Dlaczego tkanka tłuszczowa jest groźna dla zdrowia

  • Post author:

Zdrowo jest mieć trochę tkanki tłuszczowej, ale nie każdy jej rodzaj jest sobie równy. 

Tłuszcz trzewny (wiscelarny) to rodzaj tkanki tłuszczowej, która jest przechowywana w jamie brzusznej. Znajduje się ona wokół narządów wewnętrznych takich jak wątroba, żołądek, jelita.

Może również gromadzić się w tętnicach.

 

⚠️ Tłuszcz trzewny zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych.

Jeśli masz trochę tłuszczu na brzuchu, to niekoniecznie jest to tłuszcz trzewny. Tłuszcz na brzuchu może być również tłuszczem podskórnym.

Tłuszcz podskórny, czyli taki, który znajduje się również na rękach i nogach, jest łatwiejszy do zauważenia i nie jest groźny dla zdrowia (chyba, że jest go bardzo dużo).

Tłuszcz trzewny znajduje się tak naprawdę wewnątrz jamy brzusznej i nie jest łatwo dostrzegalny.

 

💠 Jak rozpoznać, czy masz wysoki poziom tłuszczu wisceralnego

Jedynym sposobem na ostateczne zdiagnozowanie trzewnej tkanki tłuszczowej jest wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Są to jednak drogie i czasochłonne procedury.

Zamiast tego, lekarze zazwyczaj stosują ogólne wytyczne, aby ocenić poziom tej tkanki tłuszczowej i ryzyko zdrowotne, jakie stanowi ona dla organizmu.

Według badań, około 10 procent całej tkanki tłuszczowej stanowi tłuszcz wisceralny. Jeśli obliczysz całkowitą ilość tkanki tłuszczowej, a następnie odejmiesz od niej 10 procent, możesz oszacować ilość trzewnej tkanki tłuszczowej.

Możesz również obliczyć swój WHR, czyli stosunek obwodu talia – biodro. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stosunek obwodu talii do obwodu bioder większy lub równy 0,85 u kobiet i 1,0 u mężczyzn oznacza otyłość brzuszną.

 

✅ Jak możesz zmierzyć ile masz tkanki tłuszczowej? O tym tutaj.

 

💠 Komplikacje związane z trzewną tkanką tłuszczową

Tłuszcz trzewny powoduje problemy zdrowotne, zwiększa oporność na insulinę, nawet jeśli nigdy nie chorowałeś na cukrzycę.

Tłuszcz trzewny może również szybko podnosić ciśnienie krwi.

Co najważniejsze, nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko rozwoju kilku poważnych i zagrażających życiu schorzeń.

 

⚠️ Należą do nich:

⛔ zawał serca i choroby serca

⛔ cukrzyca typu 2

⛔ udar mózgu

⛔ rak piersi

⛔ rak jelita grubego

⛔ choroba Alzheimera

 

💠 Jak pozbyć się trzewnej tkanki tłuszczowej

 

  1. Ćwicz

Jeśli to możliwe, ćwicz co najmniej 30 minut każdego dnia.

Jeśli chcesz możesz ćwiczyć ze mną – darmowe treningi LIVE w każdy poniedziałek i środę. Możesz zapisać się tutaj.

Pamiętaj, aby włączyć do ćwiczeń zarówno ćwiczenia kardio, siłowe i rozciągające.

Ćwiczenia cardio to ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie czy jazda na rowerze.

Dzięki nim szybciej spalisz tłuszcz.

 

Obejrzyj filmik „Co się dzieje z tkanką tłuszczową, kiedy chudniesz”

 

Trening siłowy pozwala spalić więcej kalorii, ponieważ mięśnie stają się silniejsze i zużywają więcej energii.

Najlepiej wykonywać 30-minutowy trening cardio przez 5 dni w tygodniu i trening siłowy 2-3 razy w tygodniu. Po każdym treningu zrób porządne rozciąganie.

 

  1. Zadbaj o odpowiednią dietę

Ważne jest również przestrzeganie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.

Jak wyeliminuj z diety przetworzoną, wysokocukrową żywność, a włącz do niej więcej białka, warzyw i węglowodanów złożonych.

 

  1. Styl życia

Hormon stresu – kortyzol – może w rzeczywistości zwiększać ilość trzewnej tkanki tłuszczowej, którą magazynuje Twój organizm, dlatego zmniejszenie stresu w Twoim życiu ułatwi Ci utratę tłuszczu.

Praktykuj medytację, głębokie oddychanie i inne sposoby radzenia sobie ze stresem.

 

💠 Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Jeśli jesteś mężczyzną, a Twoja talia ma więcej niż 102 cm, lub jeśli jesteś kobietą, a Twoja talia ma więcej niż 88 cm, jak najszybciej umów się na wizytę u lekarza, aby omówić potencjalne zagrożenia dla zdrowia i zmiany stylu życia.

Lekarz może zastosować takie badania, jak badanie krwi lub elektrokardiogram (EKG), aby sprawdzić, czy nie występują zagrożenia dla zdrowia związane z dużą ilością trzewnej tkanki tłuszczowej.

Może również skierować Cię do dietetyka.

 

➡️ Podsumowanie:

Tłuszcz wisceralny jest niewidoczny, więc nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jego obecności. To czyni go jeszcze bardziej niebezpiecznym. Z drugiej strony, zazwyczaj można mu zapobiec.

Prowadzenie zdrowego, aktywnego i mało stresującego trybu życia może pomóc w zapobieganiu nadmiernemu gromadzeniu się tłuszczu trzewnego w jamie brzusznej.

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Ten post ma 2 komentarzy

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!