Cukrzyca

  • Post author:

🍬 Cukrzyca oznacza, że poziom glukozy lub cukru we krwi jest zbyt wysoki. Glukoza pochodzi z pokarmów, które spożywasz. Komórki Twojego ciała potrzebują glukozy do produkcji energii. Hormon zwany insuliną pomaga glukozie dostać się do komórek.

 

W przypadku cukrzycy typu 1 organizm nie wytwarza insuliny. W przypadku cukrzycy typu 2 organizm nie wytwarza lub nie wykorzystuje dobrze insuliny. Bez wystarczającej ilości insuliny, glukoza gromadzi się we krwi i powoduje wysoki poziom cukru we krwi.

 

Stan przedcukrzycowy oznacza, że poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie na tyle wysoki, aby można go było nazwać cukrzycą. Jeśli masz stan przedcukrzycowy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwinie się u Ciebie cukrzyca typu 2.

 

🍬 W jaki sposób spożywane pokarmy wpływają na poziom cukru we krwi?

 

Cukier we krwi pochodzi z węglowodanów. Pokarmy o wysokiej zawartości węglowodanów obejmują słodycze i cukierki, napoje gazowane, chleb, tortille i biały ryż. Im więcej węglowodanów spożywasz, tym wyższy będzie Twój poziom cukru we krwi.

 

Niezależnie od tego, czy masz cukrzycę typu 1 czy typu 2, dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych jest ważnym sposobem utrzymania cukru we krwi na zdrowym poziomie. Kiedy kontrolujesz poziom cukru we krwi, zmniejszasz szansę na wystąpienie poważnych problemów zdrowotnych związanych z cukrzycą, takich jak utrata wzroku czy problemy z sercem.

 

A jeśli masz stan przedcukrzycowy lub jesteś zagrożony cukrzycą, spożywanie pokarmów, które utrzymują zdrowy poziom cukru we krwi, może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2 w późniejszym okresie.

 

🍬 Jaka jest najlepsza dieta dla cukrzyków?

 

Nie ma określonej diety lub planu posiłków, który działa dla wszystkich. Twój plan odżywiania powinien uwzględniać:

 

  • wszystkie leki, które przyjmujesz,
  • Twoją wagę,
  • wszelkie inne schorzenia, na które cierpisz,
  • Twój styl życia i upodobania,
  • Twoje cele.

 

Jednak wszystkie plany żywieniowe dla cukrzyków mają kilka wspólnych cech, w tym spożywanie odpowiednich pokarmów w odpowiednich ilościach i o odpowiednich porach.

 

🍬 Co jeść?

 

Właściwe odżywianie się w przypadku cukrzycy oznacza spożywanie różnych zdrowych produktów ze wszystkich grup żywnościowych:

 

  • owoce i warzywa.
  • pełne ziarna, takie jak pszenica, brązowy ryż, jęczmień, quinoa i owies.
  • białka, takie jak chude mięso, kurczak, indyk, ryby, jaja, orzechy, fasola, soczewica i tofu.
  • beztłuszczowy lub niskotłuszczowy nabiał, taki jak mleko, jogurt i ser.

 

🍬 Jakie pokarmy ograniczyć?

 

Aby utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą, może być konieczne ograniczenie pokarmów i napojów o wysokiej zawartości węglowodanów. Nie oznacza to, że nigdy nie możesz ich jeść. Należy jednak spożywać je rzadziej lub w mniejszych ilościach.

 

Do pokarmów i napojów o wysokiej zawartości węglowodanów, które powinieneś ograniczyć, należą:

 

  • Pokarmy zawierające cukier, takie jak słodycze, ciastka, ciasta, lody, słodzone płatki śniadaniowe, owoce w puszkach z dodatkiem cukru.
  • Napoje z dodatkiem cukru, takie jak soki, napoje gazowane i napoje sportowe lub energetyczne.
  • Biały ryż, tortille, chleb i makaron – szczególnie te wykonane z białej mąki.
  • Warzywa skrobiowe, takie jak ziemniaki, kukurydza i groch.
  • Może być również konieczne ograniczenie ilości wypijanego alkoholu, a także ilości spożywanego tłuszczu i soli.

 

➡️ Podsumowanie

 

Jeśli masz cukrzycę, ważne jest, aby jeść odpowiednią ilość jedzenia każdego dnia. Twój plan żywieniowy będzie zawierał informacje o tym, ile należy jeść, aby uzyskać odpowiednią ilość węglowodanów w każdym posiłku.

 

Jedzenie o właściwych porach jest również ważne. Trzeba zaplanować regularne, zrównoważone posiłki, aby uniknąć wysokiego lub niskiego poziomu cukru we krwi. Jedzenie mniej więcej takiej samej ilości węglowodanów przy każdym posiłku może być pomocne.

 

Plan żywieniowy nauczy Cię również, jak trzymać się go w domu i na mieście.

 

Zdrowe odżywianie się w celu kontroli poziomu cukru we krwi wymaga trochę wysiłku. Ale nagrodą jest możliwość prowadzenia zdrowego życia.

Twój Trener Zdrowia 

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!