
💸💸💸 Wszyscy odczuwamy teraz skutki inflacji i jest to z pewnością również odczuwalne w sklepie spożywczym. Ceny artykułów spożywczych wzrosły o około 17% w porównaniu z ubiegłym rokiem, a niektóre kategorie produktów wzrosły nawet bardziej.
Odczuwają to nawet najbardziej oszczędni konsumenci.
Istnieją jednak sposoby na to, by wydawać mniej na artykuły spożywcze, a przy tym nadal podawać na stół pożywne posiłki. Wypróbuj niektóre z tych wskazówek, aby zmniejszyć koszty w sklepie spożywczym, gdy inflacja prowadzi do wzrostu cen.
- Zrób plan
Planowanie pomaga zaoszczędzić pieniądze z wielu powodów. Sporządzenie listy zakupów spożywczych pomaga uniknąć zakupów pod wpływem impulsu.
Jest bardziej prawdopodobne, że wykorzystasz to, co kupujesz i co już masz pod ręką – co pomaga bardziej ograniczyć koszty. Naukowcy szacują, że średnio gospodarstwa domowe wyrzucają około 30% kupowanej żywności.
Planowanie kolacji (oraz kilku obiadów i śniadań) na cały tydzień pomoże Ci również gotować więcej w domu i zrezygnować z jedzenia na wynos lub innych droższych opcji w zabiegane dni.
Nie musi to być skomplikowane, ale posiadanie kilku spisanych przepisów, a następnie zakupy potrzebnych składników to świetna strategia, która pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze w sklepie.
- Bądź wybredna, jeśli chodzi o produkty
Jako doradca żywieniowy, zawsze powtarzam, aby jeść więcej owoców i warzyw (wzrosła szczególnie cena warzyw).
Te pokarmy mogą wydawać się drogie, ale istnieją sposoby, aby uzyskać wszystkie wartości odżywcze, których potrzebuje organizm z tańszych produktów.
Wybór mrożonych, puszkowanych lub suszonych owoców i warzyw to świetny sposób, aby zaoszczędzić pieniądze i nadal dostarczać do swojej diety witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze. Szukaj opcji, które mają niższą zawartość cukrów dodanych i soli.
Rozważ zamianę droższego owocu lub warzywa na coś tańszego. Zamień awokado na hummus, dostarczysz więcej białka i zaoszczędzisz.
Użyj cebuli zamiast szalotki w przepisie na zupę lub spróbuj mrożonych jagód zamiast świeżych w smoothie.
Upewnij się też, że rzeczywiście zjadasz to, co kupujesz. To kolejny powód, dla którego mrożonki i konserwy są świetnymi produktami, ale najpierw zużyj świeże produkty, aby nie skończyć na wyrzucaniu pieniędzy.
Możesz również spróbować zamrozić produkty lub dodać wszystko, co może się zepsuć do zupy lub zapiekanki.
- Szukaj okazji
Niektóre z nas są już mistrzyniami w używaniu kuponów i przeglądaniu cotygodniowych ulotek sprzedażowych. Warto się tego nauczyć.
Większość sklepów spożywczych oferuje zniżki na produkty, które są krótko przed końcem daty ważności. Zwróć uwagę na promocje – możesz zaoszczędzić całkiem sporo.
Jeśli robisz zakupy online – korzystając z usługi dostawy lub odbioru artykułów spożywczych – spróbuj dodać wirtualne kupony do zamówienia.
Moją ulubioną strategią jest spojrzenie najpierw na to, co jest w promocji, a następnie dodanie tych produktów do mojego planu posiłków na tydzień.
- Sprawdzaj ceny jednostkowe
Jeśli nie wiesz, czym jest cena jednostkowa, powinnaś. Znajduje się ona na półce obok ceny za dany przedmiot i pozwala lepiej porównać rozmiary i różne marki.
Powiedzmy, że kupujesz płatki owsiane co tydzień co tydzień. W takim wypadku może mieć sens kupno większego opakowania.
Ceny jednostkowe pokazują koszt na podstawie wagi, a mniejsze rozmiary kosztują zazwyczaj więcej.
Skanowanie cen jednostkowych może również pomóc w porównaniu różnych marek, które mogą oferować swoje produkty spożywcze w różnych pakietach rozmiarowych i znaleźć ten, który ma największy sens dla Twojego budżetu.
- Przeanalizuj swoje spożycie białka
Pokarmy bogate w białko, takie jak mięso, drób i owoce morza, są zazwyczaj jednymi z droższych produktów na naszych talerzach. Istnieją sposoby, aby uzyskać tutaj kilka inteligentnych oszczędności bez rezygnacji z mięsa (jeśli nie chcesz!).
To prawda, że wiele białek pochodzenia roślinnego, takich jak fasola i tofu, jest tańszych niż mięso.
Wypróbowanie bezmięsnego posiłku lub dwóch może pomóc Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy.
Wybieranie tańszych kawałków mięsa również pomaga. Wybieranie mięsa mielonego, steków z górnej części ciała lub udek z kurczaka (zamiast piersi) to sposoby na obniżenie kosztów.
Ponieważ mięso jest drogie, jeśli masz miejsce w zamrażarce, może mieć sens robienie zapasów, gdy jest w promocji. Następnie wystarczy zamrozić i rozmrozić, gdy będziesz gotować dany posiłek.
Możesz również “rozciągnąć” mięso, mieszając je z warzywami i ziarnami w posiłkach takich jak stir-fry, burgery lub zapiekanki.
W jednym z kolejnych postów przedstawię Ci szerzej kwestię białka i jego źródeł.
- Sprawdzaj daty ważności
Kiedyś chciałam wyrzucić jogurt, który był po dacie ważności. Zauważyłam jednak, że wygląda i pachnie całkiem dobrze.
Przeszukałam internet i trafiłam na informacje, że nie zawsze data na opakowaniu oznacza, że musimy dany produkt wyrzucić.
Czasami jedzenie zarasta pleśnią lub jełczeje – i wtedy proszę go nie jeść! Ale daty, które widzisz na opakowaniach żywności, często reprezentują standardy jakości, a nie bezpieczeństwa.
Poza preparatami dla niemowląt, które mają datę bezpieczeństwa, żywność ma daty “najlepiej spożyć przed”, które wskazują na świeżość i jakość.
Sprawdzaj te daty, zarówno w sklepie, jak i w domu, aby mieć pewność, że to, co kupujesz, jest świeże i że najpierw zużywasz starsze produkty.
Zwracanie uwagi na daty pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ spożywasz żywność, gdy jest najświeższa.
Nie musisz traktować tych dat sztywno – niektóre produkty są dobre nawet po dacie podanej na opakowaniu.
Często sklepy sprzedają taniej produkty tuż przed upływem daty ważności.
- Przeszukaj swoją spiżarnię i zamrażarkę
Czasami, wydaje się, że w domu nie ma nic do jedzenia. Sprawdź jednak zawsze co masz w domu, pomyśl co możesz z tego zrobić, następnie zrób listę rzeczy, które musisz dokupić.
Możesz sporo zaoszczędzić tym sposobem, ponieważ dokupisz tylko brakujące rzeczy i nic się nie zmarnuje.
Może wymaga to trochę więcej wysiłku, ale wierz mi, po pewnym czasie ta automatyzacja pozwoli Ci nie tylko zaoszczędzić pieniądze, lecz również czas spędzany na zakupach.
- Kupuj duże ilości (jeśli ma to sens)
Kupowanie większej ilości wszystkiego nie jest najmądrzejszym wyborem i oznacza, że z góry wydajesz dużo pieniędzy na artykuły spożywcze, których nie zdążysz spożyć.
Duże ilości za mniejszą cenę są szczególnie pomocne dla większych rodzin, które muszą zaopatrzyć się w dużą ilość jedzenia. Nawet jeśli nie gotujesz dla tłumu, może się okazać, że kupowanie niektórych podstawowych produktów spożywczych w większych opakowaniach (takich, które mają dłuższą datę przydatności do spożycia, np. makaron) ma sens ze względu na znaczne oszczędności.
Kupując większe rozmiary (sprawdź ceny jednostkowe!) możesz dużo zaoszczędzić.
- Zmień sklep
Wiele z nas jest lojalnych wobec niektórych sklepu (np. warzywniaka), ale jego zmiana może pomóc Ci zaoszczędzić na rachunkach za zakupy spożywcze. W zależności od cen, możesz robić zakupy tam, gdzie jest to bardziej opłacalne.
Nie każdy ma możliwość kupowania w różnych sklepach – ze względu na to, gdzie mieszkają i jak łatwo jest uzyskać dostęp do żywności – możesz też posprawdzać ceny ulubionych produktów w sklepach internetowych.
Ja kupuję tak często suszone owoce, orzechy, koktajle białkowe czy produkty wegańskie, które trudno dostać w sklepach stacjonarnych. Co za wygoda, bez wychodzenia z domu!
➡️ Podsumowanie
Możesz naprawdę wiele zaoszczędzić, jeśli ułożysz sobie menu na cały tydzień, sprawdzisz co masz w domu, dokupisz tylko brakujące produkty.
A jeśli dodatkowo rozważysz zamienniki drogich produktów, poszukasz okazji, porównasz ceny w różnych sklepach, to może się okazać, że w Twoim portfelu zostanie niemała sumka.
Wiem, że to wszystko jest czasochłonne, ale tak jest tylko na początku.
Ja już teraz wiem, gdzie moje ulubione warzywa są najtańsze i najświeższe, gdzie za tą samą cenę kupię dwa razy tyle orzechów włoskich i gdzie najbardziej opłaca się kupować chia.
Zwrócę jeszcze Twoją uwagę na fakt „udogodnień”. To prawda, że wiele razy płacimy premię za wygodę – pomyśl – wstępnie pokrojone produkty, które są już gotowe do użycia.
Czasami koszt posiekanych warzyw lub sosu w słoiku nie jest o wiele droższy. Zwróć uwagę na ceny, aby zobaczyć, jaka jest dopłata, a także wiedz, że możesz znaleźć udogodnienie bez płacenia więcej, kupując na przykład takie produkty, jak mrożone warzywa.
Niekiedy warto zapłacić trochę więcej i zaoszczędzić czas, ale postaraj się to dokładnie przemyśleć, żeby nie okazało się, że płacisz swoim zdrowiem.
Kupując na przykład gotowe sosy do sałatek płacisz za cukier i środki konserwujące. Ja, na co dzień, dodaję do mojej sałaty ocet jabłkowy, oliwę z oliwek, sól i oczywiście pieprzyk.
A Ty? Jakie masz sposoby na obniżenie rachunków?
Podziel się koniecznie w komentarzu!
Twój Trener Zdrowia
Karolina Pieprzyk ♦️