7 wskazówek, jak pokonać zachcianki żywieniowe

  • Post author:

Jedną z największych przeszkód w osiągnięciu swoich celów zdrowotnych jest kontrolowanie swoich zachcianek na słodkie i tłuste jedzenie. 🍕🍫🤤

 

Nie ma znaczenia, jaki rodzaj planu stosujesz i nie ma znaczenia, jak długo jesteś zaangażowana w zdrowie i fitness. Każda z nas, w tym czy innym momencie doświadczyła pokusy zjedzenia czegoś niezdrowego.

Dla niektórych jest to McDonalds, dla innych ciastka lub lody. To może być wiele różnych rzeczy, które sprawiają, że trzymanie się diety wydaje się tysiąc razy trudniejsze.

 

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że jest to całkowicie normalne, by mieć zachcianki żywieniowe. Drugą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to, że istnieją sposoby, aby pokonać te pokusy i utrzymać wyznaczoną drogę.

Ale jak?

 

  1. Nie mów sobie, że nie możesz czegoś zjeść

To jest absolutnie ostatnia rzecz, którą możesz zrobić. W momencie, gdy mówisz sobie “nigdy więcej nie mogę tego zjeść”, jest to pierwsza rzecz, której pragniesz.

Nie mogę to jak sygnał dla Twojego mózgu, żeby tylko na tym się koncentrować.

Jeśli absolutnie czujesz potrzebę złożenia takiego oświadczenia, powiedz sobie, że nie chcesz jeść złych pokarmów podczas pracy nad swoimi celami.

Wyrażenie nie chcę jest bardziej atrakcyjne dla umysłu niż nie mogę, ponieważ mówisz sobie, że nie chcesz czegoś, to wybór, natomiast mówienie sobie, że nie możesz oznacza, że nie wolno ci i to może być bardziej negatywne.

Jeśli masz jakiś “cheat meal”, który naprawdę lubisz, to możesz też powiedzieć sobie, że zjesz kawałek np. w niedzielę – tym uspokoisz swoje zachcianki.

 

  1. Zrób krótką sesję cardio

Najlepszym sposobem na uniknięcie pokusy jest jej unikanie.

Dlatego jeśli czujesz, że zaraz się poddasz, idź na piętnaście lub dwadzieścia minut spaceru lub jogging, albo potańcz lub poskacz pajacyki.

Fakt, że robisz coś, co faktycznie pomaga Ci osiągnąć Twój cel, a nie coś, co Cię od niego oddala jest bardzo motywujące.

Wyrzut hormonów szczęścia dodatkowo poprawi Ci nastrój i umocni w Twoich postanowieniach.

 

  1. Nawadniaj się

Woda sprawia, że jesteś mniej głodna.

Badania wykazały, że kiedy ludzie łakną słodyczy lub niezdrowej żywności, jest to często oznaką odwodnienia. 

Podobnie jak cardio, picie wody jest również pozytywnym sposobem na wzmocnienie, że pracujesz w kierunku swoich celów i nie poddajesz się czemuś, co sprawia, że twoja podróż będzie dłuższa i trudniejsza.

 

  1. Zamień drogie, niezdrowe produkty na zdrowe pokarmy, które są tańsze

Na przykład, jeśli codziennie jesz batonika znanej marki (2/3 zł szt.) to daje Ci to koszt 60/90 zł miesięcznie.

Jeśli zamienisz go na banana (0,50/0,80 zł szt.), koszt miesięczny 15/24 zł, to zaoszczędzisz 45/66 zł. To jest motywujące. I zdrowe! Ty będziesz szczuplejsza a Twój portfel grubszy.

 

  1. Znajdź wsparcie

Inną strategią motywacyjną jest posiadanie “pomocy awaryjnej”.

W momencie, kiedy czujesz, że masz zamiar się poddać, zadzwoń do bliskiej osoby.

Czasami usłyszenie znajomego głosu przypominającego ci, dlaczego to robisz i dlaczego nie powinnaś rezygnować, jest uspokajające i może Cię zmotywować.

Przegadasz najgorszy moment i wrócisz do swoich zajęć podbudowana. To nie wstyd, że potrzebujesz pomocy. To znak, że jesteś zaangażowana w sprawę i jesteś gotowa zrobić to, co jest konieczne, aby osiągnąć cel.

 

  1. Zadaj sobie jedno pytanie…

“Co jest bardziej satysfakcjonujące; smak tego jedzenia czy smak sukcesu?”

 

To jest w zasadzie metoda konfrontacji. Jest to sytuacja, w której mówisz sobie wprost, że się nie poddajesz. Zastanawiasz się nad swoimi wyborami.

Możesz czerpać satysfakcję ze zjedzenia tego ciastka czy pizzy i cieszyć się tym przez chwilę, a później żałować. Albo możesz przypomnieć sobie, że zamierzasz robić to, co mówisz, i że wiesz, że satysfakcja z tego, że skończyłaś to, co zaczęłaś, jest znacznie większa niż niż chwilowa przyjemność jedzenia.

Dla mnie to prosta decyzja.

 

  1. Wizualizacja/medytacja

Kiedy myślisz o zjedzeniu czegoś niezdrowego, udaj się w jakieś spokojne miejsce, gdzie możesz usiąść i zrelaksować się. Wyłącz wszystkie światła i zamknij oczy na kilka minut.

Pomyśl o sobie w swojej szczytowej formie. Jesteś szczupła, zgrabna i sprawna. Jesteś ubrana w swoje ulubione rzeczy. Podoba Ci się to, co widzisz. Jesteś silna i zdrowa.

Mając w głowie taki obraz zamiast zachcianek, będziesz chciała dalej pracować nad osiągnięciem celu, a pokusa powinna ustąpić.

 

Podsumowanie

 

Niezależnie od tego, jak bardzo staramy się utrzymać, faktem jest, że nikt nie jest doskonały i istnieje szansa, że kiedyś ulegniesz.

Ostatnią rzeczą, którą możesz zrobić, jest zamartwianie się. To tylko pogorszy Twój nastrój.

Jeśli zdarzy ci się małe odstępstwo od zasad, to zrób dwie rzeczy, aby mieć pewność, że ten incydent jest odosobniony.

Pierwszą rzeczą jest upewnienie się, że nie “popłyniesz”. Zjedz tylko jedno ciastko a nie całą paczkę i to wszystko.

Drugą rzeczą jest powiedzenie sobie, że od tej chwili będziesz trzymać się zadania i nie zawiedziesz ponownie.

Im szybciej wrócisz na właściwe tory, tym lepiej.

 

Wdrożenie którejkolwiek lub wszystkich tych strategii pomoże Ci zwalczyć pokusy, które wydają się być wszędzie wokół Ciebie.

Nikt nie powiedział, że będzie łatwo, ale to właśnie sprawia, że jest tak satysfakcjonujące, gdy osiągasz swoje cele.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!