramów) siemienia lnianego dziennie.

 

Najłatwiejszym sposobem jest też po prostu spożywanie łyżki oleju lnianego do posiłku (jak syropku).

 

⚠️ Czy istnieją jakieś zagrożenia związane ze spożywaniem siemienia lnianego?

 

Chociaż siemię lniane jest związane z wieloma korzyściami zdrowotnymi, istnieje kilka minusów, które należy rozważyć.

 

Na początek należy pamiętać, że mielone siemię lniane ma wysoką zawartość błonnika – 2 gramy w każdej łyżce stołowej (7 gramów). Chociaż błonnik jest korzystny, zwiększenie jego spożycia bardzo szybko może prowadzić do problemów trawiennych, w tym gazów i wzdęć.

 

Choć rzadko, odnotowano również reakcje alergiczne na siemię lniane i olej lniany.

 

Ponadto siemię lniane może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, w tym lekami rozrzedzającymi krew i lekami przeciwpłytkowymi.

 

Ponieważ niektóre składniki siemienia lnianego mogą naśladować działanie estrogenów, osoby poddawane terapii hormonalnej lub cierpiące na nowotwory wrażliwe na działanie hormonów powinny porozmawiać z lekarzem przed dodaniem go do swojej diety. Zaleca się również ostrożność w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

 

➡️ Podsumowanie

 

Siemię lniane jest pełne składników odżywczych, w tym kwasów tłuszczowych omega-3, błonnika i korzystnych związków roślinnych, takich jak lignany, z których wszystkie mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

 

To małe nasionko może poprawić zdrowie układu pokarmowego, chronić przed niektórymi rodzajami raka, stabilizować poziom cukru we krwi oraz obniżać ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

 

Jest również wszechstronne, pyszne i łatwe do włączenia do diety.

 

Twój Trener zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

 

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!