Choroba Hashimoto (Hashimoto’s thyroiditis)

  • Post author:

🦋 Choroba Hashimoto – jest jedną z najczęstszych chorób tarczycy w krajach rozwiniętych.

 

Nawet gdy jest leczona lekami, jej objawy mogą znacząco wpływać na jakość życia.

 

Badania pokazują, że dieta i modyfikacje stylu życia, oprócz standardowych leków, mogą znacząco poprawić objawy. Każda osoba z zapaleniem tarczycy Hashimoto inaczej reaguje na leczenie, dlatego tak ważne jest zindywidualizowane podejście do tego schorzenia.

 

  1. Zapalenie tarczycy typu Hashimoto

 

Zapalenie tarczycy Hashimoto jest stanem autoimmunologicznym, który stopniowo niszczy tkankę tarczycy przez limfocyty, białe krwinki będące częścią Twojego układu odpornościowego.

 

🦋 Tarczyca jest gruczołem dokrewnym w kształcie motyla, który znajduje się u podstawy szyi. Wydziela ona hormony, które wpływają na prawie wszystkie narządy, w tym serce, płuca, szkielet, układ pokarmowy i centralny układ nerwowy. Kontroluje również metabolizm i wzrost.

 

Główne hormony wydzielane przez tarczycę to tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3).

 

Najczęściej uszkodzenie tego gruczołu prowadzi do niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy.

 

  1. Jak dieta i styl życia wpływają na chorobę Hashimoto

 

Dieta i styl życia odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu chorobą Hashimoto, ponieważ wiele osób stwierdza, że ich objawy utrzymują się nawet przy stosowaniu leków. Ponadto wiele osób, które wykazują objawy, nie otrzymuje leków, chyba że mają zmieniony poziom hormonów.

 

Co więcej, badania sugerują, że stan zapalny może być czynnikiem napędzającym szeroki zakres objawów Hashimoto. Zapalenie jest często związane z dietą.

 

Dieta i modyfikacje stylu życia są również kluczem do zmniejszenia ryzyka wystąpienia innych dolegliwości, ponieważ osoby z zapaleniem tarczycy typu Hashimoto mają wyższe ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych, wysokiego poziomu cholesterolu, otyłości i cukrzycy.

 

Badania pokazują, że wyeliminowanie pewnych pokarmów, przyjmowanie suplementów i zmiana stylu życia mogą znacznie poprawić objawy i jakość życia.

 

Ponadto, zmiany te mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny, spowolnić lub zapobiec uszkodzeniu tarczycy spowodowanemu przez podwyższone przeciwciała tarczycowe, a także kontrolować wagę ciała, poziom cukru we krwi i cholesterolu.

 

  1. Porady dietetyczne

 

  • Dieta bezglutenowa i bezzbożowa

Wiele badań wskazuje, że osoby z chorobą Hashimoto są bardziej narażone na celiakię niż ogół populacji. W związku z tym eksperci zalecają, aby każdy, u kogo zdiagnozowano chorobę Hashimoto, został przebadany pod kątem celiakii.

 

Co więcej, niektóre dowody sugerują, że diety bezglutenowe i bezzbożowe mogą być korzystne dla osób z zapaleniem tarczycy typu Hashimoto.

 

Podczas stosowania diety bezglutenowej unika się wszystkich produktów z pszenicy, jęczmienia i żyta. Na przykład, większość makaronów, chlebów i sosów sojowych zawiera gluten – choć istnieją alternatywy bezglutenowe.

 

Dieta bezzbożowa jest bardziej restrykcyjna niż dieta bezglutenowa, ponieważ zakazuje wszystkich zbóż. Chociaż ta zmiana diety może również oferować korzyści, badania wspierające ją są ograniczone.

 

  • Dieta według protokołu autoimmunologicznego (Autoimmune Protocol)

 

Dieta Autoimmune Protocol (AIP) jest przeznaczona dla osób z chorobami autoimmunologicznymi. Usuwa potencjalnie szkodliwe pokarmy, takie jak ziarna, nabiał, dodany cukier, kawę, rośliny strączkowe, jajka, alkohol, orzechy, nasiona, rafinowane cukry, oleje i dodatki do żywności.

 

Należy pamiętać, że dieta AIP jest fazową dietą eliminacyjną i powinna być przepisywana i monitorowana przez doświadczonego pracownika służby zdrowia.

 

  • Dieta wykluczająca nabiał

 

Nietolerancja laktozy jest bardzo częsta wśród osób z zapaleniem tarczycy Hashimoto.

 

Jeśli podejrzewasz nietolerancję laktozy, wykluczenie nabiału może złagodzić problemy trawienne, a także funkcjonowanie tarczycy i wchłanianie leków. Pamiętaj, że ta strategia może nie działać dla wszystkich, ponieważ niektóre osoby z Hashimoto dobrze tolerują nabiał.

 

  • Dieta przeciwzapalna

 

Stan zapalny może być siłą napędową zapalenia tarczycy Hashimoto. W związku z tym, dieta przeciwzapalna bogata w owoce i warzywa może znacznie poprawić objawy.

 

Warzywa, owoce, przyprawy i tłuste ryby to tylko niektóre przykłady żywności o silnych właściwościach przeciwzapalnych.

 

  • Dieta oparta na pełnych składnikach odżywczych

 

Stosowanie diety o niskiej zawartości cukru i wykluczającej wysoko przetworzoną żywność, bogatej w pełnowartościowe produkty może pomóc w poprawie zdrowia, kontroli wagi i zmniejszeniu objawów związanych z chorobą Hashimoto.

 

Jeśli to możliwe, przygotowuj posiłki w domu, używając wysoko odżywczych produktów, takich jak warzywa, owoce, białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany bogate w błonnik.

 

Pokarmy te oferują potężne korzyści przeciwutleniające i przeciwzapalne.

 

  • Inne porady dotyczące diety

 

Niektóre badania wskazują, że niektóre nisko węglowodanowe diety mogą pomóc w redukcji masy ciała i przeciwciał tarczycy u osób z zapaleniem tarczycy typu Hashimoto.

 

Te konkretne diety dostarczają 12-15% dziennych kalorii z węglowodanów i ograniczają pokarmy goitrogenne. Goitrogeny to substancje znajdujące się w warzywach krzyżowych i produktach sojowych, które mogą zaburzać produkcję hormonów tarczycy.

 

Jednak warzywa krzyżowe są bardzo pożywne, a gotowanie ich zmniejsza ich aktywność goitrogenną. Jest więc mało prawdopodobne, że zakłócają one pracę tarczycy, chyba że są spożywane w wyjątkowo dużych ilościach.

 

Niektóre dowody sugerują, że soja również szkodzi funkcji tarczycy, dlatego wiele osób z chorobą Hashimoto decyduje się unikać produktów sojowych. Niemniej jednak, nie jest to potwierdzone badaniami.

 

  1. Suplementy pomocne przy chorobie Hashimoto

 

Kilka suplementów może pomóc obniżyć stan zapalny i przeciwciała tarczycy u osób z Hashimoto. Plus, osoby z tym schorzeniem są bardziej narażone na niedobór niektórych składników odżywczych, więc uzupełnianie może być konieczne. Korzystne suplementy obejmują:

 

  • Badania pokazują, że przyjmowanie 200 mcg selenu dziennie może pomóc w zmniejszeniu przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) i poprawić samopoczucie u osób z zapaleniem tarczycy typu Hashimoto.

 

  • Cynk jest niezbędny dla funkcji tarczycy. Badania sugerują, że stosowany samodzielnie lub obok selenu, przyjmowanie 30 mg cynku dziennie może poprawić funkcję tarczycy u osób z niedoczynnością tarczycy.

 

  • Badania na zwierzętach i ludziach wykazały, że ten potężny związek przeciwzapalny i przeciwutleniający może chronić tarczycę. Plus, może pomóc w leczeniu chorób autoimmunologicznych w ogóle.

 

  • Witamina D. Wykazano, że osoby z zapaleniem tarczycy typu Hashimoto mają znacznie niższe poziomy tej witaminy niż ogół populacji. Co więcej, badania łączą niski poziom witaminy D z nasileniem zapalenia tarczycy Hashimoto.

 

  • Witaminy z grupy B complex. Osoby z zapaleniem tarczycy Hashimoto mają również tendencję do niskiego poziomu witaminy B12. .

 

  • Niski poziom tego składnika mineralnego jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zapalenia tarczycy typu Hashimoto i wyższym poziomem przeciwciał tarczycowych.

 

  • Żelazo. Osoby z zapaleniem tarczycy Hashimoto są bardziej narażone na rozwój anemii.

 

Inne suplementy, takie jak kwasy tłuszczowe omega 3, kwas alfa-liponowy i N-acetyl cysteiny może również pomóc osobom z zapaleniem tarczycy Hashimoto.

 

Należy pamiętać, że duże dawki jodu może prowadzić do niekorzystnych skutków u osób z chorobą Hashimoto. Nie przyjmuj suplementów bez konsultacji z lekarzem!

 

  1. Żywność, którą należy jeść

 

  • Owoce: jagody, gruszki, jabłka, brzoskwinie, owoce cytrusowe, ananas, banany,

 

  • Warzywa nieskrobiowe: cukinia, karczochy, pomidory, szparagi, marchew, papryka, brokuły, rukola, grzyby,

 

  • Warzywa skrobiowe: słodkie ziemniaki, ziemniaki, groszek, kabaczek,

 

  • Zdrowe tłuszcze: olej z orzechów, olej kokosowy, oliwa z oliwek,

 

  • Białko zwierzęce: ryby, jajka, indyk, owoce morza, kurczak,

 

  • Ziarna bezglutenowe: brązowy ryż, płatki owsiane, quinoa, makarony z roślin strączkowych,

 

  • Nasiona, orzechy i masła orzechowe: nerkowce, migdały, orzechy włoskie, orzechy makadamia, słonecznik, pestki dyni, naturalne masło orzechowe, masło migdałowe,

 

  • Fasola i soczewica: ciecierzyca, czarna fasola, soczewica,

 

  • Nabiał i jego substytuty (wzbogacone w wapń i/lub witaminę D): mleko kokosowe, jogurt kokosowy, mleko migdałowe, mleko z nerkowców, pełnotłusty niesłodzony jogurt, kozi ser,

 

  • Przyprawy, zioła i przyprawy: kurkuma, bazylia, rozmaryn, papryka, szafran, czarny pieprz, salsa, tahini, miód, sok z cytryny, ocet jabłkowy,

 

  • Napoje: woda, niesłodzona herbata, woda gazowana.

 

Należy pamiętać, że niektóre osoby z zapaleniem tarczycy Hashimoto unikają kilku z wyżej wymienionych pokarmów, takich jak zboża i nabiał. Ważne jest, aby eksperymentować ze swoją dietą, aby dowiedzieć się, jakie pokarmy działają najlepiej dla Ciebie.

 

  1. Pokarmy, których należy unikać

 

  • Dodane cukry i słodycze: napoje gazowane, napoje energetyczne, ciasta, lody, ciastka, cukierki, słodkie płatki śniadaniowe, cukier,

 

  • Fast food i żywność smażona: frytki, hot-dogi, smażony kurczak,

 

  • Rafinowane ziarna: biały makaron, biały chleb, tortille z białej mąki, bajgle,

 

  • Wysoko przetworzona żywność i mięsa: mrożone obiady, margaryna, obiady z mikrofalówki, boczek, kiełbasa,

 

  • Ziarna i żywność zawierająca gluten: pszenica, jęczmień, żyto, krakersy, chleb,

 

  • Możesz ograniczyć również nabiał, a także rośliny psiankowate i wszystkie zboża.

 

🦋 Eksperymentuj z dietą, aby znaleźć najlepszą metodę dla Ciebie.

 

  1. Inne modyfikacje stylu życia, które warto wypróbować

 

  • Dużo snu, zmniejszenie stresu i praktykowanie mindfulness są niezwykle ważne dla osób z Hashimoto.

 

  • Leki na tarczycę najlepiej jest przyjmować na pusty żołądek co najmniej 30-60 minut przed śniadaniem lub co najmniej 3-4 godziny po kolacji, aby uzyskać maksymalne wchłanianie.

 

🚩 Nawet kawa i suplementy diety zakłócają wchłanianie leków tarczycy, więc najlepiej jest spożywać tylko wodę przez co najmniej 30 minut po zażyciu leków.

 

Pamiętaj, że kiedy po raz pierwszy zaczynasz przyjmować leki, może minąć kilka tygodni lub dłużej, zanim zaczniesz czuć się lepiej. Jeśli objawy nie ulegają poprawie, porozmawiaj z lekarzem.

 

  1. Diagnoza i objawy

 

Uważa się, że zapalenie tarczycy Hashimoto rozwija się z powodu defektu immunologicznego w połączeniu z czynnikami środowiskowymi, chociaż czynniki te nie są w pełni zrozumiałe.

 

Diagnoza zależy od objawów i wyników badań laboratoryjnych.

 

Wyniki badań laboratoryjnych wskazujące na zapalenie tarczycy Hashimoto obejmują podwyższony poziom hormonu tyreotropowego (TSH), niski poziom wolnej tyroksyny (FT4) i podwyższony poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO).

 

Niektóre osoby z zapaleniem tarczycy Hashimoto mają również podwyższone przeciwciała blokujące receptor TSH (TBII) i przeciwciała antytyroglobulinowe (anty-Tg). Przeciwciała te atakują gruczoł tarczowy.

 

Niszczenie tarczycy przez chorobę ma charakter przerywany. We wczesnych stadiach choroby u osób mogą występować objawy i wyniki badań laboratoryjnych wskazujące na nadczynność tarczycy – lub wyniki te mogą być nawet prawidłowe.

 

W związku z tym, zapalenie tarczycy typu Hashimoto jest często trudne do wykrycia, a osoby mogą miesiącami pozostawać bez właściwej diagnozy. Nawet jedna trzecia osób leczonych z powodu niedoczynności tarczycy nie otrzymuje odpowiedniego lub właściwego leczenia.

 

Zapalenie tarczycy Hashimoto dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, ale kobiety są 5-10 razy bardziej narażone na zdiagnozowanie. Ryzyko wzrasta z wiekiem, a większość kobiet jest diagnozowana między 30 a 50 rokiem życia.

 

Dla populacji ogólnej łącznie, szczytowy wiek dla zapalenia tarczycy Hashimoto przypada między 45 a 65 rokiem życia.

 

🦋 Symptomy

 

Ponieważ zapalenie tarczycy Hashimoto wpływa na prawie każdy narząd w Twoim organizmie, wiąże się z wieloma objawami. Należą do nich:

 

  • przyrost wagi,
  • skrajne zmęczenie,
  • słaba koncentracja,
  • przerzedzone, szorstkie włosy,
  • suchość skóry,
  • wolne lub nieregularne tętno,
  • zmniejszona siła mięśni,
  • duszność,
  • zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego,
  • nietolerancja na zimno,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • łamliwe paznokcie,
  • zaparcia,
  • ból szyi lub bolesność tarczycy,
  • depresja i niepokój,
  • nieregularne miesiączki,
  • bezsenność,
  • zmiany głosu.

 

Nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie tarczycy Hashimoto może prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak zwiększone ryzyko chorób serca, zaburzenia poznawcze, a nawet śmierć.

 

➡️ Podsumowanie

 

Zapalenie tarczycy Hashimoto jest częstym schorzeniem autoimmunologicznym, które wpływa na tarczycę. Powoduje ono liczne objawy, które mogą utrzymywać się nawet po przyjęciu leków na tarczycę.

 

Badania wykazują, że zmiana diety i stylu życia może znacznie poprawić objawy i zwiększyć ogólny stan zdrowia. Jednak każda osoba cierpiąca na zapalenie tarczycy typu Hashimoto jest inna, dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu odżywiania, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️ 

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!