
🔥 Przypadki refluksu żołądkowego (zgagi) raz na jakiś czas nie są niczym niezwykłym, ale niektórzy ludzie cierpią z powodu palącego dyskomfortu, wzdęć i odbijania się prawie za każdym razem, gdy coś jedzą.
Około 20% populacji cierpi na chorobę refluksową, przewlekły stan refluksu kwasowego, który jest diagnozowany przez lekarza.
W normalnych warunkach, zwieracz przełyku (mięśniowa struktura, która przepuszcza pokarm do żołądka, a następnie zamyka się, aby zablokować jego powrót) chroni przełyk przed kwasem żołądkowym. Jednakże, jeśli zwieracz się rozluźni, jedzenie może przesunąć się do góry przez rozluźniony otwór i spowodować kwaśny refluks.
Dieta odgrywa główną rolę w kontrolowaniu objawów kwaśnego refluksu i jest pierwszą linią terapii stosowaną u osób z chorobą refluksową.
🔥 Znajdź czynniki powodujące dolegliwości
Zgaga jest częstym choroby refluksowej. Możesz odczuwać pieczenie w żołądku lub klatce piersiowej po spożyciu pełnego posiłku lub niektórych pokarmów. Choroba refluksowa może również powodować wymioty lub cofnięcie się treści pokarmowej (regurgitację), ponieważ kwas przemieszcza się do przełyku.
Inne objawy obejmują:
- suchy kaszel,
- ból gardła,
- wzdęcia,
- bekanie lub czkawkę,
- trudności z przełykaniem,
- uczucie dyskomfortu w gardle.
Wiele osób cierpiących na chorobę refluksową stwierdza, że pewne pokarmy wywołują u nich objawy. Żadna dieta nie jest w stanie zapobiec wszystkim objawom choroby refluksowej, a czynniki wyzwalające objawy są inne dla każdego.
🔥 Aby określić indywidualne czynniki wyzwalające, należy prowadzić dzienniczek żywieniowy i śledzić:
- jakie pokarmy spożywasz,
- jakiej porze dnia jesz,
- jakie objawy odczuwasz.
Prowadź dziennik przez co najmniej tydzień. Jeśli Twoja dieta jest zmienna, warto śledzić jedzenie przez dłuższy okres. Za pomocą dzienniczka można zidentyfikować konkretne pokarmy i napoje, które wpływają na dolegliwości związane z chorobą.
🔥 Pokarmy, których należy unikać
Chociaż lekarze debatują, które pokarmy faktycznie powodują objawy refluksu, wykazano, że niektóre pokarmy powodują problemy u wielu osób. Aby kontrolować objawy, możesz zacząć od wyeliminowania następujących pokarmów ze swojej diety:
- pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu, soli lub przypraw,
- smażone jedzenie,
- fast food,
- pizza,
- chipsy ziemniaczane i inne przetworzone przekąski,
- chili i pieprz,
- tłuste mięsa, takie jak bekon i kiełbasa
- sosy na bazie pomidorów,
- owoce cytrusowe,
- czekolada,
- mięta,
- alkohol,
- napoje gazowane.
🔥 Produkty spożywcze, które należy jeść
Istnieje wiele rzeczy, które można jeść, aby pomóc w zapobieganiu refluksowi.
- Żywność o dużej zawartości błonnika
Pokarmy bogate w błonnik sprawiają, że czujesz się najedzona, więc rzadziej się przejadasz, co może przyczynić się do powstania zgagi. Spożywaj zdrowy błonnik z tych pokarmów:
- pełne ziarna, takie jak płatki owsiane, kuskus i brązowy ryż,
- warzywa korzeniowe, takie jak ziemniaki, marchew i buraki,
- zielone warzywa, takie jak sałata, szpinak, jarmuż, szparagi, brokuły i fasola.
- Żywność alkaliczna
Pokarmy, które mają niskie pH są kwaśne i bardziej prawdopodobne, że wywołają dolegliwości. Te z wyższym pH są zasadowe i mogą pomóc zrównoważyć silny kwas żołądkowy. Alkaliczne pokarmy obejmują:
- banany,
- papryka,
- ogórek,
- melony,
- kalafior,
- szpinak,
- koper włoski.
- Pokarmy zawierające wodę
Jedzenie pokarmów zawierających dużo wody może rozcieńczyć i osłabić kwas żołądkowy. Wybieraj takie pokarmy jak:
- seler,
- ogórek,
- sałata,
- arbuz,
- zupy,
- herbaty ziołowe.
🔥 Domowe sposoby na zgagę
Osoby cierpiące na zgagę często sięgają po leki zobojętniające kwas żołądkowy, dostępne bez recepty. Jednak spożywanie pewnych pokarmów może również przynieść ulgę w objawach. Rozważ wypróbowanie następujących produktów:
- Mleko
Pamiętaj, że mleko występuje w różnych odmianach – pełne mleko z pełną ilością tłuszczu, 2% tłuszczu i chude lub beztłuszczowe mleko. Tłuszcz w mleku może nasilać refluks kwasowy. Ale mleko beztłuszczowe może działać jako tymczasowy bufor pomiędzy wyściółką żołądka a kwaśną treścią żołądkową i zapewnić natychmiastowe złagodzenie objawów zgagi. Niskotłuszczowy jogurt ma te same kojące właściwości wraz ze zdrową dawką probiotyków (dobrych bakterii, które poprawiają trawienie).
- Imbir
Imbir jest jednym z najlepszych środków wspomagających trawienie ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ma charakter zasadowy i przeciwzapalny, co łagodzi podrażnienia w przewodzie pokarmowym. Spróbuj popijać herbatę z imbiru, gdy czujesz nadchodzącą zgagę.
Pamiętaj, że nigdy nie należy pić go w pełnym stężeniu, ponieważ jest to silny kwas, który może podrażnić przełyk. Zamiast tego, spożywaj niewielką ilość (1-2 łyżki) z ciepłą wodą i pij ją z posiłkami.
- Woda z cytryną
Sok z cytryny jest ogólnie uważany za bardzo kwaśny, ale niewielka ilość soku z cytryny zmieszana z ciepłą wodą ma działanie alkalizujące, które neutralizuje kwas żołądkowy.
🔥 Wskazówki dotyczące stylu życia
Oprócz kontrolowania objawów choroby za pomocą odżywiania, można zmniejszyć objawy za pomocą zmian w stylu życia:
- Stosuj leki zobojętniające i zmniejszające wydzielanie kwasu. (Nadużywanie może powodować negatywne skutki uboczne. Pamiętaj to tylko zmniejsza objawy – nie eliminuje problemu!).
- Utrzymuj zdrową wagę.
- Unikaj alkoholu.
- Przestań palić papierosy.
- Nie przejadaj się i jedz powoli.
- Pozostań w pozycji pionowej (nie kładź się) przez co najmniej 2 godziny po jedzeniu.
- Unikaj ciasnych ubrań.
- Nie jedz przez 3 do 4 godzin przed pójściem spać.
- Nigdy nie jedz po 21:00!
- Podnieś poduszki wyżej, aby zmniejszyć objawy refluksu podczas snu.
➡️ Podsumowanie
Badania wykazują, że zwiększone spożycie błonnika, zwłaszcza w postaci owoców i warzyw, może chronić przed chorobą refluksową.
Zwiększenie ilości błonnika w diecie to generalnie dobry pomysł. Oprócz pomocy w objawach choroby refluksowej, błonnik zmniejsza również ryzyko wystąpienia:
- wysokiego poziomu cholesterolu,
- wysokiego poziomu cukru we krwi,
- hemoroidów i innych problemów jelitowych.
Umiar jest kluczem, ponieważ wiele osób może nie być w stanie lub nie chcieć całkowicie wyeliminować wymienionych pokarmów. Staraj się jednak unikać spożywania problematycznych pokarmów późnym wieczorem, bliżej pory snu, aby nie zalegały one w żołądku i nie trafiały do przełyku, kiedy kładziesz się w nocy. Dobrym pomysłem jest również spożywanie małych posiłków zamiast większych i cięższych oraz unikanie późnych kolacji i przekąsek na dobranoc.
Osoby cierpiące na chorobę refluksową mogą zazwyczaj radzić sobie z jej objawami za pomocą zmiany stylu życia i leków dostępnych bez recepty.
Porozmawiaj z lekarzem, jeśli zmiany stylu życia i leki nie poprawiają objawów.
Twój Trener Zdrowia
Karolina Pieprzyk ♦️