Cele SMARTER w odchudzaniu

  • Post author:

🚩 Łatwiej jest odnieść sukces, jeśli masz jasno określone cele, które są dostosowane do rzeczywistości.

 

🚩 Cele SMARTER oznaczają konkretne, mierzalne, atrakcyjne, realistyczny, terminowe, możliwe do ewaluacji i rekonstrukcji!

 

Jeśli zdefiniujesz swoje cele w ten sposób, możesz mieć pewność, że są one osiągalne. Takie podejście pozwala uniknąć ogólników i założeń, zapewnia jasne ramy czasowe i ułatwia śledzenie postępów oraz rozpoznawanie nieosiągniętych etapów.

 

🎯 S – Konkretny

Twoje cele muszą być konkretne. Muszą dawać Ci jasność i precyzyjne wyobrażenie o tym, dokąd chcesz zmierzać. Zadaj sobie kilka poniższych pytań, aby dowiedzieć się, jaki naprawdę jest Twój cel:

– Co chcę osiągnąć?

– Czy ktoś jeszcze jest w to zaangażowany?

– W jaki sposób osiągnę cel?

 

🎯 M – Mierzalny

Twoje cele muszą być mierzalne. Jeśli dasz sobie punkt odniesienia do pracy, łatwiej będzie osiągnąć swoje cele. Możesz stworzyć oś czasu i mierzyć swoje postępy, aby sprawdzić, czy osiągasz swoje cele na czas, czy nie. Zadaj sobie pytanie:

– Czy mam oś czasu?

– Kiedy chcę osiągnąć ten cel?

– Skąd będę wiedzieć, kiedy osiągnę ten cel?

 

🎯 A – Atrakcyjny

Twoje cele muszą być możliwe do zrealizowania. Czy twoje cele są atrakcyjnie osiągalne? Czy możliwe jest ich osiągnięcie w określonym czasie? Lubimy myśleć, że możemy osiągnąć wielkie cele, ale czasami tak nie jest. Postaw sobie wystarczająco ambitne cele, abyś mogła podjąć wysiłek w celu ich osiągnięcia. Ale nie czyń ich nieosiągalnymi.

– Czy ten cel jest realistyczny?

 

🎯 R – Relewantny

Twoje cele powinny być istotne. Musi istnieć powód dla każdego celu. Mniejsze cele powinny być powiązane z większymi, a większość z nich powinna być zgodna z celami zespołu, organizacji, rodziny lub wyznawanymi wartościami.

– Czy moje cele są zgodne z celami zespołu, organizacji lub rodziny?

– Czy zadanie ma sens?

 

🎯 T – Terminowy

Ustal terminy dla swoich celów. Bez terminu trudniej jest osiągnąć cele na czas. Możesz rozszerzyć to na ramy czasowe z terminami. Podziel swój nadrzędny cel na mniejsze cele, abyś mógł śledzić swoje postępy w jego realizacji.

– Czy powinienem stworzyć oś czasu? Jeśli tak, to jakie są moje mniejsze cele?

– Co mogę osiągnąć w ciągu 6 miesięcy?

 

🎯 E – Ewaluacyjny

Zamiast mieć nadzieję, że osiągniesz swoje cele na koniec procesu, powinnaś stale oceniać swoje cele w trakcie całego procesu. Może się to różnić w zależności od osoby. Niektórzy ludzie lubią oceniać postępy w realizacji swoich celów codziennie, a inni co dwa miesiące. Oceniaj swoje cele w sposób ciągły, aby upewnić się, że je osiągasz. Pomoże ci to pozostać skupiona przez cały proces.

– Jak mogę ocenić swoje cele?

 

🎯 R – Rekonstruowane!

Jeśli masz ciągły problem z realizacją swoich celów, nadszedł czas, aby zrobić krok wstecz i ponownie się dostosować. Ponowne dopasowanie nie oznacza porzucenia swoich celów i wyznaczenia nowych, jest to środek do celu, sposób na obejście problemów. Jeśli coś nie działa, zmień strategię!

– Jakie mam inne opcje?

 

🚩 Przykład:

Cel osobisty: „Chcę schudnąć”.

 

🎯 S: „Będę ćwiczyć przez co najmniej 30 minut trzy dni w tygodniu i ograniczę spożycie kalorii o 500 kcal”.

 

🎯 M: „Moim celem jest zrzucenie 10 kilogramów w ciągu najbliższych trzech miesięcy”.

 

🎯 A: „Mam już wioślarza i udaje mi się kupować świeże, pożywne jedzenie dla siebie i mojej rodziny”.

 

🎯 R: „Chcę prowadzić zdrowszy tryb życia, aby czuć się lepiej fizycznie i psychicznie w codziennym życiu”.

 

🎯 T: „Jutro po pracy pójdę do sklepu spożywczego i kupię zdrową żywność na cały tydzień. Będę ćwiczyć na wioślarzu przez 30 minut, zanim ugotuję obiad. Będę korzystać z wioślarza trzy razy w tygodniu”.

 

🎯 E: „Codziennie będę zaznaczać w aplikacji fitnessowej, czy wykonałam określoną liczbę kroków i wypiłam 2 litry wody”.

 

🎯 R: „Jeśli po dwóch tygodniach nie zobaczę zadowalających rezultatów, dodam 10 minut cardio każdego dnia”.

 

➡️ Podsumowanie:

Po ustaleniu celów możesz zrobić kilka rzeczy, aby upewnić się, że pozostaniesz na dobrej drodze i je osiągniesz. Możesz je zapisywać, dzielić się nimi z innymi lub świętować sukcesy.

 

Jeśli wiesz, jak wyznaczać cele przy użyciu ram SMARTER, możesz z powodzeniem wyznaczać i osiągać cele, bez względu na to, jak duże lub małe będą.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!