Co warto wiedzieć o kontroli skóry przed latem

  • Post author:

Dbanie o skórę jest ważne, nie tylko po to, by uniknąć oznak starzenia się, ale także by uchronić się przed rakiem. Coroczne badania kontrolne i zwracanie uwagi na nietypowe pieprzyki (sic!) to elementy planu zdrowej pielęgnacji skóry.

 

Nowe badanie pokazują jednak, że kluczowe znaczenie ma także to, kto przeprowadza badania kontrolne skóry. Opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie JAMA Dermatology badanie wykazało, że nie wszyscy lekarze są w stanie w równym stopniu ocenić znamiona niebezpieczne i łagodne.

 

Stwierdzono, że w porównaniu z dermatologami asystenci lekarzy wykonywali więcej biopsji skóry w przeliczeniu na każdy przypadek zdiagnozowanego raka skóry, a jednocześnie diagnozowali mniej czerniaków we wczesnym stadium.

 

Ponieważ asystenci lekarzy stanowią coraz większą część świadczeniodawców w dziedzinie dermatologii, w badaniu stwierdzono, że nieudane próby bezpośredniego kontaktu ze specjalistą mogą oznaczać, że nieregularne pieprzyki nie zostaną wcześnie wykryte.

 

➡️ Poznaj swoją historię medyczną

 

W świetle wyników badania, co mogą zrobić ludzie, aby uzyskać optymalną opiekę i diagnostykę? Zacznij od zdobycia informacji.

 

Dotyczy to zarówno spraw podstawowych, takich jak przyjmowane leki, jak i bardziej szczegółowych, związanych z historią skóry.

 

Czy ktoś w Twojej rodzinie chorował na raka skóry, a zwłaszcza na czerniaka?

 

Upewnij się, że znasz nazwę tego nowotworu i poinformuj lekarza, czy w wyniku tego nowotworu nastąpił zgon, ponieważ to stawia Cię w kategorii wysokiego ryzyka. Poinformuj także lekarza lub asystenta lekarza, czy kiedykolwiek doznałaś poważnych oparzeń słonecznych, które spowodowały powstanie pęcherzy lub wizytę na ostrym dyżurze – to kolejny czynnik wysokiego ryzyka.

 

Zawsze należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach, schorzeniach i przyjmowanych lekach. Jeśli masz obniżoną odporność z powodu chorób lub leków, znacznie zwiększa to ryzyko zachorowania na raka skóry.

 

➡️ Wykonuj regularne kontrole skóry

 

Ważne jest także, aby znać swoją skórę. Zwracaj uwagę na swoje znamiona i piegi oraz na to, czy się powiększyły lub zmieniły w jakikolwiek sposób. Nie musisz z tym przesadzać, ale raz w sezonie dobrze przyjrzyj się swojej skórze. Prawdopodobnie poświęcisz na to około 4 minut rocznie.

 

Należy zwracać uwagę na nierówne, czarne, krwawiące lub asymetryczne pieprzyki i zmiany.

 

✅ Jeśli coś na Twojej skórze staje się duże i brzydkie, pokaż to lekarzowi!

 

Dobrym pomysłem jest także robienie zdjęć telefonem komórkowym, aby udokumentować wszelkie znamiona i pieprzyki dla celów porównawczych, a także skorzystanie z pomocy przyjaciela lub bliskiej osoby podczas samobadania, aby przyjrzeć się miejscom na plecach lub innym trudno widocznym punktom.

 

W niedawnym badaniu w JAMA Dermatology stwierdzono, że pacjenci pozostający w stałych związkach częściej wcześniej wykrywali zmiany we wczesnym stadium niż pacjenci, którzy nigdy nie byli w związku małżeńskim, rozwiedli się lub owdowieli.

 

➡️ Znajdź odpowiedniego specjalistę

 

Jeśli coś wydaje się poważne, jeśli wykonywana jest biopsja lub jeśli nie jesteś pewna, zasięgnij drugiej opinii.

 

Dermatolog powinien być obecny w gabinecie, kiedy asystent medyczny przyjmuje pacjentów, aby pomóc w diagnostyce.

 

Jeśli pobierana jest biopsja, kolejnym kluczowym ekspertem jest patolog, który zbada próbkę. Większość dermatologów automatycznie wysyła biopsję do dermatopatologa, który specjalizuje się w badaniu skóry.

 

Zapytaj swojego lekarza o to, kto bada biopsję i poproś o przesłanie jej do dermatopatologa, jeśli tak nie jest.

 

➡️ Podsumowując

 

Aby naprawdę cieszyć się długim, zdrowym życiem warto robić badania, żeby ewentualnie szybko wykryć i reagować na choroby. Dotyczy to również skóry – dbaj o nią, pielęgnuj, chroń i obserwuj.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!