
🧁 Erytrytol to alkohol cukrowy używany jako niskokaloryczny słodzik. Jednak spożywanie dużej jego ilości może powodować problemy trawienne.
⚠️ W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, że erytrol może być powiązany z udarem i zawałem serca.
O tym za chwilę – najpierw kilka informacji.
🧁 Co to jest erytrytol?
Erytrytol należy do klasy związków zwanych alkoholami cukrowymi. Producenci żywności używają wielu alkoholi cukrowych, takich jak ksylitol, sorbitol i maltitol.
Większość z nich funkcjonuje jako niskokaloryczne substancje słodzące w produktach bez cukru lub o niskiej zawartości cukru.
Większość alkoholi cukrowych występuje w niewielkich ilościach w przyrodzie, zwłaszcza w owocach i warzywach.
Erytrytol jest naturalny i smakuje niemal dokładnie jak cukier, ale bez kalorii.
Wydaje się być zupełnie inny od pozostałych alkoholi cukrowych.
Zawiera o wiele mniej kalorii:
- Cukier stołowy: 4 kalorie na gram
- Ksylitol: 2,4 kalorii na gram
- Erytrytol: 0,24 kalorii na gram.
Przy zaledwie 6% kalorii cukru, nadal zawiera 70% słodyczy.
W produkcji na dużą skalę, erytrytol jest tworzony, gdy pewien rodzaj drożdży fermentuje glukozę ze skrobi kukurydzianej lub pszennej. Produkt końcowy wygląda jak sproszkowane białe kryształki.
🧁 Czy erytrytol jest bezpieczny?
Ogólnie rzecz biorąc, erytrytol wydaje się być bardzo bezpieczny.
Przeprowadzono wiele badań nad jego toksycznością i wpływem na metabolizm u zwierząt. Erytrytol został uznany za bezpieczny zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
Istnieje jednak jedno poważne zastrzeżenie do większości alkoholi cukrowych: mogą one powodować problemy trawienne.
Ze względu na ich unikalną strukturę chemiczną, Twój organizm nie może ich strawić i przechodzą one w niezmienionej postaci przez większość układu pokarmowego, aż do okrężnicy.
W jelicie grubym są fermentowane przez zamieszkujące je bakterie, które wytwarzają gaz jako produkt uboczny.
W konsekwencji, spożywanie dużych ilości alkoholi cukrowych może powodować wzdęcia i zaburzenia trawienia. W rzeczywistości należą one do kategorii błonników znanych jako FODMAPs.
Jednak erytrytol różni się od innych alkoholi cukrowych. Większość z niego zostaje wchłonięta do krwiobiegu zanim dotrze do jelita grubego.
Przez jakiś czas krąży we krwi, aż w końcu zostaje wydalony w postaci niezmienionej z moczem. Około 90% erytrytolu jest wydalane w ten sposób.
O ile nie spożywasz jego ogromnych ilości na raz, jest mało prawdopodobne, że spowoduje rozstrój żołądka. Jednak wrażliwość na erytrytol może się różnić w zależności od osoby.
🧁 Efekty uboczne erytrytolu
Erytrytol znalazł się ostatnio pod ostrzałem z powodu nowego badania łączącego go z chorobami serca i zakrzepicą.
Było to bardzo małe badanie z udziałem zaledwie 8 uczestników, którzy zostali poinstruowani, aby wypić 30 g erytrytolu rozpuszczonego w wodzie, w czasie krótszym niż 2 minuty, czyli znacznie więcej niż ilość występująca w jakiejkolwiek żywności.
Ponadto uczestnicy nigdy nie zostali zapytani, czy spożywali erytrytol w ramach swojej regularnej diety, a wszyscy z nich mieli już objawy choroby serca (70% badanych miało chorobę wieńcową i nadciśnienie), co rodzi pytania o wiarygodność badania.
Erytrytol jest naturalnie produkowany przez organizm a jego poziom wzrasta szczególnie podczas stresu lub dysfunkcji organizmu.
Nie wiemy więc, czy spożycie erytrytolu spowodowało jego wysoki poziom we krwi, czy też było to spowodowane tym, że badani chorowali i naturalnie produkowali go więcej.
Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić, że te potencjalne skutki uboczne erytrytolu są uzasadnioną obawą.
🧁 Erytrytol nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi ani insuliny
W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że erytrytol hamuje wzrost poziomu cukru we krwi i insuliny.
Dla osób z nadwagą, cukrzycą lub innymi problemami związanymi z zespołem metabolicznym, erytrytol wydaje się być doskonałą alternatywą dla cukru.
🧁 Korzystnie wpływa na zdrowie zębów
Jednym z powszechnych negatywnych skutków nadmiernego spożycia cukru jest zły stan zdrowia zębów, ubytki i próchnica.
Szkodliwe bakterie w jamie ustnej wykorzystują cukier do produkcji energii. W procesie tym uwalniają kwasy, które niszczą szkliwo zębów.
W związku z tym, alkohole cukrowe o słodkim smaku, takie jak ksylitol i erytrytol, znalazły zastosowanie w produktach “przyjaznych dla zębów”, ponieważ bakterie w jamie ustnej nie mogą wykorzystywać ich do produkcji energii.
Ksylitol i erytrytol hamują również bezpośrednio rozwój bakterii.
3-letnie badanie na 485 dzieciach w wieku szkolnym wykazało, że erytrytol był nawet bardziej ochronny przed próchnicą niż ksylitol i sorbitol.
Metaanaliza badań z 2016 roku doszedł do tego samego wniosku, zauważając, że erytrytol jest bardziej skuteczny w walce z płytką nazębną i próchnicą niż ksylitol lub sorbitol.
➡️ Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc, erytrytol wydaje się być dobrym alternatywnym słodzikiem.
🧁 Nie zawiera prawie żadnych kalorii.
🧁 Ma 70% słodkości cukru.
🧁Nie podnosi poziomu cukru we krwi ani insuliny.
🧁 Badania na ludziach wykazały bardzo mało skutków ubocznych, choć niektóre z nich zostały niedawno wykryte i wymagają dalszych badań.
🧁 Badania, w których zwierzęta są karmione dużymi ilościami przez długi okres czasu, nie wykazały żadnych negatywnych skutków.
🧁 Osoby dbające o zdrowie mogą zdecydować się na słodzenie swoich potraw stewią lub miodem. Jednak miód zawiera kalorie i fruktozę, a wiele osób nie lubi posmaku stewii.
Jak we wszystkim – tak i ze stosowaniem nawet naturalnych słodzików – należy zachować umiar.
Twój Trener Zdrowia
Karolina Pieprzyk ♦️