You are currently viewing Biała śmierć

Biała śmierć

Światowa Organizacja Zdrowia obniżyła rekomendowane spożycie cukru o połowę, czyli do 6 łyżeczek (25 gram) dziennie dla dorosłego człowieka, 2-4 łyżeczek dla dzieci

(1 łyżeczka nutellii to 2 łyżeczki cukru! A puszka coca-coli to 10 łyżeczek!).

 

Ostatnie badania pokazują, że ośmiolatek w krajach rozwiniętych zjadł już tyle cukru co dorosły człowiek przez całe swoje życie sto lat temu!

 

Coraz więcej badań pokazuje, że to cukier jest przyczyną wielu chorób. Jak stan naszego zdrowia pogarsza się przez cukier:

 

➡️ Syntetyczny cukier już w niewielkiej ilości wprowadzony do organizmu nie tylko blokuje aktywność systemu immunologicznego (białych krwinek) na kilka godzin, ale też wędruje od razu do krwi zakwaszając organizm – czyli tworząc idealne środowisko dla raka. Okrada nas też z witalnych minerałów (wapń, potas, magnez, chrom, fosfor i witaminy z grupy B) oraz osłabia odporność. Dla przykładu do strawienia na każdą molekułę cukru organizm potrzebuje aż 54 molekuły magnezu!

 

➡️ Cukier postarza i powoduje celulitis – poprzez degradację elastyny i kolagenu, wzrost wolnych rodników i oksydantów, utratę gęstości tkanki łącznej.

 

➡️ Cukier podnosi poziom „złego” cholesterolu. Sprzyja zaparciom, hemoroidom, próchnicy, osteoporozie, otyłości, napięciu przedmiesiączkowemu (zatrzymuje wodę w organizmie), policystycznym jajnikom (zaburza gospodarkę hormonalną), endometriozie, astmie, padaczce, ADHD, chorobom serca, krążenia i autoimmunologicznym, problemom ze skórą, tarczycą i stawami.

 

➡️ Cukier sprzyja zaburzeniom przewodu pokarmowego: rozrost Candidy, choroba Crohna, zespół jelita drażliwego, kamienie żółciowe, owrzodzenie jelita grubego.

 

➡️ Zbadano reakcje zachodzące w mózgu (szczególnie w rejonie odpowiedzialnym za odczuwanie przyjemności i uzależnienie) osób po spożyciu pokarmu zawierającego cukier i porównano z reakcjami ludzi zażywających kokainę. Cukier okazał się być substancją bardzo wredną – okazało się, iż uzależnia on aż osiem razy silniej niż kokaina. Powoduje depresję i kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją.

 

✅ Jednak cukier cukrowi nierówny. Uzależniające działanie ma głównie cukier dodany, przetworzony. Owoce są słodkie ale nie mają na nas działania uzależniającego! Owoce i warzywa, wbrew obiegowym opiniom można jeść do woli. Błonnik w nich zawarty zapobiega szybkiemu wchłanianiu cukru, zawierają też mnóstwo witamin i antyoksydantów. Uwaga jednak na soki owocowe – pozbawione są błonnika, więc cukier wchłania się szybko.

 

Kupując produkt zwróć uwagę na etykietę – wystarczy nie kupować produktów, które mają ponad 10 gram cukru na 100 gram produktu!

 

Żeby przeliczyć gramy na łyżeczki wystarczy sprawdzić zawartość cukru (pod zawartością węglowodanów na etykiecie) i podzielić tą liczbę przez 4 (łyżeczka cukru ma 4 gramy, czyli na przykład jeśli w porcji produktu mamy 12 gram cukru to daje nam to 3 łyżeczki.

 

A tak przy okazji płatki śniadaniowe dla dzieci mają 25/100 gram czyli 1/4 produktu to cukier – 6 łyżeczek cukru na dzień dobry!!!

 

✅ Najlepsza rada: COKOLWIEK CI NIE DOLEGA – W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI ODSTAW CUKIER!!! 

 

Każdy – brązowy, trzcinowy, … cukier to cukier, także pod postacią syropów (np. syrop fruktozowo  – glukozowy, syrop kukurydziany) karmeli, melas, maltodekstryny, laktozy, dekstrozy czy słodzików syntetycznych (aspartam).

 

Kroki uwalniające od cukru:

  1. Nie kupuj produktów, które zawierają więcej niż 10 gram cukru na 100 gram produktu.
  2. Zastąp je zdrowymi alternatywami (bez oleju palmowego i syropu fruktozowo-glukozowego).
  3. Zastąp słodycze owocami, warzywami i orzechami.
  4. Trenuj – jeden pajacyk na każdą kalorie z cukru.
  5. Sprawdź czy Ci czegoś nie brakuje (chrom, magnez…)
  6. Pij herbatki ziołowe (lub coś gorzkiego).
  7. Zmień nawyki żywieniowe – zacznij jeść świadomie.
  8. Jedź by nakarmić swoje ciało a nie emocje.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️