Jak naturalnie zwiększyć poziom melaniny

  • Post author:

➡️ Co to jest melanina?

 

Melanina to pigment skóry. Występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt i to właśnie ona sprawia, że włosy, skóra i oczy wydają się ciemniejsze.

 

Badania wykazały, że melanina może pomagać w ochronie skóry przed promieniami UV. Zwiększenie stężenia melaniny może również pomóc w zablokowaniu procesów w organizmie, które prowadzą do powstania raka skóry.

 

Od wielu lat badania wykazują mniejszą zachorowalność na raka skóry u osób o ciemniejszej karnacji, a osoby pochodzenia innego niż kaukaskie mają zazwyczaj więcej melaniny. Potrzeba jednak dalszych badań, aby upewnić się, że zwiększona ilość melaniny jest główną przyczyną obniżonego ryzyka.

 

➡️ Czy można zwiększyć poziom melaniny?

 

Osoby o każdym typie skóry mogą spróbować zwiększyć poziom melaniny, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Badania sugerują, że zwiększenie spożycia pewnych składników odżywczych zwiększa poziom melaniny – nawet u osób o jasnym typie skóry.

 

Nie ma badań bezpośrednio potwierdzających sposoby zwiększania poziomu melaniny. Jednak wiele składników odżywczych, poprawia ogólny stan zdrowia skóry i zmniejsza ogólne ryzyko zachorowania na raka skóry.

 

➡️ Sposoby na zwiększenie poziomu melaniny w organizmie

 

Kluczem do naturalnego zwiększenia poziomu melaniny w skórze są składniki odżywcze. Oto kilka z nich:.

 

✅ Antyoksydanty

Przeciwutleniacze wykazują największy potencjał w zwiększaniu produkcji melaniny. Flawonoidy i polifenole, które pochodzą z roślin, działają jako silne przeciwutleniacze i mogą wpływać na produkcję melaniny.

Znajdziesz je w zielonolistnych warzywach, ciemnych jagodach, ciemnej czekoladzie i kolorowych warzywach.

 

✅ Witamina A

Badania sugerują, że witamina A jest ważna dla produkcji melaniny i jest niezbędna dla zdrowej skóry. Witamina A pochodzi zwłaszcza z warzyw zawierających beta karoten, takich jak marchew, kabaczek, słodkie ziemniaki, szpinak i groszek.

 

Ponieważ witamina A działa również jako przeciwutleniacz, niektórzy badacze uważają, że to właśnie ona, bardziej niż inne, może być kluczem do produkcji melaniny.

 

Rodzaj karotenoidu (substancji, która nadaje czerwonym, żółtym i pomarańczowym warzywom ich kolor) znajduje się w witaminie A. Według badań może on również odgrywać rolę w produkcji melaniny i ochronie przed promieniowaniem UV.

 

Ponieważ witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, może ona odkładać się w organizmie. Dlatego nie bierz witaminy A w postaci suplementów bez konsultacji z lekarzem.

Lepiej zjedz codziennie marchewkę! 🥕

 

✅ Witamina E

Witamina E to ważna witamina dla zdrowia skóry. Jest ona również przeciwutleniaczem i zwiększa poziom melaniny pomagając w ochronie skóry przed uszkodzeniami słonecznymi.

 

Witaminę E dostarczysz sobie spożywając warzywa, owoce jagodowe, ziarna, nasiona i orzechy.

Tak jak z witaminą A – odradzam suplementację na własną rękę!

 

✅ Witamina C

Podobnie jak A i E, witamina C jest przeciwutleniaczem. Witamina C jest potrzebna dla zdrowych błon śluzowych. Może mieć również pewien wpływ na produkcję melaniny i ochronę skóry.

 

Spożywaj pokarmy bogate w witaminę C, takie jak cytrusy, jagody i zielone warzywa liściaste, żeby zoptymalizować produkcję melaniny.

 

✅ Zioła i składniki roślinne

W niektórych badaniach przeanalizowano potencjalne korzyści płynące ze stosowania ziół i herbat w celu ochrony skóry przed uszkodzeniami powodowanymi przez promienie UV. Produkty ziołowe, takie jak zielona herbata i kurkuma, które są bogate we flawonoidy i polifenole, mogą pomóc w ochronie skóry dzięki zdolności wymiatania reaktywnych form tlenu, zapobiegając w ten sposób promieniowaniu UV.

 

Zioła dodawaj do potraw, pij w postaci herbat. Stosuj też olejki eteryczne.

 

Olejki eteryczne nie są przeznaczone do przyjmowania doustnego. Powinny być rozpylane w powietrzu jako środek aromaterapeutyczny lub rozcieńczone w oleju nośnikowym i wmasowywane w skórę.

 

➡️ Podsumowanie

 

Badania sugerują, że spożywanie zdrowej żywności zawierającej pewne witaminy i przeciwutleniacze, takie jak witaminy A, C i E, pomaga w pielęgnacji skóry i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry.

 

Nie udowodniono jednak jeszcze, czy jakakolwiek witamina lub składnik odżywczy w sposób niezawodny zwiększa poziom melaniny u poszczególnych osób. Jedynym sprawdzonym sposobem zapobiegania rakowi skóry jest unikanie nadmiernego nasłonecznienia i stosowanie wysokiej jakości filtrów przeciwsłonecznych.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!