6 produktów spożywczych, chroniących Twoją skórę przed słońcem

  • Post author:

Każdy wie, że należy nakładać krem z filtrem przeciwsłonecznym, aby zablokować promienie UV, ale jest jeden kluczowy krok, którego może brakować w Twojej rutynie ochrony przeciwsłonecznej: posiłki!☀️🍽️

 

Dieta jest często pomijaną częścią tego, jak dostosowujemy się do środowiska zewnętrznego w różnych porach roku. Przyjrzyjmy się, jak odpowiedni posiłek może przygotować i chronić Twoją skórę latem.

 

➡️ Dlaczego spożywanie niektórych składników w ciągu dnia jest ważne?

 

Okazuje się, że tak jak mamy zegar biologiczny dla naszych organów mamy też “zegar skóry”. W badaniu z 2017 roku naukowcy odkryli, że enzym, który naprawia uszkodzoną przez promieniowanie UV skórę, ma dzienny cykl produkcji, który można zmienić, jedząc posiłki o nietypowych porach.

 

Prawdopodobnie, jeśli masz normalny harmonogram posiłków, będziesz lepiej chroniona przed UV w ciągu dnia. Jeśli masz nietypowy harmonogram posiłków, może to spowodować szkodliwe przesunięcie zegara skóry.

 

➡️ Dlatego zamiast przekąski o północy, spróbuj włączyć do swojego porannego smoothie te cenne dla skóry produkty, które zapewnią Ci dodatkową ochronę przed słońcem:

 

  1. Borówki

Borówki są bogate w silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki mogące uszkodzić skórę w wyniku ekspozycji na słońce i stres. Są także bardzo dobrym źródłem witaminy C, która może pomóc w zapobieganiu zmarszczkom po dniu spędzonym na plaży.

 

  1. Arbuz

Pomidory są znane z tego, że zawierają likopen, przeciwutleniacz odpowiedzialny za czerwony kolor pomidorów. Ale arbuzy zawierają go znacznie więcej. Likopen pochłania zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB, choć – jak wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku – może minąć kilka tygodni, zanim skóra stanie się bardziej fotoochronna.

 

Po kilku tygodniach codziennego spożywania soczystego arbuza (co nie jest zbyt trudne do osiągnięcia w upalne dni!), likopen działa jak naturalna blokada przeciwsłoneczna. Naukowcy zauważają jednak, że nie może on zastępować innych środków ochronnych, takich jak kremy SPF i odzież chroniąca przed słońcem. Ale jeśli chodzi o ochronę przeciwstarzeniową, ten dodatkowy naturalny zastrzyk na pewno nie zaszkodzi.

 

  1. Orzechy i nasiona

Orzechy włoskie, nasiona konopi, nasiona chia i len zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3. Nasz organizm nie potrafi wytwarzać kwasów omega-3, dlatego tak ważne jest, abyśmy czerpali je z naszej diety.

 

Co omega-3 robią dla Twojej skóry? Omega-3 działają przeciwzapalnie i pomagają organizmowi naturalnie radzić sobie ze skutkami zbyt długiego przebywania na słońcu.

 

  1. Marchew i zielenina

Nasz organizm przekształca beta karoten w witaminę A, która jest niezbędna dla zdrowia skóry. Metaanaliza z 2007 roku wykazała, że beta karoten zapewnia naturalną ochronę przeciwsłoneczną po 10 tygodniach regularnej suplementacji.

 

Spożywanie różnych pokarmów bogatych w ten składnik odżywczy ułatwia uzyskanie dziennej dawki. Marchew i zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż i szpinak, to doskonałe dodatki do posiłków czy koktajli.

 

Szczególnie zielone warzywa liściaste są bogate w przeciwutleniacze: luteinę i zeaksantynę. Odkryto, że chronią one przed zmarszczkami, uszkodzeniami słonecznymi, a nawet rakiem skóry.

 

  1. Zielona herbata

W badaniu przeprowadzonym w 2010 roku naukowcy odkryli, że spożywanie zielonej herbaty prowadziło do zmniejszenia liczby guzów wywołanych promieniowaniem UV u myszy. Przyczynił się do tego flawanol zawarty zarówno w zielonej, jak i czarnej herbacie, znany jako EGCG.

 

W innym badaniu nad zieloną herbatą przeprowadzonym na zwierzętach stwierdzono, że zmniejsza ona uszkodzenia skóry spowodowane promieniowaniem UVA i chroni przed spadkiem ilości kolagenu. Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w naszym organizmie. Zapewnia on skórze gęstość i jędrność.

 

  1. Kalafior

Jeśli chodzi o warzywa i owoce, ogólną zasadą zdrowotną, według której należy żyć i robić zakupy, jest dążenie do jedzenia w różnych kolorach. Wynika to z faktu, że zawierają one prawdopodobnie więcej przeciwutleniaczy.

 

Nie daj się jednak zwieść blademu kolorowi kalafiora. To warzywo krzyżowe jest wyjątkiem od reguły. Kalafior zawiera silne przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać stres oksydacyjny wywołany przez wolne rodniki.

 

Ponadto kalafior jest pokarmem naturalnie chroniącym przed słońcem dzięki histydynie. Ten alfa-aminokwas stymuluje produkcję kwasu urokaninowego, który pochłania promieniowanie UV.

 

✅ A może połączyć te wszystkie wyżej opisane składniki w jeden super-koktail?

☀️ Smoothie – tarcza przeciwsłoneczna! ☀️ 

 

Składniki:

1 1/2 szklanki zielonej herbaty, schłodzonej

1/2 szklanki jagód

1/2 szklanki arbuza

1/2 szklanki kalafiora

1 mała marchewka

2 łyżki nasion konopi lub chia

1 łyżka soku z cytryny

3-5 kostek lodu

 

Wskazówki:

Umieścić składniki w blenderze. Blenduj do uzyskania gładkiej konsystencji. Aby uzyskać gęstsze smoothie, możesz użyć 1 szklanki zielonej herbaty.

 

➡️ Podsumowanie

Choć te bogate w składniki odżywcze produkty spożywcze wspomagają zdrowie Twojej skóry w kontakcie z promieniami UV, pamiętaj, że nie zastąpią one ochrony przeciwsłonecznej.

Nadal stosuj codziennie krem z filtrem, aby zapobiec uszkodzeniom skóry i rakowi skóry. Pomyśl o tych produktach jako o dodatkowym zabezpieczeniu, jeśli zdarzy Ci się nadmiernie wystawić na działanie promieni słonecznych.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️ 

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!