Burnout w kuchni

  • Post author:

🔥 Jak pokonać „wypalenie kulinarne”

 

Zjawisko wypalenia (ang. Burnout) jest stanem fizycznego i emocjonalnego wyczerpania.

 

Może występować, gdy doświadczasz długotrwałego stresu w swojej pracy lub gdy pracujesz w fizycznie lub emocjonalnie wyczerpującej pracy przez długi czas.

 

Częste oznaki wypalenia to uczucie zmęczenia lub wyczerpania przez większość czasu, poczucie bezradności, osaczenia i/lub porażki.

 

🔥 Może Cię to spotkać także w kuchni.

 

Jeśli zbyt wiele czasu w kuchni sprawiło, że zaczynasz unikać przygotowywania posiłków w domu, wypróbuj te proste wskazówki, aby odzyskać zainteresowanie i podejść do wyborów żywieniowych ze świeżym spojrzeniem.

 

✅ Poproś o pomysły

 

Zapytaj swoich przyjaciół i rodzinę o ich ulubiony posiłek na te dni, kiedy muszą zrobić coś na szybko.

Szanse są takie, że otrzymasz wiele odpowiedzi (nawet jeśli wyślesz je tylko do 10-15 najbliższych przyjaciół), z których będziesz mogła stworzyć super indeks pomysłów.

 

Dodatkowo „przeskroluj” Instagrama i Pinteresta, przejrzyj książki kucharskie i dodawaj przepisy do swojej listy.

 

Wprowadzaj nowe przepisy stopniowo

Zamiast wprowadzać pięć nowych przepisów na tydzień, wypróbuj jeden łatwy do wykonania przepis raz w tygodniu przez miesiąc.

Przez resztę tygodnia trzymaj się posiłków, które wiesz, jak ugotować i które nie wymagają wiele myślenia. Następnie dodawaj nowy przepis raz na tydzień lub miesiąc.

 

Pamiętaj, że to jest w porządku, aby spróbować nowego przepisu kilka razy, zanim uzyskasz dokładnie to, co trafi w Twój smak. A niekiedy nawet będzie trzeba coś wyrzucić.

Perfekcja nie jest najważniejsza, jeśli chodzi o przygotowywanie jedzenia. Żyj według zasady dobry, lepszy, najlepszy, a niektóre dni będą po prostu wystarczająco dobre.

 

✅ Uprość zakupy spożywcze

 

Zamawianie artykułów spożywczych za pośrednictwem strony internetowej może zaoszczędzić czas i energię. Może to również uchronić Cię przed zakupem przedmiotów, których nie potrzebujesz.

 

Zakupy spożywcze mogą być przytłaczające, a robienie ich online pozwala na bardziej przemyślane zakupy.

 

✅ Zainwestuj w nowe urządzenia i narzędzia

 

Chociaż nie musisz kupować wymyślnych lub drogich gadżetów, inwestycja w kilka nowych narzędzi kuchennych może ułatwić gotowanie, a także zmotywować Cię do rozpoczęcia pracy.

 

Być może przydadzą Ci się lepsze noże lub pojemniki do przechowywania żywności, które pomogą w wykonaniu zadania. Najtrudniejszą częścią gotowania jest rozpoczęcie i przygotowanie składników.

 

Możesz też zainwestować w droższe urządzenia, które w zasadzie gotują za Ciebie.

 

✅ Skorzystaj z usług dostarczania żywności

 

Usługi dostarczania produktów, które zapewniają składniki do posiłków, lub dostawcy, którzy dostarczają gotowe posiłki, mogą odciążyć Cię od konieczności przygotowywania posiłków.

 

Niektóre usługi dostarczają gotowe posiłki, a wszystko, co musisz zrobić, to  na ich stronie internetowej określić i kliknąć na to, co chcesz mieć dostarczone.

 

Chociaż cena może grać tutaj pewną rolę, często istnieje opcja zapłacenia za kilka dni posiłków, a nie za cały tydzień. Można na przykład zdecydować się na jeden posiłek dziennie.

 

Usługi są coraz lepsze, składniki są świeże i jest większy wybór menu. Dzięki dostarczaniu posiłków lub składników do nich, możesz nie tylko uprościć planowanie posiłków, ale także zaoszczędzić czas na zakupach.

A jeśli wybierzesz serwis, w którym każdy przepis jest sprawdzany przez dietetyka, możesz mieć pewność, że masz odpowiednio zbilansowaną dietę pod względem składników odżywczych.

 

➡️ Podsumowanie

 

Wypalenie w kuchni jest najzupełniej normalne.

 

Pomóc może wprowadzenie nowych przepisów, automatyzacja zakupów i niektórych posiłków.

 

Dodatkowo, pamiętaj o sobie i swoim zdrowiu. Niekiedy naprawdę warto odpuścić sobie trzydaniowy obiad, ugotować szybko pożywną zupę i mieć więcej czasu na odpoczynek.

 

Wspieraj też swój nastrój i poziom energii zdrową dietą.

 

To, co jesz może mieć ogromny wpływ na Twój nastrój i poziom energii w ciągu dnia.

 

Ogranicz do minimum cukier i rafinowane węglowodany.

 

Ogranicz spożycie pokarmów, które mogą negatywnie wpływać na Twój nastrój, takich jak kofeina, alkohol, niezdrowe tłuszcze i żywność z chemicznymi konserwantami. Unikaj nikotyny.

 

Jedz więcej kwasów tłuszczowych Omega-3, i innych produktów poprawiających nastrój.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!