Jak nie stracić efektów treningowych w Święta

  • Post author:
🔔 Trudno uwierzyć, że grudzień już tu jest! 
 
🎄 I, oczywiście, spotkania świąteczne!
 
W pracy, z przyjaciółmi czy z rodziną.
Niezależnie od tego, czy obawiasz się tych uroczystości, czy je uwielbiasz, jedną rzeczą, która się nie zmieni, jest fakt, że stoły na tych przyjęciach będą obłożone słodkimi, słonymi, tłustymi, dekadenckimi potrawami.
 
O tej porze roku dostaję wiele pytań dotyczących tego, jak uniknąć nadmiernego objadania się i jak zrobić zdrowe alternatywy dla wielu świątecznych potraw.
 
Moje podejście do świątecznego jedzenia może zaskoczyć wielu z was, biorąc pod uwagę fakt, że utrzymuję czystą dietę przez cały rok – właściwie nie jestem wielką zwolenniczką gotowania alternatywnych, “zdrowych” potraw świątecznych lub unikania jedzenia tych pokarmów.
Jestem raczej zdecydowaną propagatorką pełnego cieszenia się świętami.
 
🍫 Moje osobiste świąteczne uczty
 
Na Boże Narodzenie piekę brownie, do którego dodaję tonę cukru (nie erytrytolu!) i masła (wegańskiego haha). Ponieważ jem te potrawy tylko raz w roku, zdecydowanie nie tracę szansy, by w pełni cieszyć się nimi bez poczucia winy.
 
🚩 Ale jak to zrobić bez rujnowania wyników, które już osiągnęłaś?
 
Mam kilka asów w rękawie – sztuczek, które pozwalają mi przejść przez poczucia winy przez wszystkie świąteczne imprezy.
 
✅ Oto one:
 
1. Zrezygnuj z węglowodanów w dniach poprzedzających wielkie świętowanie
 
Moja pierwsza sztuczka polega na zmniejszeniu ilości spożywanych węglowodanów przed planowaną ucztą. Na przykład, sześć dni przed świętami jem mniej chleba, makaronu itd.
 
W ten sposób, w święta wręcz muszę zjeść węgle, aby zapobiec zwolnieniu mojego metabolizmu. Dzięki tej technice, zmieniam niezdrową kolację w sposób, na zwiększone spalanie tłuszczu!
 
2. Zastosuj częściowy post IF (Intermittent Fasting)
 
Podczas gdy stosowanie IF jest cudowną strategią dietetyczną dla uzyskania zdrowia i szczupłej sylwetki, może być również stosowane doraźnie, gdy zdarzy Ci się cheat day. Jedną z wielu zalet IF jest obniżenie dziennego spożycia żywności i kalorii poprzez ograniczenie okna czasowego, w którym jemy. O tym TUTAJ.
 
3. Zrób solidny trening bezpośrednio przed imprezą lub dużym posiłkiem
 
Gdy szykujesz się na imprezę inną strategią, którą możesz wykorzystać, nawet z kilkugodzinnym wyprzedzeniem, jest przekształcenie imprezowego obżarstwa w posiłek potreningowy. Zrób intensywny trening przed przyjęciem i upewnij się, że zawiera HIIT cardio na końcu.
 
Jeśli to możliwe, ćwicz kilka godzin przed imprezą. Im bliżej imprezy, tym lepiej. Spaliłaś mnóstwo kalorii, mięśnie potrzebują glukozy, aby odzyskać siłę po intensywnym treningu, więc nie ma lepszego czasu na jedzenie cheat foods. To właśnie wtedy szkody dla Twojego ciała będą minimalne, jeśli w ogóle. 
Możesz też iść spacerem na imprezę.
 
Oczywiście, w świątecznym okresie możesz użyć wszystkich sztuczek razem, aby móc cieszyć się bez winy każdym świątecznym posiłkiem bez rujnowania swoich postępów. Ja z pewnością tak zrobię!
 
🚩 Ale co, jeśli nie ma czasu na trening?
 
Po pierwsze, po prostu wypij koktajl proteinowy przed imprezą lub zjedz zdrowe źródło białka. Zmniejszy to znacząco głód i zredukuje ilość spożytych pokarmów.
 
Możesz też dodać do koktajlu glukomannan, psyllium husk – łuski babki płesznik lub łuski babki jajowatej).
Ten rozpuszczalny w wodzie błonnik po zmieszaniu z wodą rozszerza się do 50 razy w stosunku do swojej pierwotnej objętości, więc ogranicza głód, wypełniając żołądek i dając poczucie pełności.
Błonnik ten opóźnia również opróżnianie żołądka, spowalniając trawienie i wchłanianie wszystkich składników odżywczych, w tym węglowodanów, co prowadzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi i zapobiega dużym skokom insuliny.
 
☕ Wreszcie, pij dużo zielonych i ziołowych herbat.
 
🎄 Ciesz się świętami! One są tylko raz w roku. Wykorzystaj te rady, aby zminimalizować szkody, jakie świąteczne jedzenie może wyrządzić na Twojej sylwetce.
 
Pamiętaj też, że po obfitym posiłku możesz zebrać rodzinę i po prostu iść na spacer.
 
🎁 Radosnego adwentu!
 
Zrób sobie prezent i zapisz się na konsultację TUTAJ – ustalimy Twój plan działania na Nowy Rok!
 
Twój Trener Zdrowia
Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!