Co warto wiedzieć o swoim zdrowiu metabolicznym

  • Post author:

Słaby stan zdrowia metabolicznego zwiększa ryzyko chorób serca, cukrzycy i udaru.

Jeśli myślisz, że masz dobre zdrowie metaboliczne tylko dlatego, że widzisz “normalną” masę ciała na wadze, pomyśl jeszcze raz.

 

➡️ Nowe badania pokazują, że “alarmująco niska” liczba dorosłych osiąga optymalne zdrowie metaboliczne, co oznacza, że większość ludzi jest narażona na zwiększone ryzyko poważnych chorób.

 

W badaniu opublikowanym w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Metabolic Syndrome and Related Disorders, naukowcy z University of North Carolina at Chapel Hill ocenili dane 8 721 dorosłych osób od 2009 do 2016. Stwierdzili, że zaledwie 1 na 8 osób ma optymalne zdrowie metaboliczne.

 

➡️ Zdefiniowali zdrowie metaboliczne jako posiadanie idealnych poziomów cukru we krwi, trójglicerydów, cholesterolu o wysokiej gęstości lipoproteiny (HDL), ciśnienia krwi i obwodu talii – bez stosowania leków. Czynniki te są bezpośrednio związane z ryzykiem wystąpienia chorób serca, cukrzycy i udaru.

 

Uczestnicy, którzy byli otyli, radzili sobie najgorzej – zaledwie 0,5 procent osiągnęło optymalne zdrowie metaboliczne. Natomiast mniej niż połowa tych, którzy mieli niedowagę i mniej niż jedna trzecia uczestników z normalną wagą miała optymalne zdrowie metaboliczne.

 

⚠️ Musimy spojrzeć na metabolizm nie tylko ze względu na masę ciała. Istnieje nacisk na rozwiązanie problemu otyłości poprzez środki zdrowia publicznego, ale to badanie pokazuje nam, że nawet ludzie, którzy są normalnej wagi wydają się rozwijać choroby, które zwykle korelujemy z otyłością.

 

➡️ Raport wykazał również, że pewne czynniki demograficzne i styl życia wpływają na zdrowie metaboliczne.

 

Osoby o najwyższych wskaźnikach zdrowia metabolicznego obejmowały kobiety, osoby poniżej 40 roku życia, niepalących, aktywnych fizycznie i tych, którzy mieli co najmniej wykształcenie wyższe.

 

Czynniki stylu życia mają wpływ na nasze zdrowie. Nie jesteśmy odizolowani tylko do naszych liczb – musimy spojrzeć na wszystko łącznie.

 

➡️ Wyjaśnienie niskich wskaźników zdrowia metabolicznego

 

Nie ma standardowej definicji w społeczności medycznej dla zdrowia metabolicznego. Jako takie, szacowane występowanie może się dość mocno zmienić w zależności od tego, jakie czynniki są brane pod uwagę.

 

Chociaż jest to pierwsze badanie dotyczące zdrowia metabolicznego, inni badacze przyjrzeli się podobnym danym, aby ustalić, że około 23 procent dorosłych ma zespół metaboliczny. Stan ten występuje, gdy osoba nie spełnia co najmniej trzech z pięciu wymienionych wyżej wskaźników.

 

Najnowszy raport uważa, że osoba jest metabolicznie zdrowa tylko wtedy, gdy spełnia idealne poziomy wszystkich pięciu kryteriów.

 

Obwód talii może być uważany za zastępczy marker dla czyjegoś zdrowia metabolicznego. Istnieje tłuszcz trzewny, niebezpieczny rodzaj tłuszczu, który gromadzi się wokół organów i zwiększa ryzyko choroby serca i zawału.

 

➡️ Jak poprawić swoje zdrowie metaboliczne?

 

Posiadanie słabego zdrowia metabolicznego oznacza, że masz większe szanse na rozwój cukrzycy, choroby serca lub udaru.

 

Zrozumienie ryzyka zaczyna się od corocznych badań.

Zapytaj swojego lekarza o to, czy byłoby właściwe poddanie się badaniom przesiewowym pod kątem ryzyka chorób przewlekłych. Może on zlecić rutynowe badania laboratoryjne, które sprawdzają te czynniki, takie jak poziom cholesterolu i cukru we krwi.

 

W poprawie zdrowia metabolicznego może pomóc wprowadzenie zmian w diecie i stylu życia – takich jak rzucenie palenia, spożywanie zdrowej diety bogatej w warzywa, utrzymanie zdrowej wagi ciała i regularne ćwiczenia fizyczne.

 

Te nawyki nie tylko działają na rzecz poprawy zdrowia metabolicznego, ale także oferują szereg innych korzyści dla ciała i umysłu.

 

Higiena snu powinna być również włączona do poprawy zdrowia metabolicznego.

 

⚠️ Należałoby też skierować informację o zagrożeniach zespołem metabolicznym do wszystkich – nie tylko tych z otyłością.

 

Wszystkie kampanie skupione na zwiększeniu aktywności fizycznej, zmniejszeniu spożycia cukru i ograniczeniu tłuszczów nasyconych w diecie nie powinny być skierowane tylko do osób z problemem wagi, ale do wszystkich ludzi. Trzeba zrozumieć, że nawet jeśli dana osoba nie ma problemu z wagą, to nadal może mieć problem ze zdrowiem.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!