Erytrytol – słodycz bez kalorii?

  • Post author:

🧁 Erytrytol to alkohol cukrowy używany jako niskokaloryczny słodzik. Jednak spożywanie dużej jego ilości może powodować problemy trawienne.

 

⚠️ W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, że erytrol może być powiązany z udarem i zawałem serca.

 

O tym za chwilę – najpierw kilka informacji.

 

🧁 Co to jest erytrytol?


Erytrytol należy do klasy związków zwanych alkoholami cukrowymi. Producenci żywności używają wielu alkoholi cukrowych, takich jak ksylitol, sorbitol i maltitol.

Większość z nich funkcjonuje jako niskokaloryczne substancje słodzące w produktach bez cukru lub o niskiej zawartości cukru.

Większość alkoholi cukrowych występuje w niewielkich ilościach w przyrodzie, zwłaszcza w owocach i warzywach.

Erytrytol jest naturalny i smakuje niemal dokładnie jak cukier, ale bez kalorii.

Wydaje się być zupełnie inny od pozostałych alkoholi cukrowych.

 

Zawiera o wiele mniej kalorii:

  • Cukier stołowy: 4 kalorie na gram
  • Ksylitol: 2,4 kalorii na gram
  • Erytrytol: 0,24 kalorii na gram.

Przy zaledwie 6% kalorii cukru, nadal zawiera 70% słodyczy.

 

W produkcji na dużą skalę, erytrytol jest tworzony, gdy pewien rodzaj drożdży fermentuje glukozę ze skrobi kukurydzianej lub pszennej. Produkt końcowy wygląda jak sproszkowane białe kryształki.

 

🧁 Czy erytrytol jest bezpieczny?

 

Ogólnie rzecz biorąc, erytrytol wydaje się być bardzo bezpieczny.

Przeprowadzono wiele badań nad jego toksycznością i wpływem na metabolizm u zwierząt. Erytrytol został uznany za bezpieczny zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Istnieje jednak jedno poważne zastrzeżenie do większości alkoholi cukrowych: mogą one powodować problemy trawienne.

Ze względu na ich unikalną strukturę chemiczną, Twój organizm nie może ich strawić i przechodzą one w niezmienionej postaci przez większość układu pokarmowego, aż do okrężnicy.

W jelicie grubym są fermentowane przez zamieszkujące je bakterie, które wytwarzają gaz jako produkt uboczny.

W konsekwencji, spożywanie dużych ilości alkoholi cukrowych może powodować wzdęcia i zaburzenia trawienia. W rzeczywistości należą one do kategorii błonników znanych jako FODMAPs.

Jednak erytrytol różni się od innych alkoholi cukrowych. Większość z niego zostaje wchłonięta do krwiobiegu zanim dotrze do jelita grubego.

Przez jakiś czas krąży we krwi, aż w końcu zostaje wydalony w postaci niezmienionej z moczem. Około 90% erytrytolu jest wydalane w ten sposób.

O ile nie spożywasz jego ogromnych ilości na raz, jest mało prawdopodobne, że spowoduje rozstrój żołądka. Jednak wrażliwość na erytrytol może się różnić w zależności od osoby.

 

🧁 Efekty uboczne erytrytolu

 

Erytrytol znalazł się ostatnio pod ostrzałem z powodu nowego badania łączącego go z chorobami serca i zakrzepicą.

Było to bardzo małe badanie z udziałem zaledwie 8 uczestników, którzy zostali poinstruowani, aby wypić 30 g erytrytolu rozpuszczonego w wodzie, w czasie krótszym niż 2 minuty, czyli znacznie więcej niż ilość występująca w jakiejkolwiek żywności.

Ponadto uczestnicy nigdy nie zostali zapytani, czy spożywali erytrytol w ramach swojej regularnej diety, a wszyscy z nich mieli już objawy choroby serca (70% badanych miało chorobę wieńcową i nadciśnienie), co rodzi pytania o wiarygodność badania.

Erytrytol jest naturalnie produkowany przez organizm a jego poziom wzrasta szczególnie podczas stresu lub dysfunkcji organizmu.

Nie wiemy więc, czy spożycie erytrytolu spowodowało jego wysoki poziom we krwi, czy też było to spowodowane tym, że badani chorowali i naturalnie produkowali go więcej.

Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić, że te potencjalne skutki uboczne erytrytolu są uzasadnioną obawą.

 

🧁 Erytrytol nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi ani insuliny

 

W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że erytrytol hamuje wzrost poziomu cukru we krwi i insuliny.

Dla osób z nadwagą, cukrzycą lub innymi problemami związanymi z zespołem metabolicznym, erytrytol wydaje się być doskonałą alternatywą dla cukru.

 

🧁 Korzystnie wpływa na zdrowie zębów

 

Jednym z powszechnych negatywnych skutków nadmiernego spożycia cukru jest zły stan zdrowia zębów, ubytki i próchnica.

Szkodliwe bakterie w jamie ustnej wykorzystują cukier do produkcji energii. W procesie tym uwalniają kwasy, które niszczą szkliwo zębów.

W związku z tym, alkohole cukrowe o słodkim smaku, takie jak ksylitol i erytrytol, znalazły zastosowanie w produktach “przyjaznych dla zębów”, ponieważ bakterie w jamie ustnej nie mogą wykorzystywać ich do produkcji energii.

Ksylitol i erytrytol hamują również bezpośrednio rozwój bakterii.

3-letnie badanie na 485 dzieciach w wieku szkolnym wykazało, że erytrytol był nawet bardziej ochronny przed próchnicą niż ksylitol i sorbitol.

Metaanaliza badań z 2016 roku doszedł do tego samego wniosku, zauważając, że erytrytol jest bardziej skuteczny w walce z płytką nazębną i próchnicą niż ksylitol lub sorbitol.

 

➡️ Podsumowanie

 

Ogólnie rzecz biorąc, erytrytol wydaje się być dobrym alternatywnym słodzikiem.

🧁 Nie zawiera prawie żadnych kalorii.

🧁 Ma 70% słodkości cukru.

🧁Nie podnosi poziomu cukru we krwi ani insuliny.

🧁 Badania na ludziach wykazały bardzo mało skutków ubocznych, choć niektóre z nich zostały niedawno wykryte i wymagają dalszych badań.

🧁 Badania, w których zwierzęta są karmione dużymi ilościami przez długi okres czasu, nie wykazały żadnych negatywnych skutków.

🧁 Osoby dbające o zdrowie mogą zdecydować się na słodzenie swoich potraw stewią lub miodem. Jednak miód zawiera kalorie i fruktozę, a wiele osób nie lubi posmaku stewii.

 

Jak we wszystkim – tak i ze stosowaniem nawet naturalnych słodzików – należy zachować umiar.

 

Twój Trener Zdrowia
Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!