Dr Bruce Ames o teorii triażu, długowieczności, witaminach i mikroskładnikach

  • Post author:

💙 Dr Bruce Ames o teorii triażu, długowieczności, witaminach i mikroskładnikach.

 

Dr Ames posiada imponującą karierę naukową, publikując ponad 550 artykułów, co sprawia, że jest jednym z najczęściej cytowanych naukowców w różnych dziedzinach w latach 1973-1984.

On jest wynalazcą testu mutagenności Amesa, który jest stosowany do badań potencjalnych substancji kancerogennych i mutagenów.

 

Badania Dr Ames wykazały, że pewne substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów i retardantach stosowanych w piżamach dziecięcych mogą być mutagenne i potencjalnie rakotwórcze.

 

⚕️ Teoria segregacji to medyczna koncepcja dotycząca ustalania priorytetów pacjentów w oparciu o stopień ciężkości ich stanu, prawdopodobieństwo przeżycia oraz dostępne zasoby do leczenia.

 

Termin “segregacja” pochodzi od francuskiego słowa “trier”, co oznacza “sortować”.

W kontekście medycznym segregacja służy do szybkiej oceny pacjentów i ustalenia kolejności, w jakiej powinni otrzymać leczenie.

 

Jest to szczególnie istotne w sytuacjach nagłych, gdy zasoby są ograniczone, a wiele osób wymaga opieki. Celem segregacji jest maksymalizacja liczby uratowanych istnień ludzkich poprzez zapewnienie, że najbardziej krytyczni pacjenci otrzymają leczenie w pierwszej kolejności.

Teoria segregacji jest również stosowana w kontekście wojskowym, klęsk żywiołowych i innych sytuacjach, w których występuje duża liczba ofiar i ograniczone zasoby.

 

⚕️ Ogólnie rzecz biorąc, teoria segregacji stanowi niezbędne narzędzie dla lekarzy do ustalania priorytetów opieki nad pacjentem i ratowania życia.

 

💙 Dr Ames odnosi się do tej koncepcji w odniesieniu do witamin i minerałów.

Podkreśla długoterminowe konsekwencje niedoborów witamin i minerałów – organizm skupia się na krótkoterminowym przetrwaniu kosztem długoterminowego zdrowia.

Niedobór witamin i minerałów może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, uszkodzenia DNA, nowotwory itp.

 

💙 Witaminy i minerały są niezbędne dla metabolizmu: Istnieje 40 różnych substancji, takich jak witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pełnią one rolę kofaktorów dla enzymów, a ich niedobór może prowadzić do śmierci.

 

💙 Natura zaprojektowała nasz organizm w taki sposób, że w przypadku niedoboru witamin lub minerałów, organizm dokonuje racjonowania tych składników.

Priorytetem są te białka, które są niezbędne do podstawowych funkcji przetrwania, takie jak enzymy naprawiające DNA, białka odpowiedzialne za krzepnięcie krwi itp. Długoterminowe zdrowie jest poświęcane na rzecz krótkoterminowego przetrwania.

 

Badania dotyczące witaminy K i selenu potwierdzają teorię triażu. W tych systemach priorytet mają białka związane z krzepnięciem krwi, a dopiero potem inne funkcje, takie jak zapobieganie zakrzepom czy nowotworom.

 

W przypadku niedoboru witaminy K, białka zapobiegające rakowi lub chorobom serca nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. W celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania organizmu, należy zwiększyć spożycie produktów bogatych w te składniki odżywcze.

 

Drugim przykładem są kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezwykle ważne dla mózgu. Potrzebujemy zarówno kwasów omega-3, jak i omega-6. Jednak dostępne na rynku oleje jadalne i mięso głównie zawierają kwasy omega-6, co zaburza proporcję między omega-3 a omega-6.

Większość osób ma niedobór lub niewystarczającą ilość kwasów omega-3. Przeprowadzone badania wykazały związek między chorobą Alzheimera a transportem kwasów tłuszczowych omega-3 do mózgu.

 

Wraz z wiekiem pogarsza się bariera krew-mózg. Wysokie spożycie kwasów tłuszczowych omega-6 prowadzi do niedoboru omega-3.

Aby to zniwelować, należy zmniejszyć spożycie kwasów tłuszczowych omega-6 (unikać spożywania mięsa i przetworzonej żywności oraz żywności przygotowywanej na oleju roślinnym w wysokich temperaturach) i zwiększyć spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 (więcej ryb, oleju lnianego, orzechów lub suplementacja EPA i DHA).

 

➡️ Podsumowanie

 

Niedobór witamin i minerałów może stopniowo uszkadzać organizm i zwiększać ryzyko chorób związanych ze starzeniem, takich jak choroby serca, demencja czy nowotwory.

Istnieje potrzeba dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów w celu zapewnienia długoterminowego zdrowia.

Możesz to zrobić poprzez spożywanie dużej ilości warzyw (szczególnie zielonolistnych), pełnoziarnistych, jak najmniej przetworzonych produktów, zdrowych tłuszczy oraz białka (najlepiej pochodzenia roślinnego lub ryb).

 

Twój trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!