Czy czytanie w słabym oświetleniu niszczy wzrok?

  • Post author:

💻📺🖥️ Jesień – krótsze dni, powrót do szkoły – wiele osób będzie spędzać późne noce na nauce i pracy.

Ważne jest, aby dbać o siebie w tym pracowitym okresie roku, a to obejmuje dbanie o wzrok!

Każdy z nas kiedyś słyszał, że czytanie przy słabym oświetleniu lub używanie latarki do czytania po zgaszeniu światła może uszkodzić wzrok. A także, że w szkole łatwo jest rozpoznać pilne dzieci, ponieważ spędzają tak dużo czasu z głową w książce, że muszą nosić okulary.

 

Niezależnie od tego, co słyszałeś, ostrzeżenie, że ludzie nie powinni regularnie czytać w słabym świetle, jest znajome.

 

Spójrzmy najpierw na podstawy. Krótkowzroczność oznacza, że dana osoba z łatwością widzi rzeczy znajdujące się blisko, ale obiekty znajdujące się w oddali, takie jak numer na autobusie lub tablica menu w restauracji, wyglądają na rozmyte. Noszenie okularów lub soczewek kontaktowych rozwiązuje ten problem, ale nie odpowiada na pytanie, dlaczego u niektórych osób krótkowzroczność rozwija się w dzieciństwie, a u innych nie.

 

Nasze oczy są sprytnie zaprojektowane do dostosowywania się do różnych poziomów oświetlenia. Jeśli próbujesz czytać w ciemności, twoje źrenice rozszerzają się, aby przyjąć więcej światła przez soczewkę na siatkówkę.

Jeśli znajdujesz się w ciemnym pomieszczeniu, na przykład po przebudzeniu, proces ten pozwala stopniowo przyzwyczaić się do tego, co początkowo wydaje się być ciemnością.

Jeśli włączysz światło, wydaje się ono nieznośnie jasne, dopóki twoje źrenice nie zdążą się ponownie dostosować.

 

To samo dzieje się w przypadku czytania książki w słabym świetle. Oczy dostosowują się, ale niektórzy ludzie uważają, że wysiłek powoduje ból głowy. Podobnie, gdy patrzysz na coś z bliska, jak książka lub szycie, oko dostosowuje się, mięśnie wydłużają obszar znany jako komora szklista – galaretowata część gałki ocznej, która znajduje się między soczewką a siatkówką.

 

Błędne przekonanie o czytaniu w ciemności jest szeroko rozpowszechnione.

Większość specjalistów zgadza się z faktem, że to nie samo czytanie w ciemności szkodzi oczom, ale raczej czytanie w ciemności może powodować zmęczenie oczu.

 

Zmęczenie oczu może być również spowodowane długim czasem spędzonym przed ekranem, długą ekspozycją na jasne światło, prowadzeniem samochodu i czytaniem w każdych warunkach, z których wszystkie wymagają skupienia wzroku na jednej rzeczy przez długi czas.

 

Stopień, w jakim przemęczenie oczu może trwale wpłynąć na wzrok, nie został dokładnie zbadany, ale większość specjalistów zgadza się, że nie powoduje ono znaczących uszkodzeń oka.

Chociaż przemęczenie oczu nie powoduje trwałych uszkodzeń, może nadal powodować tymczasowy dyskomfort.

 

Inne objawy przemęczenia oczu obejmują podwójne widzenie, zmianę widzenia i/lub pieczenie oczu. Skutki przemęczenia oczu można zminimalizować poprzez regularne mruganie, ograniczenie czasu wpatrywania się w pojedynczy obiekt lub stosowanie kropli do oczu w celu zmniejszenia pieczenia i suchości. Jeśli objawy utrzymują się przez bardzo długi czas lub są bardzo nasilone, pomocna może być rozmowa z okulistą w celu ustalenia najlepszego sposobu postępowania.

 

W niektórych regionach świata częstość występowania krótkowzroczności jest wyższa, na przykład aż 80-90% absolwentów szkół ma krótkowzroczność w niektórych częściach Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, co skłoniło badaczy do zastanowienia się, czy długie godziny spędzane przez dzieci na nauce mogą powodować ten problem.

 

Jednak wszelkie różnice geograficzne we wskaźnikach krótkowzroczności mogą odzwierciedlać różnice genetyczne, a istnieje wiele dowodów na to, że geny odziedziczone po rodzicach są głównym czynnikiem krótkowzroczności. Jeśli oboje Twoi rodzice są krótkowidzami, istnieje 40% szans, że Ty również będziesz. Jeśli oboje rodzice mają dobry wzrok, ryzyko to spada do zaledwie 10%.

 

Klasycznym sposobem oszacowania zakresu, w jakim geny leżą u podstaw stanu lub choroby, jest porównanie bliźniąt jednojajowych i dwujajowych. Badanie bliźniąt przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że 86% rozpiętości wyników wzroku można wyjaśnić czynnikami genetycznymi.

 

Genetyka niewątpliwie ma duży wpływ na częstość występowania krótkowzroczności, ale dowody sugerujące, że czynniki środowiskowe mogą odgrywać pewną rolę, nie mogą być jeszcze ignorowane. W końcu bez względu na to, jak niewielki wpływ ma środowisko, łatwiej jest je zmienić niż geny.

 

Mit, że czytanie przy słabym świetle niszczy wzrok został obalony.

Istnieje jeszcze kilka mitów na temat wpływu czytania na oczy.

 

Mit 2

Czytanie w okularach sprawia, że oczy stają się od nich bardziej zależne

Ponieważ przyzwyczajasz się do wyraźniejszego widzenia podczas noszenia okularów lub kontaktów, może to sprawić, że twój wzrok będzie wydawał się gorszy, gdy ich nie nosisz. Badania wykazały jednak, że nie ma to negatywnego wpływu na wzrok.

 

Mit 3

Czytanie w bezpośrednim świetle słonecznym może być niebezpieczne

Każda czynność wykonywana w świetle słonecznym może powodować uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Pamiętaj, aby nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i kapelusz z szerokim rondem.

 

Mit 4

Czytanie drobnego druku może uszkodzić oczy lub spowodować ich zmęczenie.

Chociaż czytanie tekstu zapisanego drobnym drukiem może powodować zmęczenie oczu, nie ma dowodów na to, że może to uszkodzić oczy. Jeśli męczy cię takie czytanie, spróbuj kupić książki z większym drukiem lub skorzystaj z narzędzia cyfrowego, takiego jak tablet lub e-czytnik, który umożliwia zmianę rozmiaru czcionki. (Jeśli jednak czytasz na urządzeniu cyfrowym, upewnij się, że unikasz niebieskiego światła poprzez korzystanie z filtrów wieczorem!)

 

➡️ Podsumowanie

 

Czytanie w ciemności prawdopodobnie nie spowoduje trwałego uszkodzenia oczu. Według większości okulistów i różnych źródeł, może to prowadzić do tymczasowego zmęczenia oczu lub dyskomfortu, ale nie spowoduje trwałego uszkodzenia. Wzrok naturalnie słabnie z czasem u wielu osób, a genetyka odgrywa znaczącą rolę w tym procesie.

 

Podczas gdy powszechne jest przekonanie, że czytanie w ciemności może zaszkodzić oczom, nie ma mocnych dowodów naukowych na poparcie tej tezy. Kluczem jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia podczas czytania, aby zmniejszyć zmęczenie oczu i dyskomfort. Istotne jest również robienie regularnych przerw i praktykowanie dobrych nawyków dbania o oczy, aby zachować zdrowy wzrok.

 

Najlepsze, co możemy obecnie powiedzieć, to to, że zabawa na świeżym powietrzu wydaje się być korzystna dla oczu i że być może małe dzieci powinny uczyć się przy dobrym świetle, aby uniknąć zmęczenia oczu.

Jeśli masz problemy ze wzrokiem, umów się na wizytę u optometrysty w celu zbadania wzroku.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️ 

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!