Co to jest brązowa tkanka tłuszczowa?

  • Post author:

Czy wiesz, że tłuszcz w Twoim ciele ma różne kolory?🌈

Naukowcy zidentyfikowali zarówno biały, jak i brązowy tłuszcz.

Kolor brązowy jest czasem określany jako tkanka tłuszczowa brunatna (BAT).

 

🌸 Jakie w ogóle jest przeznaczenie tkanki tłuszczowej?

 

💠 Tłuszcz biały

 

Biała tkanka tłuszczowa (WAT) to tkanka tłuszczowa, którą dobrze znasz (może nawet niekiedy walczysz z jej nadmiarem). Magazynuje ona energię w formie trójglicerydów, które gromadzą się w komórkach tłuszczowych w organizmie. Nagromadzenie tłuszczu pomaga utrzymać ciepło, zapewniając izolację dla narządów.

 

⚠️ U ludzi zbyt duża ilość białej tkanki tłuszczowej powoduje otyłość. Zbyt duża ilość tego tłuszczu w okolicach brzucha również zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy i innych chorób. Więcej o tym tutaj.

 

💠 Tłuszcz brązowy

 

BAT magazynuje energię na mniejszej przestrzeni niż tłuszcz biały. Jest on wypełniony mitochondriami bogatymi w żelazo, stąd jego kolor. Proces spalania brązowego tłuszczu nazywany jest termogenezą (spalamy również kalorie). Osoby z aktywnym brązowym tłuszczem spalają o 20 kilokalorii więcej niż osoby bez niego.

Dlatego brązowy tłuszcz jest uważany za potencjalne źródło leczenia otyłości i niektórych zespołów metabolicznych.

Kiedyś uważano, że tylko dzieci mają brązowy tłuszcz i że z czasem on zanika.

Obecnie wiemy, że nawet dorośli mają niewielkie zapasy brązowej tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj jest on zgromadzony na ramionach i szyi oraz w okolicy klatki piersiowej.

Gdy osoba dorosła nie jest stale narażana na zimno, unerwienie sympatyczne tkanki tłuszczowej brunatnej znika. W rezultacie brązowy tłuszcz zamienia się w tkankę tłuszczową białą.

Wszyscy ludzie mają pewną ilość brunatnej tkanki tłuszczowej, czyli takiej, z którą się rodzą. Istnieje również inna forma, która jest wytwarzana dodatkowo.

 

💠 Co możesz zrobić, żeby mieć jej więcej?

 

  1. Zmniejsz temperaturę

 

Wystawienie ciała na działanie chłodnych, a nawet zimnych temperatur może pomóc w powstawaniu większej ilości brązowych komórek tłuszczowych. Niektóre badania sugerują, że już 2 godziny ekspozycji każdego dnia na temperaturę około 19°C mogą wystarczyć, by tłuszcz stał się brązowy.

Możesz rozważyć wzięcie zimnego prysznica lub lodowatej kąpieli. Innym sposobem na ochłodzenie organizmu i wytworzenie większej ilości brunatnej tkanki tłuszczowej jest obniżenie temperatury w domu o kilka stopni lub wyjście na spacer w chłodne dni.

 

  1. Ćwiczenia

 

Inne badania przeprowadzone na myszach sugerują, że białko zwane iryzyną może pomóc w przekształceniu białej tkanki tłuszczowej w brązową. Ludzie również wytwarzają to białko.

Jedno z badań wykazało, że osoby prowadzące siedzący tryb życia produkowały mniej iryzyny niż osoby, które częściej ćwiczyły. Poziom iryzyny wzrasta zwłaszcza wtedy, gdy ludzie wykonują bardziej intensywny trening.

Lekarze zalecają ćwiczenia głównie w celu poprawy zdrowia serca i kontroli wagi.

Nie ma wystarczającej liczby badań, aby stwierdzić z całą pewnością, czy ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do powstawania większej ilości brązowej tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia fizyczne mają jednak wiele korzyści dla zdrowia i szczupłej sylwetki.

 

💠 Czy brunatna tkanka tłuszczowa może pomóc w leczeniu lub zapobieganiu takim chorobom jak cukrzyca?

 

Metaanaliza badań z 2015 r. wykazała, że brązowy tłuszcz spala kalorie i może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi oraz poprawić poziom insuliny, zmniejszając ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Może również pomagać w usuwaniu tłuszczów z krwi, zmniejszając ryzyko hiperlipidemii.

Badania wskazują również na obiecującą rolę brunatnej tkanki tłuszczowej w leczeniu otyłości.

 

➡️ Podsumowując:

 

Potrzeba więcej badań, zanim lekarze będą mogli podać tabletkę lub inny szybki sposób na zamianę białego tłuszczu w brązowy.

Zanim zaczniesz brać lodowate kąpiele, zmniejszać temperaturę lub robić katorżnicze treningi, zacznij od wprowadzenia niewielkich zmian w diecie i spróbuj ćwiczeń dopasowanych do swojej kondycji.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Ten post ma jeden komentarz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!