
🍫 Czekolada powstaje w wyniku połączenia kakao i masła kakaowego z substancjami słodzącymi i innymi składnikami. Masło kakaowe stanowi większość tłuszczu w czekoladzie.
Różne rodzaje czekolady mają różne stężenie kakao (zawartość % kakao).
Ciemna czekolada ma najwyższe stężenie proszku kakaowego, a biała czekolada najniższe.
Korzyści zdrowotne czekolady pochodzą z naturalnego kakao.
✅ Czekolada, która zawiera co najmniej 70 procent kakao może:
- poprawiać pamięć,
- zmniejszać stan zapalny,
- obniżać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych,
- wzmacniać układ odpornościowy,
- zmniejszać stres,
- poprawiać nastrój,
- zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Czekolada zawiera również wiele innych składników, takich jak cukry, mleko w proszku i orzechy.
Kakao jest naturalnie gorzkie. Aby poprawić smak czekolady, przetwórcy dodają mnóstwo cukru. Cukier jest rodzajem węglowodanu, który organizm szybko wchłania.
Niektórzy ludzie wierzą, że ten szybki “cukrowy haj” zapewnia tymczasowe podniesienie nastroju. Większość badań sugeruje jednak, że to połączenie tłuszczu i cukru sprawia, że niektóre produkty są tak uzależniające.
⚠️ Na przykład, baton Snickers zawiera 27 gramów cukru. To 7 łyżeczek cukru (dziennie nie powinniśmy przekraczać 4-6 łyżeczek).
Pokarmy o wysokiej zawartości węglowodanów – w tym czekolada i inne cukrowe słodycze – mogą powodować uzależniające zachcianki. Zmieniają one również poziom cukru i hormonów we krwi w sposób podobny do innych substancji uzależniających.
Najbardziej uzależniające rodzaje czekolady to te o najwyższej zawartości cukru i tłuszczu. Wybieranie ciemnej wersji o niższej zawartości cukru i tłuszczu może być lepszym i zdrowszym sposobem na cieszenie się tym smakołykiem.
Ponadto, te zmiany w poziomie cukru we krwi wpływają na dopaminę w twoim organizmie. Dopamina jest chemicznym przekaźnikiem, który odgrywa ważną rolę w ośrodkach motywacji i nagrody w Twoim mózgu.
Rozwijanie niezdrowej relacji z czekoladą – lub jakimkolwiek jedzeniem – jest niestety możliwe.
🆘 Niektóre zachowania, które mogą wskazywać na uzależnienie od od czekolady to:
- etykietowanie czekolady jako “złej” lub ” zakazanej”
- częste odczuwanie stresu lub niepokoju podczas jedzenia tego smakołyku
- ustalanie ścisłych zasad dotyczących tego, jak i kiedy jeść czekoladę
- całkowite ograniczanie czekolady
- ciągłe pragnienie czekolady
- przedkładanie chęci zjedzenia smakołyku nad sygnały głodu i sytości organizmu
- kompulsywne jedzenie niezwykle dużych ilości czekolady
- ukrywanie przed przyjaciółmi i rodziną ilości spożywanej czekolady
- poczucie braku kontroli nad ilością zjadanej czekolady
- objadanie się czekoladą aż do bólu brzucha
Innym objawem może być to, że czekolada przyczynia się do wzrostu Twojej wagi lub problemów zdrowotnych.
To normalne, że od czasu do czasu czujesz się winna po zjedzeniu czekolady. Jednakże, jeśli czujesz się tak często, może to być oznaką większego problemu.
Uzależnienie od jedzenia wydaje się być ściśle związane z zaburzeniami odżywiania i otyłością, a ludzie, którzy już cierpią na te schorzenia, mogą być w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju uzależnienia od jedzenia.
Jeśli uważasz, że możesz być uzależniona od czekolady lub innej żywności, skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci poradzić sobie z nałogiem żywieniowym i innymi związanymi z nim zaburzeniami.
Poza cukrem czekolada zawiera też inne substancje, które mogą uzależniać.
Jeśli masz ochotę na czekoladę, może to też oznaczać:
🍫 Głód
Jesteś po prostu głodna. Kiedy Twoje ciało potrzebuje energii, pragnie szybkich węglowodanów, takich jak rafinowane cukry. Niestety, większość przetworzonej czekolady ma wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że daje szybki, ale chwilowy przypływ cukru. Kiedy ten przypływ minie, prawdopodobnie znów będziesz głodna.
🍫 Stres
Kobiety łakną czekolady przed okresem. Naukowcy nie byli w stanie znaleźć biologicznego wyjaśnienia tego zjawiska. Wśród kobiet urodzonych poza Europą i USA, w krajach, gdzie czekolada nie jest zwyczajowo kojarzona z PMS, zachcianki czekoladowe są znacznie rzadsze.
Zasadniczo kobiety mogą pożądać czekolady podczas miesiączki z przyzwyczajenia, ponieważ wierzą, że czekoladowe zachcianki są normalne.
Ponadto, kiedy jesteś zestresowana, niespokojna, przygnębiona lub czujesz się nieswojo, łatwo jest zwrócić się w stronę czegoś, co sprawi, że poczujesz się dobrze.
🍫 Magnez
Badania wykazują, że czekolada ma wysoką zawartość magnezu. Naukowcy zastanawiają się, czy niedobory magnezu mogą wyjaśniać ludzkie zachcianki związane z czekoladą. Wydaje się to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że istnieją inne pokarmy o znacznie wyższej zawartości magnezu, po które ludzie rzadko w takiej sytuacji sięgają, np. orzechy.
Jeśli podejrzewasz niedobór magnezu, poproś lekarza o przypisanie odpowiedniego suplementu. Możesz również jeść pokarmy o wysokiej zawartości magnezu, takie jak migdały, czarna fasola lub pełne ziarna.
🍫 Kofeina
Chociaż czekolada zawiera trochę kofeiny, to zazwyczaj nie jest jej zbyt wiele. W miarę przetwarzania kakao, zawartość kofeiny maleje. Większość przetworzonych czekoladowych batoników ma poniżej 10 mg kofeiny. Aby przedstawić to w odpowiedniej perspektywie: przeciętna filiżanka kawy ma około 85 do 200 mg kofeiny.
Im większa zawartość kakao, tym większa zawartość kofeiny.
Jeśli potrzebujesz zastrzyku energii w postaci kofeiny i przeciwutleniaczy wypij filiżankę zielonej lub czarnej herbaty.
➡️ Podsumowanie
Czekolada to słodki, kremowy smakołyk wytwarzany z fermentowanych, prażonych i mielonych owoców drzewa kakaowego.
Przysmak ten jest uwielbiany przez wielu, a nawet określany jako “pokarm bogów”. Jednak niektórzy naukowcy uważają, że może być również jednym z bardziej uzależniających pokarmów.
Wszystkie pokarmy – w tym czekolada – mogą być składnikiem zrównoważonej diety. Oznaki zdrowej relacji z tym słodkim przysmakiem to spożywanie go z umiarem i poczucie spokoju, gdy to robisz.
Oznaki niezdrowej relacji z czekoladą to między innymi uczucie zdenerwowania po jej zjedzeniu i niemożność kontrolowania tego, ile zjadasz na raz. Jeśli wielokrotnie zauważasz te oznaki, być może nadszedł czas, aby zwrócić się o pomoc.
Praktyka uważnego jedzenia pomoże Ci zidentyfikować nawykowe zachcianki. Zadaj sobie pytanie, dlaczego masz ochotę na czekoladę. Czy dlatego, że jesteś głodna? Jeśli nie, możesz znaleźć alternatywę lub po prostu jeść ją z umiarem.
Możesz pokonać swoją zachciankę na czekoladę, jedząc coś innego. Gdy nie będziesz już głodna, natrętne myśli o czekoladzie powinny ustąpić. Szukaj pokarmów o niskiej zawartości cukru i wysokiej zawartości białka lub pełnych ziaren. Dzięki temu będziesz dłużej syta i unikniesz kolejnego cukrowego spadku.
Najzdrowszym sposobem jest jedzenie czekolady o wysokiej zawartości kakao – ma więcej przeciwutleniaczy i mniej cukru niż inne czekolady. No i raczej nie będziesz w stanie zjeść całej tabliczki.
✅ Kilka wskazówek, jak wyeliminować czekoladę ze swojego życia.
- Dbaj o nawodnienie organizmu, pijąc co najmniej osiem 8 szklanek wody (herbaty) dziennie.
- Jedz zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek czy orzechy.
- Stosuj zrównoważoną dietę, która zawiera dużo chudego białka, owoców, warzyw i pełnych ziaren.
- Jedz 100% masło orzechowe bez dodatku cukru.
- Zaspokajaj swój głód słodyczy owocami, niskotłuszczowymi jogurtami i owocowymi smoothie.
- Myśl nieszablonowo podczas pieczenia. Odkryj przepisy, które opierają się na pełnych ziarnach zamiast na cukrze, aby uniknąć cukrowej huśtawki.
- Zjedz lub powąchaj coś gorzkiego.
- Pij herbatki ziołowe.
Twój Trener Zdrowia
Karolina Pieprzyk ♦️