5 toksyn w żywności

  • Post author:

☣️ Prawdopodobnie słyszałaś wiele twierdzeń, że niektóre popularne pokarmy lub składniki żywności są toksyczne. Na szczęście, większość z tych twierdzeń nie jest poparta nauką.

 

Istnieje jednak kilka składników, które mogą być szkodliwe, zwłaszcza gdy są spożywane w dużych ilościach.

 

☣️ Oto pięć pokarmów, składników lub związków, które warto mieć na uwadze.

 

  1. Bisfenol A i podobne związki

Bisfenol A (BPA) to substancja chemiczna, która kiedyś znajdowała się w plastikowych pojemnikach wielu popularnych produktów spożywczych i napojów oraz wewnątrz metalowych puszek (na przykład tych używanych do produkcji pomidorów w puszkach).

 

Badania wykazały jednak, że BPA może przenikać z tych pojemników do znajdującej się w nich żywności lub napojów.

Uważa się, że BPA naśladuje estrogen, wiążąc się z miejscami receptorów przeznaczonych dla tego hormonu. Może to zaburzać typowe funkcje hormonów.

 

Co więcej, badania na ciężarnych zwierzętach wykazały, że ekspozycja na BPA prowadzi do problemów z reprodukcją i zwiększa ryzyko wystąpienia w przyszłości raka piersi i prostaty u rozwijającego się płodu.

 

Niektóre badania wykazały również, że wysoki poziom BPA związany jest z insulinoopornością, cukrzycą typu 2 i otyłością.

 

Na szczęście większość tworzyw sztucznych i puszek jest obecnie wolna od BPA. Jednak BPA został zastąpiony w wielu produktach bardzo podobnymi związkami, takimi jak bisfenol S, które mogą mieć podobne skutki.

 

W rzeczywistości w jednym z przeglądów zauważono, że BPS może być bardziej toksyczny dla układu rozrodczego niż BPA.

 

Aby zmniejszyć narażenie na te potencjalnie szkodliwe związki, unikaj plastikowych pojemników w jak największym stopniu – w tym wody butelkowanej. Używaj szklanych i nierdzewnych naczyń do picia zamiast plastikowych i szukaj żywności, która jest pakowana w szklane, a nie aluminiowe puszki.

 

  1. Tłuszcze trans

Tłuszcze trans są wytwarzane przez wtłaczanie wodoru do nienasyconych olejów, takich jak słonecznikowy i kukurydziany, aby przekształcić je w tłuszcze o stałej konsystencji. Znajdują się one w wielu przetworzonych produktach spożywczych, takich jak margaryna, przekąski i pakowane wypieki.

 

Badania na zwierzętach i obserwacyjne wielokrotnie wykazały, że spożycie tłuszczów trans powoduje stany zapalne i ma negatywny wpływ na zdrowie serca.

 

  1. Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) zaliczane są do zanieczyszczeń środowiska – występują zarówno w środowisku naturalnym, jak i w żywności wędzonej. Powstają one w wyniku spalania materiałów organicznych.

 

Kiedy mięso jest grillowane lub wędzone w wysokiej temperaturze, tłuszcz kapie na gorące powierzchnie kuchenne, wytwarzając lotne WWA, które mogą przenikać do mięsa.

 

Kiedyś uważano, że głównym winowajcą jest czerwone mięso, ale okazało się, że próbki grillowanego kurczaka i ryb zawierają podobne ilości WWA.

 

W rzeczywistości, wędzone i grillowane mięsa są jednym z głównych źródeł WWA w żywności. Ale WWA znajdują się również w wielu rodzajach przetworzonej żywności.

 

Niestety, naukowcy odkryli, że WWA są toksyczne i związane ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, nerek, okrężnicy i prostaty.

 

Chociaż najlepiej jest stosować inne metody gotowania, takie jak duszenie lub wolne gotowanie, możesz zmniejszyć ilość WWA nawet o 89% podczas grillowania poprzez zminimalizowanie dymu i szybkie usuwanie pozostałości po smażeniu.

 

3. Kumaryna w cynamonie

Kumaryna jest toksycznym związkiem występującym w cynamonie C. cassia, C. loureiroi i C. burmannii. Te rodzaje cynamonu są powszechnie spotykane w sklepach spożywczych.

 

W dużych dawkach kumaryna została powiązana ze zwiększonym ryzykiem raka i uszkodzenia wątroby. Nie można jednak stwierdzić, ile kumaryny zawiera cynamon, jeśli nie zostanie on zbadany.

 

Jedno z badań wykazało, że dzieci, które regularnie posypywały cynamonem swoją owsiankę, miały zbyt wysoki poziom kumaryny.

 

Jeśli chcesz wyeliminować kumarynę, stosuj inny rodzaj cynamonu, zwany cynamonem cejlońskim lub “prawdziwym cynamonem”, pochodzący z rośliny Cinnamomum verum. Jest on trudniejszy do znalezienia w sklepach i droższy, ale zawiera znacznie niższe poziomy kumaryny.

 

4. Cukry dodane

Cukry dodane są często określane jako “puste kalorie”. Jednak szkodliwe działanie cukru wykracza znacznie dalej.

 

Cukier o wysokiej zawartości fruktozy, taki jak wysokofruktozowy syrop kukurydziany, w nadmiarze, został powiązany z wieloma poważnymi schorzeniami, w tym otyłością, cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym, chorobą stłuszczeniową wątroby i rakiem.

 

Żywność o wysokiej zawartości dodanych cukrów jest również wysoko przetworzona i może mieć właściwości uzależniające, które sprawiają, że niektórym osobom trudno jest regulować spożycie tych pokarmów.

 

Na podstawie badań przeprowadzonych na zwierzętach, badacze przypisują to zdolności cukru do powodowania uwalniania dopaminy, neuroprzekaźnika w mózgu, który stymuluje ścieżki nagrody.

 

Aby obniżyć spożycie cukru dodanego, ogranicz napoje słodzone cukrem, takie jak napoje gazowane i soki owocowe, a przetworzone przekąski i desery jedz tylko od czasu do czasu.

 

5. Rtęć w rybach

Ryby są niezwykle zdrowym białkiem zwierzęcym, ale niektóre odmiany ryb morskich mogą zawierać wysokie poziomy rtęci, znanej toksyny. Jest to wynik działania zanieczyszczenia w morzu. Im starsza ryba, tym więcej rtęci.

 

Rtęć jest neurotoksyną, co oznacza, że może uszkodzić mózg i nerwy. Badania sugerują, że małe dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią są szczególnie zagrożone, ponieważ rtęć może wpływać na rozwój mózgu i układu nerwowego płodu i niemowlęcia.

 

Analiza z 2014 roku wykazała, że w kilku krajach poziom rtęci we włosach i krwi kobiet i dzieci był znacznie wyższy niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia, szczególnie w społecznościach nadmorskich.

 

Niektóre ryby, takie jak makrela królewska i miecznik, mają wyjątkowo wysoką zawartość rtęci i należy ich unikać. Jednak spożywanie innych rodzajów ryb jest nadal zalecane, ponieważ mają one wiele korzyści zdrowotnych.

 

Aby ograniczyć ekspozycję na rtęć, wybieraj ryby o niskiej zawartości rtęci, takie jak łosoś, mintaj, śledź i sum.

 

➡️ Podsumowanie

 

Wiele twierdzeń o szkodliwym działaniu toksyn w żywności nie jest popartych badaniami naukowymi, ale niektóre pokarmy i ich składniki budzą niepokój.

 

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia szkód, należy jak najbardziej ograniczyć spożycie przetworzonej żywności, rafinowanych olejów, przetworzonego mięsa i cukrów dodanych.

 

Należy jednak pamiętać, że wiele z tych produktów jest szkodliwych tylko przy regularnym lub wysokim spożyciu, więc nie trzeba z nich całkowicie rezygnować – wystarczy ograniczyć je do okazjonalnych przekąsek.

 

Zastanów się, czy istnieje przetworzona żywność, którą jesz regularnie, a którą mogłabyś łatwo zastąpić jej pełnowartościową wersją?

 

Śniadanie może być dobrym początkiem zmian. Spróbuj zastąpić płatki słodzone cukrem płatkami owsianymi i owocami.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!