5 naturalnych spalaczy tłuszczu, które naprawdę działają

  • Post author:

🔥🔥🔥 Spalacze tłuszczu to jedne z najbardziej kontrowersyjnych suplementów na rynku. Są one opisywane jako suplementy diety, które mogą zwiększyć metabolizm, zmniejszyć wchłanianie tłuszczu lub pomóc organizmowi spalić więcej tłuszczu.

Producenci często promują je jako cudowne rozwiązania, które mogą rozwiązać Twoje problemy z wagą.

Jednak spalacze tłuszczu są często nie tylko nieskuteczne, ale mogą też być szkodliwe. I nie są w żaden sposób kontrolowane!

 

➡️ Nie istnieje cudowna tabletka na odchudzanie. Nawet „naturalne suplementy” nie gwarantują utraty tłuszczu.

 

Pamiętaj, że metabolizm każdego człowieka jest inny.

Nie ma jednego „cudownego” spalacza tłuszczu.

Poniższe produkty mogą pomóc w zwiększeniu metabolizmu, ale nie jest to gwarantowane.

Najskuteczniejszym sposobem na utratę wagi jest regularny sen, zmniejszenie poziomu stresu, regularne ćwiczenia fizyczne oraz stosowanie bogatej w składniki odżywcze, zbilansowanej diety.

Oczywiście, te wszystkie składowe muszą być dopasowane do Ciebie i Twojego stylu życia!

 

💠 Udowodniono jednak, że jest kilka naturalnych suplementów diety, które mogą pomóc Ci w spalaniu większej ilości tłuszczu.

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu skonsultować się z lekarzem.

 

  1. Kofeina

Kofeina to substancja powszechnie występująca w kawie, zielonej herbacie i ziarnach kakaowca. Jest ona również popularnym składnikiem komercyjnych suplementów spalających tłuszcz – nie bez powodu.

Kofeina może pobudzić Twój metabolizm i pomóc Twojemu organizmowi spalić więcej tłuszczu.

Badania wykazały, że kofeina może zwiększyć metabolizm nawet o 16% w ciągu 1-2 godzin.

Ponadto, kilka badań wykazało, że kofeina może pomóc Twojemu organizmowi spalić więcej tłuszczu. Jednakże efekt ten wydaje się być silniejszy u osób z mniejszą wagą w porównaniu z osobami z nadwagą lub otyłością.

Niestety, zbyt częste spożywanie kofeiny może sprawić, że Twój organizm stanie się bardziej tolerancyjny na jej działanie.

Aby czerpać korzyści z kofeiny, nie trzeba przyjmować suplementów.

Wystarczy dziennie wypijać 2-3 filiżanki kawy, która jest doskonałym źródłem kofeiny i ma wiele korzyści dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, że te korzyści zdrowotne są jedynie tymczasowe. Kofeina może zaburzać jakość snu, co ma z kolei negatywny wpływ na kontrolę wagi.

Staraj się nie pić kawy po 15:00.

Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny może być niebezpieczne dla zdrowia.

Dlatego też ważne jest, by nie przekraczać zalecanego dziennego limitu kofeiny, który wynosi 300-400 mg.

Filiżanka kawy (200 ml) zawiera od 80 do 140 mg kofeiny,

czarnej herbaty od 50 do 80 mg, zielonej herbaty od 30 do 50 mg.

Za właściwości pobudzające ceniona jest także yerba mate. Napar (200 ml) parzony z 3,5 g suszu zawiera od 14 do 22 mg kofeiny.

 

  1. Ekstrakt z zielonej herbaty

Ekstrakt z zielonej herbaty jest po prostu skoncentrowaną formą zielonej herbaty.

Zapewnia on wszystkie korzyści płynące z picia zielonej herbaty w wygodnej formie proszku lub kapsułek.

Ekstrakt z zielonej herbaty jest również bogaty w kofeinę i EGCG te dwa związki uzupełniają się wzajemnie i mogą pomóc w spalaniu tłuszczu w procesie zwanym termogenezą.

Najprościej rzecz ujmując, termogeneza to proces, w którym organizm spala kalorie w celu wytworzenia ciepła.

Naukowcy porównali wpływ placebo, kofeiny oraz kombinacji ekstraktu z zielonej herbaty i kofeiny na spalanie tłuszczu.

Odkryli, że kombinacja zielonej herbaty i kofeiny spala około 65 kalorii dziennie więcej niż sama kofeina i 80 kalorii więcej niż placebo.

Należy pamiętać, że w tych badaniach uczestnicy przyjmowali ekstrakt z zielonej herbaty w połączeniu z dodatkową kofeiną. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że sam ekstrakt z zielonej herbaty ma takie samo działanie.

Badania wykazały, że o ile nie odnotowano szkodliwych skutków spożywania samej zielonej herbaty, o tyle nadmierne spożycie ekstraktu z zielonej herbaty może okazać się szkodliwe dla wątroby, zwłaszcza jeśli jest przyjmowany na pusty żołądek (jak wszystkich tabletek zresztą). Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

 

  1. Koktajle białkowe w proszku

Białko jest niezwykle ważne dla spalania tłuszczu.

Wysokie spożycie białka może pomóc w spalaniu tłuszczu poprzez przyspieszenie metabolizmu i ograniczenie apetytu. Pomaga także organizmowi zachować masę mięśniową.

Badanie z udziałem 60 uczestników z nadwagą i otyłością wykazało, że dieta wysokobiałkowa była prawie dwa razy bardziej skuteczna w spalaniu tłuszczu niż dieta o umiarkowanej zawartości białka.

Białko może również hamować apetyt, zwiększając poziom hormonów sytości, takich jak GLP-1, CCK i PYY, a jednocześnie zmniejszając poziom hormonu głodu – greliny.

Chociaż wszystkie potrzebne białka można uzyskać z pokarmów bogatych w białko, dla wielu osób codzienne spożywanie wystarczającej ilości białka stanowi wyzwanie.

Suplementy białkowe w proszku to wygodny sposób na zwiększenie spożycia białka.

Do wyboru są proszki białkowe zawierające serwatkę, kazeinę, soję, groszek, jajka i konopie. Ważne jest jednak, aby wybierać odżywki białkowe o niskiej zawartości cukru i dodatków, zwłaszcza jeśli starasz się schudnąć.

Należy pamiętać, że kalorie są nadal ważne. Suplementy białkowe powinny po prostu zastępować przekąski lub część posiłku, a nie być dodatkiem do diety.

Jeśli masz trudności ze spożywaniem wystarczającej ilości białka, spróbuj przyjmować 1-2 miarki (25-50 gramów) białka w proszku dziennie.

Zalecane dzienne spożycie białka zależy od poziomu aktywności, wieku, płci, wagi, wzrostu itd. i wynosi 0,8 grama białka na kilogram masy ciała. Większa ilość może obciążać nerki i zakwaszać organizm.

 

  1. Błonnik rozpuszczalny

Istnieją dwa różne rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny.

Błonnik rozpuszczalny absorbuje wodę w przewodzie pokarmowym i tworzy lepką, żelową substancję.

Co ciekawe, badania wykazały, że błonnik rozpuszczalny może pomóc w spalaniu tłuszczu poprzez ograniczenie apetytu.

Dzieje się tak dlatego, że błonnik rozpuszczalny pomaga zwiększyć poziom hormonów sytości, takich jak PYY i GLP-1. Pomaga on również obniżyć poziom hormonu głodu – greliny.

Ponadto błonnik rozpuszczalny pomaga spowolnić dostarczanie składników odżywczych do jelit. Organizm potrzebuje więcej czasu na strawienie i wchłonięcie składników odżywczych, dzięki czemu dłużej czujesz się syta.

Co więcej, błonnik rozpuszczalny może również pomóc w spalaniu tłuszczu, ponieważ zmniejsza ilość kalorii wchłanianych z pożywienia.

Jeśli chcesz zwiększyć ilość tego rodzaju błonnika w swojej diecie, możesz dodać do musli czy koktajlu glukomannan lub łuski babki jajowatej (psyllium husk).

 

  1. Yohimbina

Yohimbina to substancja znajdująca się w korze Pausinystalia yohimbe, drzewa występującego w Afryce Środkowej i Zachodniej.

Jest ona powszechnie stosowana jako afrodyzjak, ale ma również właściwości, które mogą pomóc w spalaniu tłuszczu.

Yohimbina działa poprzez blokowanie receptorów zwanych receptorami adrenergicznymi alfa-2.

Receptory te normalnie wiążą adrenalinę, aby stłumić jej działanie, a jednym z nich jest stymulowanie organizmu do spalania tłuszczu. Ponieważ johimbina blokuje te receptory, może przedłużyć działanie adrenaliny i promować rozkład tłuszczu na paliwo.

W badaniu z udziałem 20 elitarnych piłkarzy stwierdzono, że przyjmowanie 10 mg johimbiny dwa razy dziennie pomogło im zrzucić średnio 2,2% tkanki tłuszczowej w ciągu zaledwie 3 tygodni.

Niemniej jednak, potrzeba więcej informacji na temat johimbiny, zanim będzie można ją polecić jako suplement wspomagający spalanie tłuszczu.

Ponadto, ponieważ johimbina podnosi poziom adrenaliny, może powodować skutki uboczne, takie jak nudności, niepokój, ataki paniki i wysokie ciśnienie krwi!

Może również wchodzić w interakcje z lekami na ciśnienie krwi i depresję. Jeśli przyjmujesz leki na te schorzenia lub masz stany lękowe, być może powinnaś unikać johimbiny.

 

⚠️ Niebezpieczeństwa i ograniczenia związane z suplementami spalającymi tłuszcz

Komercyjne suplementy spalające tłuszcz są szeroko i bardzo łatwo dostępne.

Jednak często nie spełniają one obietnic producentów, a nawet mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu.

 

⛔ Przypominam! Nie ma jakiejkolwiek kontroli dotyczącej suplementów diety w Polsce! Każdy może wprowadzić jakiś produkt na rynek i obiecać cuda!

W wielu przypadkach zanieczyszczone suplementy powodowały niebezpieczne skutki uboczne, takie jak wysokie ciśnienie krwi, udary, drgawki, a nawet śmierć.

Z drugiej strony, naturalne suplementy wymienione powyżej mogą pomóc Ci spalić tłuszcz, jeśli dodasz je do swojej prozdrowotnej rutyny.

Pamiętaj, że suplementy nie zastąpią diety bogatej w składniki odżywcze i regularnych ćwiczeń. Pomagają one jedynie w maksymalnym wsparciu Twoich działań, takich jak ćwiczenia i zrównoważona dieta.

 

Twój Trener Zdrowia

Karolina Pieprzyk ♦️ 

Ten post ma jeden komentarz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Karolina

15-letnim doświadczeniem w treningu osobistym - zwłaszcza w odchudzaniu - nazywają mnie chudotwórczynią. Towarzyszę moim klientkom w budowaniu życzliwej relacji ze swoim ciałem, poznawaniu jego potrzeb oraz własnych emocji, dzięki czemu wiedzą, jak na co dzień łączyć odżywianie, trening, motywację i odpoczynek ze swoim stylem życia. Tego pragnę dla każdej kobiety, także dla Ciebie!