Ćwiczenia poprawiają wygląd skóry?

  • Post author:
😊 Dążenie do uzyskania młodej, pozbawionej wyprysków skóry nie polega wyłącznie na stosowaniu doskonałej pielęgnacji. Tak naprawdę chodzi tu o zdrowy styl życia: to, co jemy, rutynę odstresowującą – i ćwiczenia.
 
Niektórzy postrzegają aktywność fizyczną jedynie w kontekście działań mających na celu wzmocnienie serca i utrzymanie wagi, ale regularne ćwiczenia odgrywają istotną rolę dla zdrowia i wyglądu skóry.
 
Kiedy ćwiczysz zwiększa się przepływ krwi do skóry i przepływ limfy, co zmniejsza opuchliznę wokół oczu.
 
😊 Jeśli chodzi o starzenie się skóry, korzyści z ćwiczeń są liczne.
 
✅ Ćwiczenia powodują zmiany w skórze na poziomie komórkowym
 
Przyjrzyjmy się komórkom skóry. Każda komórka posiada mitochondria, które są jej siłą napędową. Wytwarzają one substancję chemiczną znaną jako ATP, która napędza wszystkie funkcje komórki. ATP jest potrzebne do naprawy uszkodzeń skóry i wytwarzania składników (takich jak kolagen i kwas hialuronowy), które dają skórze młody wygląd.
 
Z wiekiem jednak mitochondria zaczynają wytwarzać mniej ATP. Możesz to zatrzymać ćwiczeniami. W badaniach stwierdzono, że ćwiczenia mogą odwrócić te zmiany mitochondrialne w obrębie mięśni. W innym badaniu przyjrzano się komórkom mięśniowym starszych mężczyzn i kobiet uprawiających kolarstwo i stwierdzono, że ich mięśnie funkcjonowały jak u osób kilkadziesiąt lat młodszych.
 
Naukowcy porównali funkcje skóry osób aktywnych i kanapowców. Stwierdzili, że skóra starszych sportowców jest zdrowsza niż starszych osób prowadzących siedzący tryb życia. W szczególności skóra właściwa (druga warstwa skóry) była grubsza; zwiotczenie skóry właściwej wiąże się ze zmarszczkami.
 
✅ Ćwiczenia mają wpływ na starzenie się skóry poprzez poprawę snu i obniżenie poziomu stresu
 
Znasz to cudowne uczucie po dobrym treningu? To efekt działania endorfin, które są hormonami dobrego samopoczucia. Komórki skóry mają receptory endorfin. Endorfiny wpływają na komórki skóry w sposób, którego do końca nie rozumiemy, ale jest on korzystny. Wcześniejsze badania wykazały również, że ćwiczenia pomagają buforować skutki stresu i zmniejszają poziom hormonów stresu – kortyzolu i adrenaliny. Podczas gdy stres jest normalny i nieunikniony, przewlekły stres nie jest zdrowy dla Twojej skóry.
 
Najnowsze badania potwierdzają, że skóra jest zarówno bezpośrednim odbiorcą stresu, jak i celem reakcji na stres. Stres został uznany za czynnik wyzwalający objawy łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i trądziku. Może on również naruszać barierę ochronną skóry, która chroni przed potencjalnymi alergenami i zapobiega podrażnieniom.
 
W odpowiedzi na stres, organizm uwalnia kortyzol, który z kolei zwiększa poziom cukru we krwi. Zwiększony poziom cukru we krwi powoduje glikację, czyli proces, w którym cukier wiąże się z białkiem, takim jak kolagen i uszkadza je. Prowadzi to do starzenia się skóry.
 
Weź również pod uwagę, że ludzie, którzy ćwiczą śpią lepiej. Uzyskanie wystarczającej ilości snu (dla dorosłych zalecenie to siedem do dziewięciu godzin na noc), pomaga w walce ze stresem. Zachowaj spokój, a twoja cera skorzysta.
 
✅ Najlepsze rodzaje ćwiczeń dla poprawy zdrowia skóry
 
Jeśli szukasz poprawy wyglądu swojej skóry na poziomie komórkowym poprzez zwiększenie funkcji mitochondrialnej, trening siłowy i wytrzymałościowy jest najlepszym wyborem.
 
Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) może również powodować adaptacje podobne do ćwiczeń wytrzymałościowych.
 
Zastanów się również, jakie ćwiczenia pomagają Ci się odstresować i lepiej spać. Na przykład joga lub Pilates świetnie zwalczają stres.
Pod warunkiem, że te ćwiczenia sprawiają Ci przyjemność.
 
Ostatecznie nie chodzi o jeden konkretny rodzaj ćwiczeń, ale o to, że masz stałą regularną rutynę, którą lubisz, więc robisz to konsekwentnie. Zauważam, że u moich klientek, które dużo ćwiczą, skóra wydaje się bardziej napięta i promienna.
 
➡️ Niezależnie od Twoich celów fitnessowych – najlepsze ćwiczenia to te, które lubisz.
 
Twój Trener Zdrowia
Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!