Co się dzieje z tkanką tłuszczową kiedy się odchudzasz?

  • Post author:

Co dzieje się z tłuszczem, który spaliłaś?

Odpowiedź z pozoru wydaje się być prosta – tłuszcz został spalony, co oznacza, że został przekształcony w ciepło lub energię.

Tak w przeprowadzonym badaniu, odpowiedziała większość lekarzy, dietetyków i trenerów personalnych, (zapytaj swojego i zobacz, co odpowie).

Fizyk Ruben Meerman twierdzi, że większości tkanki tłuszczowej „pozbywamy się” poprzez oddychanie, jako dwutleneku węgla.

Dalsze badania nad tym tematem wykazały, że do spalenia 10 kg tłuszczu, potrzebne jest aż 29 kg tlenu. W wyniku procesu przetwarzania, organizm wyprodukuje 28 kg dwutlenku węgla oraz 11 kg wody. Wyniki badań zostały opublikowane w „The British Medical Journal”.

Tłuszcze występujące w naszym organizmie w postaci trójglicerydów, składają się z trzech pierwiastków: tlenu (O), wodoru (H) i węgla (C). Podstawową funkcją tłuszczu jest magazynowanie energii.

Kiedy tłuszcz jest metabolizowany, wiązania tych trójglicerydów są rozbijane, tworząc w ten sposób energię. W przyrodzie nic nie ginie – te pierwiastki muszą się gdzieś podziać. Zaczynają łączyć się ze sobą, tworząc dwa związki: wodę (H2O) i dwutlenek węgla (CO2). I to je wydalamy z organizmu.

Nie ma drogi na skróty, szybsze oddychanie nie sprawi, że szybciej schudniesz. Bardzo intensywne, głębokie oddychanie może prowadzić do hiperwentylacji, co może skończyć się zawrotami głowy, mdłościami lub omdleniem.

Spalanie tłuszczu rozkłada się w proporcjach około 80:20.

80 proc. to dwutlenek węgla wydalany z organizmu poprzez płuca, natomiast pozostałe 20 proc. to woda wydalana poprzez mocz, pot, kał, a nawet łzy.

Jeśli starasz się schudnąć, nie przejmuj się za bardzo tymi reakcjami. Najważniejsze jest zachowanie deficytu kalorycznego (o tym w jednym z ostatnich postów na FB), czyli odpowiednie zbilansowanie kalorii spożywanych i spalanych.

Nie ma możliwości, by pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w inny sposób niż poddanie go procesom metabolicznym. Wiąże się to z ćwiczeniami ruchowymi.

Dlatego też należy dodać ćwiczenia CARDIO do swojego planu treningowego.

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!