Jak zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej

  • Post author:

Zawartość tkanki tłuszczowej, a także jej rozmieszczenie w ciele, zależy różnych czynników, między innymi genetyki, płci, wieku, stanu zdrowia, kondycji organizmu, ale i czynników środowiskowych, fizycznych, społecznych.

 

💠 Za optymalną ilość tkanki tłuszczowej u osób dorosłych uważa się:

KOBIETY

MĘŻCZYŹNI

20-25% masy ciała

15-20% masy ciała

Niższe wartości oznaczają niedowagę, a wyższe otyłość.

 

💠 Tkanka tłuszczowa może być jednym z ważnych wskaźników zdrowia, ponieważ jej zbyt duża lub zbyt mała ilość wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi.

Jeśli jesteś ciekawa, jaki masz procent tkanki tłuszczowej w organizmie, możesz to zmierzyć nawet domu.

Choć najdokładniejsze metody pomiaru tkanki tłuszczowej, takie jak absorpcjometria promieniowania rentgenowskiego o podwójnej energii (DEXA) i pletyzmografia wypornościowa (ADP), są zazwyczaj stosowane tylko w placówkach medycznych i badawczych, istnieją sposoby na zmierzenie zawartości tłuszczu w organizmie w domowym zaciszu.

 

  1. Suwmiarki do pomiaru fałdu skórnego

Suwmiarki do pomiaru fałdu skórnego to niedrogi sposób pomiaru tkanki tłuszczowej. Są one stosunkowo łatwe w użyciu i szczególnie pomocne w mierzeniu poziomu tkanki tłuszczowej, gdy inne metody, wymagające drogiego sprzętu lub specjalistycznego szkolenia, są niedostępne.

Urządzeniem tym mierzy się grubość podskórnej tkanki tłuszczowej w wielu miejscach ciała, w tym na brzuchu, mięśniu trójgłowym i udzie. Zazwyczaj zaleca się stosowanie metody 7-miejscowej. Pomiar są dodawane. Suma ta określa procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Suwmiarki do pomiaru fałdu skórnego są dostępne w wersji ręcznej i cyfrowej, a ich cena zależy od wybranego typu. Większość z nich jest dostarczana z miarą i tabelą tkanki tłuszczowej.

Badania wykazują, że suwmiarki do pomiaru fałdu skórnego mogą być dokładnym sposobem pomiaru tkanki tłuszczowej, ale wymagają one pewnych umiejętności i znajomości anatomii. I pomocy drugiej osoby. Ponadto, dokładność pomiaru może się znacznie różnić w zależności od poziomu tkanki tłuszczowej, sposobu używania suwmiarki i innych czynników.

 

  1. Pomiar obwodu ciała

Pomiar obwodu ciała (CM) to kolejny sposób na zmierzenie tkanki tłuszczowej w domu.

W tej metodzie wykorzystuje się zwykłą miarę krawiecką. Pomiary te są następnie wprowadzane do równania w celu określenia procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. CM jest uważana za dość wiarygodną metodę pomiaru tkanki tłuszczowej.

Używając miary, wykonaj pomiary obwodu szyi, talii i bioder trzy razy w każdym miejscu anatomicznym i zapisz z dokładnością do pół centymetra.

Następnie wpisz do tabelki kalkulatora tutaj.

Dostaniesz wynik nie tylko procentowej zawartości tłuszczu, ale również, ile kilogramów ważą Twoje mięśnie i tkanka tłuszczowa.

 

  1. Waga do pomiaru zawartości tłuszczu w organizmie

Wagi do pomiaru tkanki tłuszczowej lub inteligentne wagi są popularne wśród osób, które chcą w łatwy sposób regularnie monitorować skład ciała w domu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych wag, które mierzą tylko masę ciała, wagi do pomiaru tkanki tłuszczowej szacują masę tkanki tłuszczowej i mięśniowej poprzez wysyłanie prądu elektrycznego do ciała i mierzenie reakcji. Mięśnie i tłuszcz różnie reagują na prądy elektryczne, a waga wykorzystuje te różnice do określenia zawartości tłuszczu w organizmie.

W badaniu z 2021 roku porównano dokładność trzech inteligentnych wag z DEXA (w pomiarze masy i składu ciała u dorosłych z niedowagą, normalną masą i nadwagą).

Badacze stwierdzili, że chociaż waga ciała była dokładnie mierzona przez wagi, zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie była niedoszacowana.

Jednak nawet jeśli nie są one najdokładniejszym sposobem oceny składu ciała, są łatwym sposobem na uzyskanie ogólnego wyobrażenia o procentowej zawartości tłuszczu w organizmie w domu. Ja używam takiej wagi w gabinecie.

Jeśli jesteś zainteresowana zakupem inteligentnej wagi, upewnij się, że kupujesz produkt wysokiej jakości.

 

  1. Stosunek obwodu talii do obwodu bioder WHR

Pomiar obwodu talii może dać Ci pojęcie o poziomie tkanki tłuszczowej w Twoim organizmie.

Posiadanie dużej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha może znacznie zwiększyć ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym chorób serca, cukrzycy i innych.

Znajomość obwodu talii może pomóc w określeniu, czy masz zbyt dużo tłuszczu zgromadzonego w okolicach brzucha.

Pomiar obwodu talii jest łatwy i w przeciwieństwie do wielu innych domowych metod pomiaru tkanki tłuszczowej, nie potrzebujesz do tego pomocy. Zrób wydech, a następnie zmierz obwód talii.

Im większy obwód talii, tym więcej tkanki tłuszczowej na brzuchu. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, organizacje zdrowotne zalecają, aby obwód talii nie przekraczał pewnego poziomu.

 

KOBIETY

MĘŻCZYŹNI

80-88 cm

94-102 cm

 

Obwód powyżej 102 cm u mężczyzn i 88 cm u kobiet jest określany jako otyłość brzuszna!

Należy pamiętać, że mimo, iż pomiar obwodu talii może być dobrym wskaźnikiem tego, czy posiadasz nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, nie jest on w stanie określić ogólnego procentowego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie.

 

➡️ Podsumowując:

 

Istnieją domowe metody na szacunkowe określenie poziomu tkanki tłuszczowej.

Jednak metody te są zazwyczaj znacznie mniej wiarygodne w porównaniu z metodami stosowanymi w warunkach klinicznych, takimi jak DEXA.

Chociaż znajomość procentowej zawartości tłuszczu w organizmie może być przydatna dla niektórych osób, takich jak sportowcy wyczynowi, zazwyczaj nie jest ona konieczna do określenia ogólnego stanu zdrowia danej osoby i ryzyka wystąpienia u niej chorób.

Pamiętaj, że poziom tkanki tłuszczowej w organizmie jest tylko jednym ze wskaźników zdrowia. Nie może on być stosowany samodzielnie do oceny ogólnego stanu zdrowia lub ryzyka choroby.

 

💠 Jeśli masz pytania dotyczące składu Twojego ciała, w tym zdrowego poziomu tkanki tłuszczowej napisz do mnie.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!