You are currently viewing Coaching? WTF?!

Coaching? WTF?!

Coaching często jest  mylony z konsultacją, mentoringiem, terapią…

Jaka jest różnica?

Terapeuta odkopuje zdarzenia z przeszłości i na tym się skupia.

Konsultant analizuje stosy danych, informacji i na tej podstawie podaje odpowiedzi.

Mentor opierając się na własnych doświadczeniach, będąc ekspertem w swojej dziedzinie wskazuje drogę i przedstawia gotowe szablony działania.

Może w niektórych aspektach występuje tu podobieństwo ale żadna z tych metod nie jest coachingiem. Coach może odwołać się do przeszłości ale się na niej nie skupia. Interesuje nas przyszłość. Może udzielić rad, zasugerować odpowiedź ale to klient decyduje jakie podejmie kroki.

Profesjonalny coaching to rodzaj specyficznej rozmowy, podczas której coach używa różnych narzędzi i zadaje mnóstwo pytań, na które odpowiedzi znasz TY. Skupia się na Twoich silnych stronach przez co wzmacnia Twoje poczucie własnej wartości, zdrowy optymizm i siłę. Moc do działania, której tak często brakuje!

Coaching dotyczy Ciebie, Twoich marzeń, przyszłości, celów, talentów, umiejętności. Pomaga Tobie zaprojektować Twoją przyszłość. Jest prowokatywny i inspirujący.  

Profesjonalny coach nie tylko słucha i zadaje pytania. Jest doskonale wyedukowany, kompetentny, empatyczny i przyjacielski. Trzymając sie standardów i zasad etycznych w pracy coacha  używa on właściwych narzędzi by odblokować odpowiedzi drzemiące w Tobie. Jest Twoim partnerem, adwokatem, mistrzem!

Według mnie coaching to przygoda, w której coach towarzyszy osobie coachowanej i pomaga jej odnaleźć to, do czego ona dąży, nawet jeśli niekiedy nie zdaje sobie z tego sprawy.

Na początku ustalasz z coachem cele, które chcesz osiągnąć. Coach nie przejmie na siebie odpowiedzialności za wyniki tego procesu. To Ty jesteś tą osobą, uwierz w siebie!  

Coaching według International Coach Federation (http://www.coachfederation.org):

„Coaching osobisty i biznesowy to stały związek profesjonalny, który pomaga w osiągnięciu niezwykłych wyników w życiu, karierze, interesach i organizacjach.

Coaching to partnerstwo z klientami w twórczym i pobudzającym myślenie procesie, który inspiruje do maksymalizacji ich potencjału osobistego i zawodowego.

Profesjonalni coachowie zapewniają trwałe partnerstwo, przygotowane tak, aby pomóc klientom w osiągnięciu zamierzonych celów w życiu zawodowym i osobistym. Coachowie pomagają w poprawie wyników osiąganych przed klientów i polepszeniu jakości ich życia.

Dzięki nabytym umiejętnościom, coach słucha, obserwuje i indywidualnie dopasowuje swoje podejście do poszczególnych potrzeb klienta. Ponadto, stara się wydobyć rozwiązania i strategie od klienta; coach wychodzi z założenia, że klient jest naturalnie twórczy i zaradny. Rolą coacha jest zapewnienie wsparcia, tak aby wzmocnić umiejętności, potencjał i zdolności twórcze, które klient już posiada.”

Chudotwórczyni, Diet Coach, Trener personalny, Life Coach – Karolina Pieprzyk

Ten post ma 2 komentarzy

  1. XMC

    Tak czytam twego bloga od jakiegoś czasu, ciągle mnie coś zastanawia, mie wyprowadzasz czytelnika do „ciemnego lasu”.

    1. Karolina

      Dzień dobry, nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Staram się właśnie ludzi „wyprowadzać z ciemnego lasu”, jakim jest dla mnie masa błędnych informacji w internecie. Mój cel to uświadomienie ludziom, że zdrowie jest najważniejsze a drogi na skróty nie ma.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.